.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako byť štastný, cesta ku šťastiu

  • PDF
12737
Like!

stastni-priatelia

Existujú dva typy ľudí po celom svete: tí, ktorí sa rozhodli byť šťastní a tí druhí, ktorí sa rozhodli, že sú nešťastní. Ako byť šťastný? Čo je to šťastie?

.

.

Šťastie nepochádza z hmotných statkov, ale je v duši. Najbohatší človek na svete môže byť veľmi nešťastný, zatiaľ čo chudobný človek, môže byť spokojný so svojím životom. Šťastní ľudia sú šťastní, pretože sú šťastní. Oni si udržali pozitívny pohľad na život.

Šťastní ľudia majú dobré návyky, ktoré zlepšujú ich životy. Robia veci inak.

Nedržte v sebe nenávisť

Šťastní ľudia pochopili, že je lepšie odpustiť a zabudnúť, než sa zbytočne zahlcovať negatívnymi pocitmi. Nenávisť má mnoho škodlivých účinkov na vnútornú pohodu, spôsobuje depresiu, úzkosť a zbytočný stres. Zabudnite na nenávisť a závisť.

Buďte k ostatným láskavý

Bolo vedecky dokázané, že ak ste láskavý, urobí vám to radosť. V okamihu keď vykonávate nesebecký čin, váš mozog produkuje serotonín, hormón ktorý uvoľňuje napätie. Láskavé skutky upevňujú vzťahy.

Všetky problémy berte ako výzvy

Slovo problém, nie je súčasťou slovníka šťastného človeka. Výzva je vnímaná ako niečo pozitívne, ako príležitosť. Vždy keď čelíte nejakej prekážke v živote, pozrite sa na ňu ako na výzvu.

Neobviňujte ostatných

Šťastní ľudia neobviňujú ostatných za svoje vlastné zlyhania v živote. Namiesto toho sa snažia všetko zlé zmeniť k lepšiemu.

Žite v prítomnosti

Šťastní ľudia nežijú v minulosti, ani sa nestrachujú o budúcnosť. Oni žijú v prítomnosti.

Vyberte si múdro tých správnych priateľov

Je dôležité obklopiť sa optimistickými ľuďmi, ktorí vás majú radi. Čím viac pozitívnej energie máte okolo seba, tým lepšie sa budete cítiť. Alebo aspoň tými, ktorí sa sami tešia zo spoločnosti šťastných ľudí. Rozsiahla Harvardská štúdia , ktorej sa v rokoch 1983 až 2003 zúčastnilo vyše 4 700 ľudí, totiž odhalila, že pocit individuálneho šťastia cestuje ako emočná nákaza, prelieva sa kaskádovito z jednej sociálnej siete do druhej. Áno, v tomto ohľade je šťastie podobné napríklad chrípke. Autori štúdie nemali na mysli sociálne siete ako Facebook, hovorili o reálnych komunitách a naozajstných ľuďoch, ako sú priatelia, spolubývajúci, príbuzní či partneri.

Najvýznamnejšie je poznanie, že zdravie a pocit pohody jednej osoby ovplyvňuje zdravie a pocit pohody ďalších. Šťastie má pritom tuhý korienok, zvládne prežiť až tri stupne sociálnych sietí. Dosiahne teda až k priateľom priateľov. Na základe svojich zistení vedci zdôrazňujú, že zdravie a pohoda majú verejný charakter: Ľudské šťastie nie je len vecou izolovaných jednotlivcov. Našťastie má šťastie väčšiu výdrž než pocit smútku, ten vraj tak sociálno nákazlivý nie je.

stastni_ludia

Osvojte si zručnosť

Niečo sa naučte, nájdite si svoju parketu, získajte v niečom kvalifikáciu, kompetenciu. Štúdia vydaná v roku 2009 tvrdí, že takí ľudia síce vykazujú v momente, kedy sa svojej zručnosti venujú, viac stresu, je to však dobrá investícia. Z dlhodobého hľadiska sú totiž spokojnejší. Ľudia sa svojich cieľov často vzdávajú preto, že ich stresujú, ale na konci snaženia, ich čaká odškodnenie.

Majte nad sebou kontrolu

Stres spojený s bezprostredným výkonom zručnosti sa dá zredukovať. Kľúčom je zapojenie sa do kolektívu a sebakontrola. Okamžitý stres zažívaný pri zlepšovaní zručností sa dá znížiť, ak zároveň uspokojuje potrebu po individuálnej autonómii, ako aj po spolupatričnosti. Ako na to?: Keď budete činnosť vykonávať s ostatnými alebo keď sa uistíte, že sa venujete niečomu, čo ste si sami zvolili a čo vám sedí.

Úsmev, prosím

Darwin v roku 1872 napísal: Vonkajšie známky vyjadrenia emócií tieto emócie zintenzívňujú. Aktuálne štúdie potvrdzujú, že na tom niečo bude. Aj keď na to idú z veľmi bizarnej strany a ich argument znie ako reklama na botox. Prečo na botox? Pretože bráni mračeniu sa a neumožňuje tak nášej tvári dať priechod negatívnej emócii a tým ju posilniť, vysvetľujú psychológovia.

Skúmali problémy s depresiami, s úzkosťou u žien a zistili, že tá polovica žien, ktorá svojím tváram dopriala injekcie botoxu, ktoré sťažujú mračenie sa, vypovedala, že sa cíti šťastnejšie a menej nervózne ako zvyšné kolegyne. Napadlo vás, že to môže byť preto, že sú skrátka samé so sebou spokojnejší po botoxovom vylepšení? Vedci tvrdia, že tým to nebolo. Dotyčné sa totiž po kozmetickej úprave necítili nijako atraktívnejšie.

Zdalo by sa, že to, ako cítime emócie, nie je len záležitosťou nášho mozgu. Zrejme existujú aj iné časti nášho tela, ktoré pocity, ktoré prežívame, podporujú a posilňujú. Je to ako uzavretý regulačný obvod. Zachovajme si však zdravý rozum. Lepšie ako staviť na botox, je jednoducho párkrát denne sa zasmiať.

.

.

ODPORÚČAME:

Pár rád pre všetkých, ktorí chcú byť múdrejší

Hurá k moru, kam vlastne ísť, aby sme sa nenudili?

Páni, chcete vyzerať dobre? Skúste štýl z 30 rokov

Tipy a triky na krásne vlasy

Tlačia vás nové topánky? Vieme, ako ich roztiahnuť!

tags: ako byt stastny cesta ku stastiu

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina