.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Taliansky chrtík Piccolo Levriero Italiano

  • PDF
5180
Like!

taliansky-chrtik4

Krátkosrsté chrty, psi i feny merajú v kohútiku 32 cm až 38 cm, váha do 5 kg, srsť krátka rovná a jemná.

.

.

Sfarbenie čierne, bridlicovo šedé a plavé v akomkoľvek odtieni. Biele znaky sa tolerujú na hrudi a na labkách. Povaha: Je to inteligentný, jemný, prítulný, veselý, citlivý a rýchly psík. Je to lovecký pes a spoločník.

Toto krásne a ušľachtilé plemeno má dlhú históriu, ktorá siaha až do 5 tisícročia pred n. l. v starovekom Egypte. Traduje sa že toto plemeno chovala královna Kleopatra. Vraj ho darovala Caesarovi a tak sa tieto psíky dostali do Európy na Apeninský poloostrov a získali talianskú národnosť. V priebehu ďalších storočí bol taliansky chrtík psom šľachticov, môžeme ho nájsť na mnohých obrazoch v zámockých galériách. Vlny jeho obľuby sa striedali. Veľkú popularitu zaznamenal v 19. storočia, ale aj v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Vtedy však bol nepodobný dnešnému chrtíkovi. Bol zámerne zmenšovaný a prejavili sa u neho všetky znaky nanizmu trpaslíctva, ako je guľatá jablčková hlava, vypuklé oči, kratšie nohy.

Do dnešnej podoby bol psík vyšľachtený v 40 rokoch minulého storočia a po druhej svetovej vojne. K nám bol dovezený na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia a na začiatku sedemdesiatych rokov boli odchované prvé české vrhy. Poslednou dobou jeho popularita opäť vzrastá. Ako by nie! Vždy bol úžasne milým a oddaným spoločníkom človeka. A preto si zaslúžia našu lásku!

taliansky-chrtik1

Psa alebo fenku?

To je prvá dilema, ktoré musí budúci majiteľ chrtíka vyriešiť. Väčšinou sa noví budúci majitelia obávajú, že pes nie je tak milý ako sučka a chcú preto skôr fenku. Psy sú rovnako prítulní, maznavý ako fenky. Chrtík pes je možno milší a povahovo vyrovnanejší než chrtička slečna, ktorá býva náladovejšia a rozmarná. Začiatočníkom, ktorí chcú príjemného a milého spoločníka, rozhodne odporúčam skôr psa. Aj keď sa neskôr rozhodnete, že chcete jazdiť na výstavy, vám psík splní vaše plány a ambície.

Sučka je povahovo niekedy trošku zložitejšia, niektoré fenky sú vyberavejšie v jedle, trochu tvrdohlavšie a náladovejšie. Sú náročnejšie aj počas hárania, je potrebné ju dôsledne strážiť.

taliansky-chrtik

Povaha

Taliansky chrtík je veľmi milý, nežný, maznavý a na človeku veľa závislý. Preto sa z lásky k svojmu pánovi dokáže ľahko prispôsobiť životnému režimu rodiny. Je trochu tvrdohlavý a veľmi podnikavý ako vás oklamať a presadiť si to svoje. Avšak spôsoby, ktoré používa, sú tak zábavne a milé, že sa na neho nemôžete hnevať. Tieto psíky sú neuveriteľne priateľské, jemné a do vás zamilované. Je veľmi inteligentný a naučí sa byť poslušný, ale nemôžete od neho čakať nadrilované povely ako od služobných psov. Stačí ich naučiť privolanie, povel čakaj, nesmieš a fuj, eventuálne ešte sadni čo je veľmi efektné.

Poslednou dobou si veľkú popularitu získali preteky v psom parkúre agility, kde pes prekonáva rôzne prekážky skoky, tunel, hojdačka, slalom atď. Pre chrtíka je to skvelá príležitosť, aby prejavil svoju rýchlosť, mrštnosť, temperament, učenlivosť a svoj vzťah k pánovi. Je to určite príjemná zábava, bohužiaľ niekedy sú chrtíci vďaka svojej tvrdohlavosti v tomto športe trochu nespoľahliví, tak od nich radšej nečakajte špičkové výkony na majstrovské tituly.

Vyrovnaná a milá povaha veľa pomôže aj pri účasti psíka na výstavách. Nerobí mu potom problémy zvyknúť si na ruch na výstave, na ostatné psy a dobre sa potom predvádza. K ostatným psom je tiež väčšinou priateľský. Pokiaľ nie je zvyknutý na každodenné stretnutia s cudzími, hlavne veľkými psami, môže sa ich báť. Nevnucujte mu teda za každú cenu kamarátenie sa s nimi, ani psíka neberte zakaždým do náručia.

taliansky-chrtik2

Vek

Taliansky chrtík je pomerne dlhoveké plemeno. Pri dobrej starostlivosti sa dožíva 13 až 15 rokov, niekedy aj dlhšie. S pribúdajúcim vekom psy strácajú zuby, veľa chrtíkov trpí paradentózou. Od 7 až 9 rokov môžete pozorovať šedý zákal, zrenica psa je na svetle jasne modrá alebo zelenkavá, psík napriek tomu nemusia mať výrazné problémy s orientáciou, zvlášť v známom prostredí, pretože mu zrak nahradí čuch a hmat. Ďalším znakom staroby je šedivenie. Aj to je však veľmi individuálne. Niektorí psi začínajú šedivieť už vo veku dvoch rokov, iní v piatich, šiestich rokoch vyzerajú ako mladíci. Pri dobrej starostlivosti sa prejavy staroby objavia až po dvanástom roku veku. Aj starý psík potrebuje veľa lásky a pochopenia, mali by ste mu dopriať dostatok pokoja a odpočinku, nepreťažovať ho, obmedziť náročnosť prechádzok, ale zároveň ho nezbavovať možnosti pohybu a kontaktu s ľuďmi a ostatnými psami, ak ho neobťažujú. Vo vlhkom a studenom počasí vychádzky skráťte a dávajte pozor, aby psík neprechladol. Je dobré urobiť starému psovi raz ročne preventívnu prehliadku u veterinára spojenú s krvnými testami, ktoré môžu odhaliť niektoré problémy.

taliansky-chrtik9

tags: taliansky chrtik piccolo levriero italiano

.

.

ODPORÚČAME:

Plemeno Barzoj Ruský chrt Borzoi Russian Hunting Sighthound

Psík maľuje umelecké obrazy, ktoré sa predávajú za stovky euro!

Pes zožral päť stodolárových bankoviek

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina