.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pivo a jeho účinky, história a zloženie piva

  • PDF
14052
Like!

pivo

História výroby piva ako najstaršieho nápoja, staršieho ako víno siaha do dávnej Mezopotámie, kde starí Sumeri prišli na spôsob kvasenia obilia.

.

.

Spočiatku pivo nepripomínalo nápoj ako ho poznáme dnes, ani matným a hustým výzorom, ale ani chuťou.

Je dokázané, že Sumeri a neskôr Babylončania začali vylepšovať chuť piva pridávaním ďatlí a iných aromatických plodov. Vznikali takto prvé druhy piva. Babylončania na vrchole svojej civilizácie poznali až 15 druhov pív. Vareniu piva sa spočiatku venovali ženy, ktoré pri svojich experimentoch pri príprave jedál a nápojov objavili spôsob jeho výroby.

V týchto časoch mohol pivo variť ktokoľvek, avšak jeho stúpajúcou obľúbenosťou a významom sa aj toto pravidlo začalo meniť. Spôsob jeho prípravy a konzumácie začali určovať pravidlá a zákony. Začiatkom druhého tisícročia, kedy pivo varené hlavne mníšskymi rádmi, nepokrývalo už len ich vlastnú spotrebu a začalo sa vo veľkom predávať, došlo už aj na jeho zdanenie.

Varenie piva sa postupom času stávalo udeľovanou výsadou, pivo začali variť bohatí mešťania, v mestách vznikali pivovary a pivovarnícke cechy, čím sa výroba piva úplne sprofesionalizovala.

Výroba piva

Pri výrobe piva rozlišujeme dva procesy. Je to výroba sladu a samotná výroba piva. Pri výrobe sladu ide predovšetkým o premenu škrobu na sladový cukor, aby mohlo prebiehať kvasenie.Základne suroviny pre samotnú výrobu piva sú:jačmenný slad, chmeľ, voda, pivovarské kvasnice. Slad sa najskôr rozmelie v mechanických strojoch a následne sa rmutuje v teplej vode približne 2 až 3 krát pri teplote 55 °C čo podporuje vznik enzýmu diastáza. Škrob sa postupne premieňa na sladový cukor a to až na 80 percent, zvyšok škrobu zostáva v podobe dextrínov, čo predstavuje zvyšných 20%. Dextríny dodávajú pivu chlebovú príchuť. Následne vzniká roztok sladina a cenný odpad sladové mláto. Sladina sa varí s chmeľom z čoho vznikne roztok mladina, v ktorom sa vyluhujú horké a živičnaté látky, ktoré dodávajú pivu chuť, vôňu a sladkosť peny.

Z mladiny sa po vychladení odstraňujú horké kaly a prečerpáva sa do kvasných tankov. Kvasné tanky sú vlastne otvorené nádrže s objemom 200 hl, kde prebieha kvasenie piva pri teplote 5 °C. Tento zakvasovací proces trvá približne týždeň. Po jeho uplynutí je potrebné pivo dokvasiť v ležiackych sudoch pri teplote 2 °C. Počas dokvasovania pivo dozrieva a získava svoje typické vlastnosti. Tento proces trvá 1 mesiac, no pri ležiakoch a špeciálnych pivách to môže byť 3 - 6 mesiacov.Finálnou úpravou je filtrácia a stáčanie do sudov a fliaš.

Delenie piva

Podľa typu kvasenia sa pivá delia na pivá vyrábané vrchným a spodným kvasením. Pri vrchnom kvasení sa používajú kvasinky, ktoré v priebehu kvasenia stúpajú pri teplote 20 °C na povrch kvasnej nádoby.Pri spodnom kvasení kvasinky ku koncu kvasenia klesajú na dno kvasnej nádoby pri teplote 10 °C. Týmto spôsobom sa vyrábajú ležiaky.

Podľa farby pivo rozdeľujeme na svetlé a tmavé. Svetlé pivo: jeho farba je zlatožltá, v dôsledku vysokého obsahu oxidu uhličitého veľmi dobre pení. Spravidla býva silnejšie chmelené. Tmavé pivo: farba je čiernohnedá a o jeho sladkastú chuť sa postará primiešaný karamelový slad. V porovnaní zo svetlým pivom je chmelené oveľa slabšie.

Stupňovitosť piva vyjadruje množstvo extraktívnych látok v jeho obsahu. Čiže nasleduje ďalšie delenie a to podľa stupňovitosti.7 - 10 stupňov = výčapné pivá 11 - 12 stupňov = ležiaky 13,14,16,18,19 stupňové = špeciálne pivá. Dnes sa okrem základných druhov pív na trhu objavujú aj diabetické, nealkoholické a kvasinkové pivo.

Diabetické pivo: Pri výrobe musí prejsť hlbokým prekvasením, čo rapídne zníži hodnotu sacharidov v jeho obsahu. V porovnaní s ostatnými druhmi má vyšší obsah alkoholu.

.

.

Nealkoholické pivo: Žiadny alebo len veľmi nízky obsah alkoholu môžeme dosiahnuť napríklad nízkym stupňom prekvasenia, vákuovou destiláciou alebo na kvasenie použijeme iné mikroorganizmy. Toto pivo je vhodné pre abstinentov, vodičov motorových vozidiel a všetkých ktorým chutí pivo, nie však alkohol.

Kvasinkové pivo: Jeho penivosť je vyššia a vyrába sa pridaním 3% rozkvaseného piva do hotového piva pred stáčaním. Po naplnení do sudov a fliaš sa musí nechať 3 týždne v kľude odstáť a až potom je pripravené na expedíciu.

Podávanie a skladovanie piva: pivo je potrebné skladovať v prevzdušnených skladoch pri stálej teplote a nemalo by prísť do styku s priamym slnečným žiarením, lebo by mohla byť zhoršená jeho kvalita. V letnom období sa pivo podáva pri teplote okolo 7 °C a v zimných mesiacoch pri teplote 7 - 10 °C. Nesprávna teplota tiež môže mať vplyv na jeho chuť a musíme dbať, aby teplota v skladoch neklesla pod 4 °C, pretože vznikne chladový zákal. Pri podávaní je potrebné zvoliť aj správne poháre, odporúčajú sa predovšetkým z bezfarebného skla aby vynikla jeho farba.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina