.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Prečo rastie agresivita u detí?

  • PDF
8154
Like!

agresivny chlapec

Dobodaná učiteľka, zbitý školník, to je smutný dôsledok detskej agresivity v poslednej dobe. Prečo sa to deje?

.

.

Možno sa také veci diali aj predtým, ale ani zďaleka sa toľko o nich nehovorilo, svet je teraz viac prepojený než napríklad pred päťdesiatimi rokmi. Zostavili sme desať pravdepodobných dôvodov, prečo detská agresivita rastie.

1. Mení sa postoj k autoritám a samotný význam detstva

Deti sú brané ako partneri a dospelí pre nich prestávajú byť nedotknuteľnou autoritou.

2. Vplyv médií

Vďaka médiám má dieťa 21. storočia neporovnateľne veľký prehľad a neskutočné percento vedomostí, o tom by sa mohlo deťom z minulého storočia len snívať. Porovnajte detektívku z polovice minulého storočia a súčasne filmy, miera agresivity je neporovnateľná.

deti sa biju

3. Počítačové hry

Tie majú bezpochyby zhubný vplyv na detskú psychiku. Niektoré hry agresiu vyslovene podporujú. Dieťa v hre zabíja, vidí krv a mŕtvoly a ťažko rozozná realitu a virtuálnu realitu.

4. Rodičia sú v práci od nevidím do nevidím

Ale uživiť ešte neznamená vychovať z dieťaťa slušného a spokojného človeka. Čas rodičov je pre potomka cennejší ako hmotné statky. Niekedy by bolo naozaj lepšie natrieť si na večeru chleba s maslom a len tak sa rozprávať.

5. Čítanie knižiek

V minulosti býval jeden z hlavných koníčkov priemerného dieťaťa. Čítaním sa malý človiečik kultivoval, prehlbovala sa detská fantázia, dieťa bolo nútené premýšľať. Čítanie sa bohužiaľ stáva výstredným koníčkom.

bojova hra

6. Príliš veľa slobody

Po americkom vzore teraz ponechávame deťom toľko slobody, že nakoniec samy nevedia, čo s ňou. Deti by si priali mantinely, ale nevedia si o ne povedať. Ak je rodič nechá slobodne žiť, to znamená jesť toľko hamburgerov, koľko ich napadne, prípadne pozerať sa na televíziu do noci. Deti to prestane baviť. Navyše pozeranie na televíziu deťom naozaj nič dobrého neprinesie.

7. Nezdravý životný štýl, nezdravá strava

Deti majú v porovnaní s deťmi z minulého storočia menej spánku a ďaleko nezdravšiu stravu. Hranolky, hamburgery, skrátka stravovanie vo fast foodoch vedie podľa vedcov k agresivite. Rýchla doba vytláča rodinný život s nedeľnými obedy a teplými večerami, mnohokrát sa vo fast foodoch stravuje celá rodina. Vedecká skúmanie vedú k záverom, že nevhodná strava môže skutočne zaviniť agresívne správanie.

8. Agresivita preniká aj do rozprávok

Ani samotné rozprávky už nie sú pokojné a bez násilia, ako to bývalo predtým. Najobľúbenejšia celosvetová rozprávka je Harry Potter a aj tá sa ku koncu zmení v krvavý vojnový masaker.

dieta sa hra

9. Babičky a dedkovia sa zmodernizovali

Preč je babička z Boženy Nemcovej, ktorá žila nesmierne pokojným životom, rozprávala rozprávky, spievala uspávanky, varila výživné jedlá. Mnoho starých rodičov, malo svoje malé hospodárstvo so zvieratami a pôdu, deti s nimi rady trávili svoj voľný čas. Dnešné babičky a dedkovia pracujú, pretože odchod do dôchodku sa odsúva do stále vyššieho a vyššieho veku. A tak ani z nich nemôžu vnuci čerpať pokoj. Veľakrát na ne starí rodičia, nemajú čas rovnako ako rodičia.

.

.

10. Nedostatok pohybu

Deti si nevybijú energiu tým spôsobom, ako to bývalo kedysi bežné, prišli zo školy, hodili školskú tašku do chodby a bežali von medzi kamarátov, najčastejšie športovať. Nič také sa dnes nedeje ani na dedine, nieto v meste. Dieťa, ktoré nemá možnosť si energiu vybiť pohybom, ju ventiluje inak napríklad aj pomocou agresívnych skratov.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina