.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Moderná špionáž hmyz v hlavnej úlohe

  • PDF
4217
Like!

hmyz-kyborg-spionaz

Špionáž nevykonávajú len tajní agenti s minikamerami, či ich informátori.

.

.

Technológie už pokročili natoľko, že pomocníkmi pri sledovaniach a odpočúvaniach sa stávajú aj rôzne živočíchy. Prepojenie miniatúrnych technológií so živým organizmom je už realitou, vznikajú malí kyborgovia. Zvieratá boli oddávna pomocníkmi ľudí, či už vo vojnách alebo pri špionáži. Predstavitelia znepriatelených strán sa bez nich nezaobišli. Postupom času sa ťažné zvieratá, ktoré boli nevyhnutnosťou pri bojiz armád vytratili, a nahradili ich stroje. Takisto na šírenie informácií sa v minulosti, používali aj holuby, ktoré sa dostali cez nepriateľské zóny. Takýto prísun informácii sa už dnes používa len veľmi výnimočne.

Tajné služby, bezpečnostné zložky, či armády sa však dnes nezaobídu bez psov, ktorých čuch sa nedá ničím nahradiť. Vystopujú nielen človeka, ale tiež rôzne výbušniny, či nebezpečné chemikálie. Vo vode sa zase začali používať špeciálne vycvičené delfíny, ktoré plnia úlohy ako nenápadné a hlavne prirodzené ponorky. Okrem ich inteligencie sa na delfínoch využíva aj miniatúrna elektronika potrebná na sledovanie nepriateľa. Ako však dostať kamery, odpočúvacie zariadenia a inú elektroniku do vzduchu, tak aby bola neviditeľná? To bola a stále je veľkou úlohou armádu. Na radu preto prišiel aj hmyz, sci-fi?

kyborg-hmyz-spion

Vôbec nie, vedci totiž dokázali pomocou nanotechnológie nemožné. Spojiť elektroniku s telom hmyzu, vznikli tak prví hmyzí kyborgovia. Mnohí si mýlia čo je vlastne robot, kyborg a android. Pre vysvetlenie, kyborg je vlastne živé telo doplnené mechanickými a elektronickými súčiastkami, alebo tiež mechanické telo doplnené o organický mozog. Bol vyvinutý superhmyz africké zlatohlávky, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby uniesli miniatúrnu elektroniku na svojich telách. Vedcom sa podarilo do tela tohto chrobáka voperovať elektroniku, ktorú prepojili s jeho živým tkanivom!

Pomocou tejto elektroniky sa dali zlatohlávky, doslova riadiť pomocou diaľkového ovládača. Elektronické zariadenie ovláda nervy a svaly chrobáka pomocou stimulátorov, ktoré prijímajú rádiové vlny. Všetku elektroniku si zlatohlávok nosí na svojom tele, samozrejme aj mikrobatériu, ktorá do zariadenia dodáva energiu. Vedci tak pomocou ovládača mohli dávať chrobákovi pokyny, kedy má vzlietnuť, pristáť, zmeniť smer alebo letovú výšku. Technológia je síce ešte v plienkach, ale  dopredu ide míľovými krokmi.

Samozrejme, technika sa miniaturizuje, a preto sa pracuje aj na hmyzích robotoch, ktoré sú zvonka na nerozoznanie od bežného hmyzu. V sebe však ukrývajú špičkové elektronické zariadenie na prenos a ukladanie dát, či ovládače na ich riadenie.

kyborg-skorpion

Prečo práve hmyz? Kto dnes venuje pozornosť muchám, chrobákom, či motýľom? Väčšinou si ich ľudia všimnú až vtedy, keď sú dotieravé a chcú ich odohnať.

Hmyz berieme ako súčasť okolitej prírody, pre špiónstvo je preto dokonalý. Na lietajúci hmyz stačí umiestniť rôzne senzory, kamery, odpočúvacie zariadenia,  a dostane sa nepozorovane tam, kde by sa žiaden tajný agent, či vycvičený vojak nikdy nedostal.

Vojny sa postupne prenášajú do iných zón. Dominovať bude informačná vojna, stroje, roboty a zariadenia, ktoré sú viditeľné, nebudú mať šancu. To o čom kedysi len snívali spisovatelia vedecko fantastických románov sa stáva skutočnosťou.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina