.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Oravský hrad nikdy nedobyli

  • PDF
3928
Like!

oravsky-hrad1

Hrdo sa týči a stáročiami bdie nad oravským krajom. Jeho obranný systém bol taký dobrý, že sa ho nikdy nepodarilo dobyť.

.

.

Dnes, keď chcete hrad zdolať a spoznať, musíte vystúpiť po viac ako šesťsto schodoch.

Skôr ako nimi začnete kráčať, prejdete cez tri hradné brány, tmavý tunel a dostanete sa na kamenné nádvorie, kde je Dolný hrad s Turzovým palácom. Jednotlivé časti hradu a stavby dokonale kopírujú terén a tvar strmého hradného brala, na ktorého terasách boli budované vo výške 112 metrov nad riekou Orava. Stredný hrad sa skladá z Korvínovho paláca a tretieho paláca - Jána z Dubovca. Najvyššia a najstaršia časť hradu je citadela.

oravsky-hrad3

Citadela bola postavená v 13. storočí a slúžila na obranu hradu. V citadele bývali vojaci, ktorí sa do nej dostali po rebríkoch alebo sa šplhali po lanách, čo bolo veľmi náročné. Veľké stavebné úpravy sa na hrade diali v 15. a na začiatku 16. storočia, keď bol postavený obytný palác v strednej časti.

Stavitelia posilnili aj obranný systém, okrem iného aj kruhovými baštami po bokoch. Na strednom nádvorí v súčasnosti prebieha archeologický výskum. Hradná studňa je z roku 1565. Kopali ju dva roky. Pôvodne bola hlboká 90 metrov, pretože sa museli prekopať k rieke Orava. Po požiari mala 67 metrov a v súčasnosti je jej hĺbka 60 metrov.

oravsky-hrad2

Najviac stavebne sa hradný komplex rozrástol a vlastne aj získal súčasnú podobu v 16. a 17. storočí, keď patril Turzovcom. V roku 1800 ho však postihol ničivý požiar. Horelo 14 dní a zničené boli všetky miestnosti okrem Západnej bašty. Jej odolnosť sa pripisuje hrubým múrom, ktoré ju ochránili. Škody na hrade sa snažil zmierniť záchrannými prácami František Ziči a na začiatku 20. storočia dal strednú časť hradu zreštaurovať Jozef Pálfi. Veľká generálna oprava prebehla v roku 1953 až 1968.

Oravské múzeum v jeho priestoroch zriadilo etnografickú, prírodovednú aj historickú expozíciu. V sálach a salónikoch sú originálne obrazy hradných pánov, županov Oravskej stolice, nachádza sa tam dobový nábytok, porcelán, kachľové pece či kópia benátskeho zrkadla. Návštevníci prechádzajú tajomnými zákutiami, obrannými baštami, delovými sálami, erbovou miestnosťou či maličkou izbicou pre slúžku. Alebo zbrojnicou s originálnymi zbraňami i kópiami zo 16. storočia, kde je aj 7 kilový meč či 30 kilogramov vážiace brnenie.

Oravský hrad patrí k tým najkrajším a najnavštevovanejším na Slovensku. Aj dnes je nedobytný ako výrazná dominanta Oravy. Upútal aj filmárov. Prvých už v roku 1922, keď sa nakrúcal prvý nemý film Upír z Nosferatu. A tiež Dračie srdce 2, Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš a iné.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina