.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako zariadiť detskú izbu? Nápady na farebný interiér

  • PDF
15615
Like!

detske-izby2

V detskej izbe deti vyrastajú, trávia v nej svoj čas od útleho veku.

.

.

Mala by poskytovať dostatočný priestor pre každodenné činnosti akými sú zábava, odpočinok ale aj učenie. Ak pri jej zariaďovaní vypočujete predstavy vášho dieťaťa, ktoré potom spoločne zrealizujete, bude sa v nej cítiť oveľa príjemnejšie. Základným parametrom pre zariaďovanie detskej izby je vek vášho dieťaťa. Ako dieťa rastie, potrebuje stále viac priestoru na svoje hračky a veci.

detske-izby4

Samostatnú detskú izbu by malo mať dieťa už v predškolskom veku a mala by mu poskytovať dostatočný priestor pre hru aj odpočinok. Prirodzený priestor pre hru je podlaha, preto je dobré zabezpečiť protišmykový koberec, ktorý bude zároveň nenáročný na údržbu. Hneď ako dieťa vyrastie z detskej postieľky, kúpte mu posteľ s kvalitným roštom a matracom, pretože sú dôležité pre jeho správny vývoj. V menších priestoroch, kde spávajú dve deti, je vhodné použiť usporiadanie postelí nad sebou. V dnešnej dobe ponúka trh množstvo možností ako umiestniť postele a využiť priestor izby čo najefektívnejšie.

Dôležité je však dodržať maximálnu výšku, v ktorej by mala byť umiestnené horná postieľka a to je 160 cm. V prípade, že je postieľka vyššie, dieťa počas noci dýcha teplý  a vydýchaný vzduch, ktorý sa drží v hornej časti izby a to môže negatívne vplývať na jeho spánok.

detske-izby3

Dôležitou súčasťou izby je pracovný stôl, ktorý bude zo začiatku využívaný na rôzne hry a tvorivé činnosti.  Neskôr, keď dieťa začne chodiť do školy, sa stôl stane miestom, kde bude tráviť veľa času pri písaní domácich úloh a učení. Pracovný stôl by mal mať minimálny rozmer 120 x 70 cm. Okrem pracovného stola treba myslieť aj na odkladacie plochy pre hračky, rôzne predmety súvisiace so záľubami a športom,  učebnice, knihy a ostatné školské potreby.

Vhodné sú rôzne policové systémy či kontajnery. Na odloženie školskej tašky je príjemným spestrením detskej izby veselý háčik na stene alebo na boku stola.

detske-izby1

Okrem školských vecí potrebuje vaše dieťa aj priestor na odkladanie svojho oblečenia, preto mu treba zabezpečiť skrinky a zásuvky, v ktorých si samo poukladá svoje veci. Naučíte ho samostatnosti a zodpovednosti, keď mu dovolíte, aby samo rozhodlo, ako si svoje veci usporiada.

Pri každej činnosti, ktorú dieťa vykonáva, je dôležité správne osvetlenie izby, no najpodstatnejšie je pri pracovnom stole. To, že pracovný stôl by mal byť umiestnený pod oknom a svetlo by naň malo dopadať z ľavej strany, ak je dieťa pravák a naopak, je samozrejmosťou. Nezabudnite však na stôl umiestniť aj polohovateľnú  stolovú lampu. Zaujímavý tvar centrálnej lampy sa môže stať príjemným detailom detskej izby, ktorý bude dopĺňať celkovú koncepciu priestoru.

detske-izby

Izba plná farieb a veselého nábytku je ideálna pre rozvoj detskej fantázie, no farby, ktoré použijete, vplývajú na koncentráciu vášho dieťaťa a pri nevhodne zvolenej kombinácii ho môžu vyrušovať a nadmerne pútať jeho pozornosť, čo môže viesť k poruchám spánku, či problémom v škole. Preto je dôležité, aby izba pôsobila hravým, no nie príliš výstredným dojmom. Ten vytvoríte použitím pastelových farieb na stenách, ktoré pôsobia príjemne a pozitívne.

.

.

Interiérový dizajn izby doplníte vhodne zvolenými dekoráciami, ktoré sú v súlade s nábytkom a farebnosťou stien, rozveselíte izbu a navodíte pocit pohodlia. Ako doplnky môžete použiť rôzne farebné vankúše, hračky, figúrky, obrazy a fotografie na stenách, záclony či závesy, tapety, veselý koberec a posteľnú bielizeň, ktorá zvýrazní celkový dojem. Zariadiť detskú izbu, ktorá bude spĺňať všetky ergonomické a estetické požiadavky nie je ľahká úloha.

uviedla Ing.arch.Ivana Kolomazníková

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina