.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Najkrajšie mestá postavené na útesoch

  • PDF
4388
Like!

mesta-postavene-na-utesoch

Visia nad priepasťami na skaliskách, pôsobia romanticky, ale život v nich nie je ľahký.

.

.

Tieto starobylé mestá sú vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Manarola Taliansko

Nedostupné rybárske hniezdo na severe Talianska postavili na skalistých terasách zostupujúcich k moru, ktoré okrem tunajších viníc bolo a stále je zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Manarola je jedným z piatich malých mestečiek, ktoré sú Národným parkom Unesco a sú vybudované na prírodných skalnatých hradbách medzi dvoma útesmi v oblasti nazvanej Cinque Terre. Manarola so svojimi svetlými, rôznofarebnými poschodovými domami je pravdepodobne najstaršia z nich.

Bonifacio Francúzsko

Najjužnejšie mesto francúzskej Korziky je súčasne jej skvostom. Postavené je na 70 metrov vysokej skale a pomenované po Bonifácovi II., toskánskom markgrófovi, ktorý ho dal vystavať na vápencových útesoch ako pevnosť. Jeden rok v ňom žil aj Korzičan Napoleon. Starobylé mestečko má v celom Stredomorí najlepšie chránený prírodný prístav, ktorý s obľubou využívajú aj majitelia luxusných jácht, križujúci Stredozemné more.

Santorini Grécko

Santorini, známy aj ako Thira, považujú mnohí turisti za najkrajší z gréckych ostrovov. Leží asi 200 km južne od gréckeho pobrežia a je to najväčší ostrov rovnomenného súostrovia, ktoré zostalo z pôvodného jediného ostrova po dávnej sopečnej explózii. Nádherná príroda, vybielené domy na pobrežných skalách aj sopečný pôvod inšpirovali kedysi Jula Verna k napísaniu románu Tajomný ostrov. Spisovateľ sám patril k návštevníkom a vedcom, ktorí na Santorini sledovali výbuchy sopky v rokoch 1866 až 1870.

krasne-obrazky-more

Ronda Španielsko

V španielskej Andalúzii ľudia vravia, že Ronda je dušou ich krajiny. Určite by s tým súhlasili aj mnohí slávni spisovatelia, najmä Ernest Hemingway a Orson Welles, ktorí v tomto mestečku prežili kus života. Obaja písali o kráse Rondy, Hemingway z nej čerpal inšpiráciu pre svoje reportáže i romány, Welles v nej dokonca nechal po svojej smrti rozptýliť svoj popol. Ronda leží 750 metrov nad morom a pretína 100 metrov hlboký kaňon El Tajo. Niektoré domy sú vystavané tesne nad priepasťou.

Castellfollit de la Roca Španielsko

Unikátne mestečko je postavené na 50 metrov vysokom čadičovom brale, dlhom približne kilometer. Obmývajú ho dve rieky, Fluvio a Toronell, ktoré sa za ním zlievajú. Castellfollit de la Roca tvoria rady na seba husto natlačených poschodových domov a so svojou rozlohou necelý štvorcový kilometer patrí k najmenším mestám v Katalánsku i v celom Španielsku.

Cuenca Španielsko

.

.

Poschodové stredoveké domy sú postavené na strmej skale a so svojimi drevenými balkónmi a kamennými konzolami pôsobia, akoby viseli nad roklinou, kde tečie rieka Huecar. Postavili ich v 15. storočí ako obytné domy šľachty. Pôvodne gotické domy v 19. storočí začali veľmi chátrať. Preto mesto kúpilo a zreštaurovalo tri najkrajšie z nich. V jednom,  nazvanom Casa la Sirena (Dom morskej panny), je reštaurácia a vo dvoch Casas de Rey Domy kráľov, zriadili vyhľadávané múzeum abstraktného umenia.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina