.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Každý deň športujte, Chôdza Vám pridá Energiu

  • PDF
12989
Like!

chodza-sport

Každodenná chôdza posiluje celé telo pridáva vám duševnú energiu, ale hlavne otvára auru.

.

.

KAŽDÝ DEŇ ŠPORTUJTE !

Vykašlite sa na posedávanie pri Facebooku. Zbavte sa aj automobilu.

Kondičná chôdza

Kondičná chôdza je najjednoduchšia forma získavania telesnej zdatnosti.

Aj keď nie je tak účinná, ako beh, gymnastika, plávanie ale, predsa len sú jej blahodarné účinky na človeka badateľné.

Tým, že sa na chôdzi zúčastňujú veľké svalové skupiny dolných končatín, podporuje sa činnosť obehového systému.

Preto sa chôdza využíva nielen ako tréningový, ale aj ako liečebný prostriedok.

Priemerná (stredná) rýchlosť kondičnej chôdze je 5 km/h, čo predstavuje približne 100 krokov za minútu.

Pešia turistika

Pešia turistika je ďalšou z vhodných foriem starostlivosti o zdravie.

Nevyžaduje nijaké materiálne zariadenie ani osobitnú trénovanosť.

Práve naopak, je vhodným prostriedkom na zlepšenie trénovanosti.

Po zdravotnej stránke zlepšuje výkonnosť obehového systému, techniku dýchania, prispieva k duševnej rovnováhe a dobrej pohode, k prevencii infarktu a podobne. Navyše rozvíja kultúrnospoločenský obzor človeka, ako aj jeho orientačnú schopnosť.

Zatiaľ čo kondičná chôdza má krátkodobý charakter, časový objem pešej turistiky je omnoho väčší. Odporúča sa začínať krátkymi vychádzkami, trvajúcimi od 1 do 2 hodín. Rýchlosť chôdze sa tu pohybuje v rozpätí od 3 - 4 km/h. Denný výkon pri túre nemá presahovať 8 hodín.

Vytrvalostný beh

Vytrvalostný beh je nepretržitý a plynulý beh v teréne alebo na dráhe.

Beh je najjednoduhšia a najčastejšie užívaná forma vytrvalostnej pohybovej aktivity.

Možno ním pozitívne vplývať na väčšinu funkcií v organizme, môžu ho využívať všetky vekové kategórie, netrénované i trénované osoby, muži i ženy. Beh sa odporúča v prvom rade zdravým osobám.

Neodporúča sa ľuďom s nadváhou (obéznym, enormne tučným), ľuďom trpiacim niektorými vážnymi chorobami srdca, ľuďom s infekčnými chorobami v akútnom stave (ani nachladnutým), trpiacim zvýšeným krvným tlakom a iné.

Rekreačné plávanie

V mnohých anketách ho respondenti uvádzajú ako najobľúbenejšiu telovýchovnú aktivitu. Môžu ho využívať osoby všetkých vekových kategórií, a to bez ohľadu na ich telesnú zdatnosť. Osobitne sa odporúča aj starším osobám a osobám so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ako aj osobám s porušenými kĺbmi.

Horizontálna poloha pri plávaní podporuje činnosť obehového systému a uľahčuje prečerpávanie krvi z dolných končatín.

Plávanie pôsobí priaznivo na rozvoj dýchacieho systému a to jednak tlakom vody a jednak zložením vzduchu nad hladinou.

Plávanie pôsobí priaznivo na rozvoj termoregulačných schopností, čím prispieva k otužovaniu organizmu. Pôsobí pozitívne na psychiku človeka, môže byť dôležitou zložkou mentálnej hygieny.

Je tiež významným prostriedkom poúrazovej rehabilitácie najmä horných a dolných končatín a chrbtice. Plávanie umožňuje konať pohybovú činnosť aj takým osobám, ktoré majú na suchu obmedzený pohyb.

Plávanie patrí medzi aeróbne cvičenia, ktoré tým, že vyžadujú veľkú spotrebu kyslíka, stimulujú činnosť srdca a pľúc.

chodza-zdravie-veu-sk

Rekreačná cyklistika

Rekreačná cyklistika predstavuje veľmi ekonomický spôsob pohybu. Pri pozitívnych účinkoch na srdce a krvný obeh nie sú kĺby tak intenzívne zaťažované ako pri kondičnom behu. Cyklistika však nie je vhodná pre tých, ktorí majú ťažkosti s chrbticou. Tréningové zaťaženie možno pri jazde na bicykli dávkovať vhodne najmä po rovine. Preto sa majú prvé tréningy konať v rovinatom teréne.

Jazdu na bicykli zvládnu ľahko osoby od detského až do staršieho veku, preto ju tiež možno účelne využívať v rodine. Niektorí však odporúčajú dopĺňať cyklistiku kondičnou gymnastikou, plávaním, kondičným behom alebo behom na lyžiach.

Preskakovanie cez švihadlo

Opakované preskoky ponad švihadlo sú určitým spôsobom ideálnym aeróbnym cvičením v byte. Toto cvičenie má význam pre tonizovanie svalov pletenca hornej končatiny, prsných svalov a svalov hornej časti chrbta.

Cvičenie je v porovnaní s vytrvalostným behom na mieste vhodnejšie a pohodlnejšie najmä pre ženy, pretože tu ide o dostatočný pohyb vpred, čím sa redukuje náraz chodidiel o podlahu v porovnaní s pohybom vo vertikálnej rovine pri behu na mieste.Preto sa redukuje i množstvobolesti najmä v členkoch.

Vystupovanie po schodoch

Pri využívaní vystupovania po schodoch na zlepšenie telesnej kondície je potrebné rozlišovať dva druhy účinku. Jeden sa prejavuje pri jednoduchom pravidelnom vystupovaní na vyššie poschodie (napr. tretie), druhý je charakterizovaný opakovaným výstupom a zostupom len na jednom sektore schodišťa.

.

.

Na záver, viete prečo je dobré chodiť?

Vytvarujete si postavu, zlepšíte kondíciu, vyčistíte hlavu a odpočiniete. Nestačí?

Tak myslite na to, že chôdza je človeku prirodzená pohybová aktivita, na ktorú ani nepotrebujete mať príliš dobrú fyzickú kondíciu ako na iné športy.

Lekári chôdzu ospevujú aj preto, že chodenie nezaťažuje kĺby ani šľachy ako beh.

Pravidelná chôdza zlepšuje ohybnosť tela a koordináciu pohybov a predchádza osteoporóze lebo zvyšuje hustotu kostného tkaniva.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina