.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Americká útočná puška Mk 14 Mod 0 EBR

  • PDF
3772
Like!

americka-puska

Americká puška Enhanced Battle Rifle bola vyvinutá v roku 2001, a do služby sa dostala v roku 2004.

.

.

Americké jednotky SEAL hľadali modernú náhradu za odstreľovacie pušky M14, a výsledkom je práve Mk14. Tá vychádza z pôvodnej M14, avšak hneď na prvý pohľad sa zdá, že veľa spoločného nemajú. Zbraň používa klasickú muníciu kalibru 7,62 x 51 mm NATO. Zbraň je navrhnutá tak, aby spĺňala čo najširšiu paletu požiadaviek. Je určená pre ostrostrelcov na bojisku, no je vhodná aj na boj v stiesnenom zastavanom prostredí. Požiadavka na novú zbraň pochádza ešte z roku 2000. Veliteľstvo amerických špeciálnych síl. Požiadavky zahŕňali mimo iné hliníkovú konštrukciu kvôli nižšej hmotnosti, a možnosť inštalácie doplnkovej výbavy. Výsledkom snaženia bola vydarená zbraň, ktorá mala ale doslova neutíchajúce problémy s neprimeranou hlučnosťou pri streľbe.

Nakoniec v roku 2003 vznikla nová verzia zbrane. Samozrejme prvým užívateľom zbrane sa stali jednotky SEAL, ktoré s požiadavkou prišli. Zbraň sa osvedčila, a rýchlo ich nasledovali jednotky pobrežnej stráže. Taktiež aj americká armáda sa rozhodla zaopatriť si niekoľko kusov Mk 14. Síce námorná pechota hľadala zbraň podobných kvalít, no nakoniec sa rozhodla pre vlastnú konštrukciu M39 EMR.

Ako už bolo spomenuté, Mk14 vychádza z M14. Prevzala najmä osvedčené základné mechanizmy či pištoľovú rukoväť. Vymenené boli predné mieridlá, dvojnožka a okolo hlavne pribudli štyri úchytné body pre doplnkovú výbavu. Vymenený bol aj starý tlmič výšľahu plameňa z hlavne. Vďaka tomu je možné na zbraň namontovať aj tlmič. Pažba je nastaviteľnej dĺžky, čo zvyšuje pohodlie pri streľbe. Zbraň je k dispozícii v niekoľkých prevedeniach, napr. so systémom nočného videnia AN/PVS4.

Dodávky pre armádu zabezpečuje Naval Surface Warfare Center Crane Division. Čo je zaujímavé, existuje aj civilná verzia samozrejme v degradovanej podobe. Ergonomická úprava spolu s modernými doplnkami plne uspokojila potreby vojakov, a vďaka nízkej cene môže byť armáda spokojná s tým, ako vyriešila problém náhrady starnúcich M14.

Špecifikácia

pôvod USA, kaliber: 7,62 x 51 mm NATO, úsťová rýchlosť: 700 - 750 m/s

efektívny dostrel: 460+ m; s ďalekohľadom 800 m, zásobník 20 rán

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina