.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Bergénia srdcovitolistá - Bergenia cordifolia

  • PDF
14636
Like!

kvet-bergenia

Tieto rastliny sú atraktívne celoročne a to vďaka mohutným pevným a lesklým kožovitým listom.

.

.

Niektoré trváce druhy vytvárajú atraktívne zimné farby listov v odtieňoch bronzovej, cviklovej a tmavofialovej. Čím je chladnejšie počasie, tým sú krajšie farby. Bergénie totiž pochádzajú z horských oblastí východnej Ázie a sú na zimu zvyknuté.

Na pestovanie sú nenáročné, preto sú vhodné aj pre začiatočníkov. Najviac im vyhovuje polotieň, dobre však znášajú aj slnko a tieň. Vo vlhkých, čiastočne zatienených záhradách môžu získať extrémne zelený nádych. Ak majú príliš veľa slnka a málo vody, síce prežijú, okraje listov však budú mať obschnuté a vyblednuté. Efektné sú v skalkách, na okrajoch jazierok, v trvalkových záhonoch a pred výsadbami ihličnanov. Po niekoľkých rokoch vytvoria súvislé porasty. Rezané listy a kvety vydržia dlho vo váze s vodou.

Rozmnožujú sa samo výsevom, mladé rastliny však ťažko súperia s tieňom a koreňmi rodičov, preto je lepšie ich vybrať a na jeseň zasadiť do zeme pod listy, kde pokojne prezimujú a vypučia nasledujúcu jar. Existuje aj možnosť vysadiť ich do črepníka, nechať ich prezimovať v chladnom priestore a na jar zasadiť do záhrady. Bergénie sú takmer nezničiteľné. Zostáva zelená takmer po celý rok.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina