.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako pestovať ananás presný postup

  • PDF
7406
Like!

ako-pestovat-ananas

Najprv si treba vybrať vhodný ananás. Ružica by mala byť zelená s neporušeným stredom.

.

.

Ružicu z plodu odrežeme, pričom ju zbavíme dužiny aby nezačala hniť, poprípade ju z plodu vykrútime tak, že pevne uchopíme plod aj ružicu a točíme ich do protilahlých strán. Z ružice odstránime spodné listy asi tak, aby 1,5 až 2 cm tzv. kmienku ostalo holého, čiže bez listov. Ružicu je vhodné nechať 1 deň preschnúť aby sa zabránilo prípadnému hnitiu.

Na druhý deň môžeme postupovať nasledovne ružicu vložíme do pohára s vodou, tak aby voda nesiahala nad holý kmienok, resp. aby neboli vo vode listy, alebo ružicu zasadíme do vlhkého piesku, substrátu alebo perlitu, ktorý musí byť taktiež vlhký. Ja využívam spôsob ponorenia ružice do vody, lebo keď som ju zasadil tak ružica nerástla ani nevytvorila korene.

Keď už budú korene dosť vyvinuté zasadíme ružicu do normálneho substrátu pre izbové rastliny resp. pre bromélie poprípade pre orchidey. Neodporúčam priame svetlo, radšej nechajte ananás za záclonou alebo ďalej od okna. Raz do týždňa je vhodné ananás rosiť, ale neodporúčam liať vodu do stredu ružice.

Ak budete postupovať správne tak sa vám možno aj urodí plod. Rastlina nepotrebuje opelenie, plod vytvára automaticky. Počas kvitnutia alebo aj pred, či po ňom rastlina vytvára bočné rastlinky ktoré môžu vyrastať priamo zo zeme, spomedzi listov, nosnej stonky plodu, alebo priamo na plode. Keď budú dostatočne veľké odrežte ich. Rastlina, ktorá urodila plod po istom čase odumrie, no vytvorí tzv. dcérske ružice. Ak rastlina plod urodila ale ešte nevytvorila mladé rastlinky rozhodne ju nelikvidujte, ale počkajte aspoň rok. Za ten čas by mala vytvoriť najmenej jednu dcérsku rastlinu. Najlepšie je sadiť ružice skoro no jar.

ananas

V zime a na jeseň sa to neodporúča. Odporúčam zalievať a rosiť len dažďovou poprípade prevarenou vodou. A takú vodu používajte aj pri tvorbe koreňov. Z vlastnej skúsenosti suché konce listov nestrihám, iba keď uschne celý list tak ho jemne oddelím od kmienka. Dôležité je aj meniť ružici vodu, ak v nej zapúšťa korene. Ja zvyknem aj prepláchnuť korene od starej vody. Prajem Vám veľa šťastia v pestovaní ananásu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina