.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ošetrovanie obuvi a kabeliek, aby boli krásne a čisté

  • PDF
12869
Like!

ako-osetrovat-obuv-kabelky

Ošetrovanie obuvi a kabeliek, je dôležité v každom ročnom období.

.

.

Koža je prírodný produkt, ktorý potrebuje podobne ako naša pokožka pravidelnú starostlivosť. Správne a pravidelné ošetrovanie výrobkov z prírodnej kože predlžuje ich životnosť, funkčnosť a v nezanedbateľnej miere aj ich krásu.

Dôležitá je prevencia, preto treba dbať aby výrobky z kože neboli vystavované dlhodobému pôsobeniu dažďa a snehu, vysokým teplotám, silnému znečisteniu, poškrabaniu, alebo násilnému poškodenie. Naším želaním je, aby vzhľad, spoľahlivosť a životnosť tovarov, ktoré si u nás zakúpite boli dlhodobo zachované. Preto Vám prinášame niekoľko užitočných rád.

Obuv z hladkých usní

Obuv z hladkých usní je treba zbaviť nečistôt vhodnou kefkou, mäkkou handričkou, prípadne vlhkou špongiou. Suchú useň ošetrite krémom. Vyvarujte sa rozmáčaniu, poškodzuje vzhľad povrchovej úpravy a deformuje tvar. Pokiaľ dôjde k premáčaniu obuvi, dbajte na jej včasné očistenie, vysušenie a nakrémovanie krémom určeným pre príslušný druh usne a typ jej povrchovej úpravy.

Obuv z vlasových materiálov - velúr alebo nubuk

Vlasové materiály ako velúr alebo nubuk treba čistiť bielou mazaciou gumou, kefovať bez vytrhávania vlasov. Na ošetrenie sú vhodné impregnačné prípravky v sprejoch. Vlasová useň sa nikdy nekrémuje!!!

Obuv z lakovej usne

Laková useň sa odporúča čistiť mäkkým textilom za sucha alebo mokra. Povrch je nutné chrániť pred chemickými vplyvmi, rozmáčaním a mrazom.

Obuv z textilných materiálov

Textilná obuv sa najlepšie čistí jemným kefovaním, podľa druhu textilu a povahy znečistenia tiež vytieraním za vlhka, mastné škvrny čističom škvŕn na textil. Odporúčame impregnovať, nikdy neprať!!!

Obuv z high tech materiálov

High-tech materiály nappa - stretch sa ľahko čistia mäkkou handričkou a teplou vodou (max. 30°C). Nepoužívajte krémy ani leštidlá.

Obuv zo syntetiky

Obuv zo syntetických materiálov je ideálne čistiť vlhkou handričkou alebo špongiou s prídavkom saponátu a utrieť do sucha. Nepoužívajte krémy ani leštidlá.

krasna-a-cista-obuv

Ošetrovanie kabeliek

Stopy po daždi alebo snehu

u velúrovej (drsnej) – vlasovej usne po dokonalom vysušení prekefujte všetkými smermi mäkkou kefkou, čím odstránite aj prach. Silne znečistené miesta (okolo zipsov, rukoviatok, spodných časti kabeliek) je možné vyčistiť tiež mäkkou kefkou alebo pregumovať gumou na kožu.

u hladkej (lícovej) kože je mierne znečistenie možné zotrieť vlhkou handričkou, namočenou v mydlovom roztoku. Koža však nesmie presiaknuť vodou, lebo ju znehodnotíte. Potom ju ošetrite jemným krémom s obsahom včelieho vosku. Osobitú starostlivosť si vyžadujú výrobky vo svetlých farbách – je potrebné častejšie ošetrenie výrobku a šetrnejšie zaobchádzanie.

lakové materiály očistite vlhkou handričkou, poprípade utrieť do sucha, chrániť pred silným mrazom – možnosť popraskania materiálu.

textilné výrobky zľahka očistite silonovou kefkou.

u výrobkov zo syntetických materiálov – stačí očistiť vlhkou handričkou a utrieť do sucha.

Dôležité !!!

Mokrý výrobok z kože treba nechať voľne vysušiť pri izbovej teplote, nikdy nie na priamom slnku alebo na tepelnom zdroji. Pri čistení v žiadnom prípade nepoužívajte chemické rozpúšťadlá ani riedidlá.

Pri nákupe zvážte na aký účel budete kabelku používať – každodenné nosenie, spoločenské, nákupné, športové, či cestovné. Nepreťažujte ich – hmotnosť obsahu musí byť úmerná typu výrobku a pevnosti použitého materiálu. Ak výrobok dlhšie nepoužívate, snažte sa zachovať jeho tvar vyplnením (papierom) a uložením do proti prachového obalu.

Užitočné rady na záver

Farebná nestálosť podšívkových materiálov. Väčšina súčasnej vyrábanej obuvi je vybavená farebnými prírodnými podšívkovými materiálmi, ktoré sa však vyznačujú častým púšťaním farby. Vzhľadom na výskyt uvedeného problému, doporučujeme zákazníkom nosiť v topánke s tmavou podšívkou súčasne aj tmavé ponožky, nakoľko farebná stálosť je značne obmedzená.

Skladovanie obuvi

Pred dlhodobejším skladovaním obuv dôkladne vyčistite, nakrémujte vhodným prípravkom. Najvhodnejšie je napnúť ju na napinák obuvi, aby počas skladovania nestratila obuv svoj tvar, napinák je možné nahradiť aj vypchatím obuvi novinami tak, aby ste zachovali jej tvar a nezdeformovali ju a odložiť v krabici na suché miesto.

.

.

Nevyhnutnosť ošetrovania v zimnej sezóne

V zimnej sezóne v dôsledku posypu ulíc chemickými prostriedkami je pravidelná starostlivosť o obuv nevyhnutná. Jej pravidelným krémovaním znížite prenikaniu vlhka do obuvi, praskaniu materiálu a predĺžite životnosť vašej obuvi.Obuv striedajte často, najmä v daždivom počasí, sušte pri izbovej teplote, nikdy nie na tepelnom zdroji radiátor. U ručne šitej obuvi môže dôjsť k prepúšťaniu vlhkosti cez otvory, ktoré vznikajú pri šití – takúto obuv pred prvým obutím dôkladne ošetrite krémom so včelím voskom, ktorý upchá otvory po ihle a pravidelným krémovaním docielite zníženie priepustnosti.

Žiadnu obuv neperte v práčke !!!

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina