.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Svet miliardárov v Dubaji sa potápa!

  • PDF
3514
Like!

umele-ostrovy

Plán dubajských miliardárov postaviť obrovský komplex umelých ostrovčekov pri Arabských emirátoch šokoval v roku 2003 celý svet.

.

.

Dnes je skôr príťažou, ako je to možné? Ostrovy by mali byť vytvarované do mapy sveta. Každý ostrov by mala vlastniť iná celebrita zo sveta obchodu , šoubiznisu, športu a politiky. Megalomanská stavba je už hotová. Napriek tomu unikátny projekt nesplnil očakávania. Ako je to možné?

Pôvodná predstava bola taká, že každý z ostrovov si kúpi iný boháč, postaví si na ňom svoje sídlo a celý projekt tak získa oveľa viac na exkluzivite. Kvôli svetovej ekonomickej kríze a mnohým iným dôvodom však obsadili len jeden ostrovček, ktorý si pred dvoma rokmi kúpil šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, vládca Dubaja. Ďalších 299 ostrovov je neobsadených, aj keď podľa informácií staviteľov ich je 60 percent už predaných. Šejk sa tak musí na svojom Grónsku cítiť trochu osamelo. Jeho ostrov totiž pripomína práve tento štát.

umele-ostrovy1

Podľa pôvodných plánov si mali Svet, ako sa celý komplex volá, rozobrať predovšetkým svetové celebrity. Špekulovalo sa o tom, že jeden z ostrovov si kúpil aj hviezdny pár Angelina Jolie a Brad Pitt. Tí to však vzápätí popreli. Hovorilo sa aj o futbalistovi Davidovi Beckhamovi, ktorý sa akosi ku kúpe ostrova takisto nemal. Svoj záujem nepotvrdili ani George Clooney, Harrison Ford a ďalší. Jediným slávnym majiteľom je tak Michael Schumacher, ktorý plánuje na svojom ostrove v budúcnosti vybudovať motokárovú dráhu. Túžba po slávnych zákazníkoch tak investorom príliš nevyšla.

Celá stavba stála podľa dostupných informácií asi 11 miliárd eur. To je už poriadna sila. Obrovské vodné bagre vozili tisíce ton piesku a vytvárali z neho ostrov veľkosti 14 až 42 tisíc metrov štvorcových, ktoré sú od seba vzdialené sto metrov. Pri stavbe ostrovov použili až stotisíc ton piesku, napriek tomu ich nik veľmi nechce. Možno aj preto, že v poslednej dobe sa stáva , že celé kusy ostrovčekov miznú v mori. Neudržiavané a neobývané hromady piesku sa jednoducho rozpadávajú. Je to smutný koniec jedného z najväčších stavebných projektov v histórii ľudstva.

O dôvodoch, ktoré viedli boháčov k tomu, že sa o túto luxusnú lokalitu nezaujímajú, by sa dalo dlho špekulovať. Ale je jasné, že jedným z najvýraznejších je ekonomická kríza. Realitný maklér John O´Dolan si napríklad v rokoch 2007 a 2008 kúpil dubajské ostrovy Írsko a Anglicko a vlani spáchal samovraždu, pretože ho zasiahli finančné problémy.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina