.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Podkrovný byt aj neprístupné kúty skvele využijete. Ako na to?

  • PDF
4016
Like!

podkrovie

Máte podkrovný byt alebo rodinný domček so skosenou strechou a chýbajú vám úložné priestory?

.

.

Využiť sa dá každý kútik! S vstavanou skriňou v tvare trojuholníka, ktorú si sami postavíte, svoj problém vyriešite.

Novovzniknuté úložné priestory môžete využiť prakticky na čokoľvek. Páčila by sa vám treba príručná knihovnička, do ktorej dosiahnete z postele, alebo poslúži ako úkryt úradných dokumentov vedľa pracovného kúta s písacím stolom a počítačom? Drevené dvierka navyše priestor zútulnia a zakryjú to, čo nechcete ukazovať prípadnej návšteve. Čo budete potrebovať:

borovicovú preglejku na 5 dvierok (1,8 x 60 x 110 cm) a 6 rámov na dvierka (1,8 x 5 x 110 cm)

6 hoblovaných hranolov (4,5 x 7,5 x 300 cm) na 6 priečnych trámov (4,5 x 7,5 x 110 cm), 2 dlhé trámy (4,5 x 7,5 x 250 cm) a 2 krátke trámy (4,5 x 7,5 x 91 cm)

20 skrutiek s krížovou drážkou (4,5 x 60 mm), 25 skrutiek s krížovou drážkou (4 x 50 mm)

5 tyčových závesov (3,2 x 50 cm)

klin o priemere 5 mm

7,5 l náterovej hmoty

Náradie: pílu, elektrický skrutkovač, vŕtačku, šmirgľový papier 120, 2 skrutkové zveráky, skladací meter, štetec, vodováhu.

Ako nato krok za krokom

ako-poskladat-skrinku

Vyrábať budeme vstavanú skriňu do rohu s rozmermi 341 x 78 x 78 cm.

1) Všetky diely zrežte podľa predpísaných rozmerov. Na konci dlhých a krátkych trámov vyrežte štvorce o rozmeroch približne 4,4 x 4,4 cm tak, aby do seba zapadli ako stavebnica. Konce priečnych trámov skos na uhol 45 stupňov, aby ste po rezaní mohli trámy pozdĺžne položiť. Rezné plochy všetkých dielov obrúste šmirgľom a natrite je.

2) Vezmite jeden krátky a jeden dlhý trám a priskrutkujte ich pozdĺžne (podľa podmienok k stene) vo výške 78 cm, k hornej strane trámu.Potom ďalšie krátke a dlhé trámy položte pozdĺžne na podlahu vo vzdialenosti 78 cm od steny (k prednej hrane trámu). Tieto trámy zatiaľ neupevňujte.

3) Zrezaný priečny trám položte pozdĺžne na existujúce trámy tak, aby lícoval zo všetkých strán. Pred zoskrutkovaním predvŕtajte a vyhĺbte otvory vo vzdialenosti 2 cm a 5 cm (bočná vzdialenosť), ktoré neskôr zakryjete clonou. Priečny trám pevne priskrutkujte menšími skrutkami.

4) Položte clonu na priečny trám tak, aby lícovala zo všetkých strán, a upevnite ju zospodu (cez trám) tromi väčšími skrutkami. Potom vezmite ďalší priečny trám a umiestnite ho do vzdialenosti zhruba 70 cm, zatiaľ ho však neupevňujte.

5) O už upevnený a voľný priečny trám oprite dvere. Položte druhú clonu na stred voľného priečneho trámu a vložte medzi dvere a clonu dištančné klin. Potom vyrovnajte voľný priečny trám tak, aby ste po oboch stranách zachovali rovnomernú dosadaciu plochu pre dvere. Namontujte priečne trámy.

.

.

6) Dokončite montáž všetkých clôn na priečne trámy. Potom namontujte skrátené tyčové závesy na dvere. Dokončite montáž všetkých clôn na priečne trámy. Tie položte zhora na priečny trám tak, aby lícovali, nasaďte dištančné kliny a pripevnite závesy ku stenovým trámom. Nakoniec priskrutkujte podlahové trámy.

Náš tip:

V prípade, že sa skosená strana nenachádza medzi dvoma stenami a v miestnosti je viditeľná jedna alebo obidve otvorenej strany, musíte ešte vyrobiť obloženie týchto strán. K tomu postačí smreková preglejková doska s rozmermi 82 x 82 cm, ktorú priečne rozdelíme na dva rovnaké trojuholníky.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina