.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Cestovanie na dovolenku, ako prežiť dlhé hodiny v aute?

  • PDF
4061
Like!

cestovanie-na-dovolenku

Cestujete na dovolenku? Určite to poznáte, nadšenie a radosť zo začínajúcej dovolenky graduje čím bližšie sme k cieľu.

.

.

Každou ďalšou hodinou strávenou v aute nás však pozitívne pocity opúšťajú a nahrádza ich nedočkavosť, nervozita a únava. Pomyslenie na nasledujúce hodiny, ktoré ešte presedíme v aute nás doslova privádza do šialenstva. Sedieť a nič nerobiť skutočne nie je veľká zábava, ale existuje mnoho spôsobov, ako si to dlhé a únavné cestovanie môžeme spríjemniť.

Prinášame niekoľko tipov a nápadov na aktivity, ktoré sa dajú robiť počas dlhej únavnej cesty v aute!

1 . Odpočívajte.

Ak nešoférujete, môžete jazdu autom využiť a čas v aute venovať oddychu. Pokiaľ sa budete cítiť čerství a oddýchnutí, možno šofér ocení, keď namiesto neho prevezmete časť cesty!

2. Vyčistite auto!

Môžete sa o to pokúsiť aspoň v tej časti, kde budete sedieť. Alebo patríte k tým, z ktorých opadávajú omrvinky a prázdne obaly?

3. Nabaľte si veľa časopisov alebo kníh. Čítanie dostáva človeka do iného sveta a čas plynie akosi rýchlejšie.

4. Prekvapte ostatných, prineste nejaké hry a zábava v aute sa môže začať!

5. Rozprávajte sa s ostatnými pasažiermi!

Porozprávajte im o tom, čo chcete robiť keď dorazíte do cieľa, alebo hovorte o čomkoľvek... Hlavne hovorte! Počas debaty uteká čas a kilometre oveľa rýchlejšie. Mnoho šoférov oceňuje v aute živé typy, no nezabúdajte, že všetkého veľa škodí!

6. Pozrite si film alebo sa pustite do celej seriálovej série. Zaručení žráči času ako sú notebook alebo DVD prehrávač, dokážu spríjemniť cestu viacerým cestujúcim naraz.

7. Počúvajte hudbu! Hudobné prehrávače patria k tým veciam, ktoré nesmú v príručnej batožine chýbať!

8. Fotografujte!

Nezabudnite mať fotoaparát stále pri sebe a foťte všetky úžasné miesta, ktoré cestou uvidíte.Foťte aj svoju rodinu a priateľov a zdokumentujte tak dovolenku už od jej začiatku.

9. Vezmite si malý zápisník a píšte cestovateľský denník. Budete mať spomienky na detaily, ktoré časom zabudnete a neskôr si ich budete môcť pripomenúť prelistovaním týchto poznámok.

10. Nezabudnite si vziať papier a ceruzku. Kreatívne duše si môžu kresliť či popustiť uzdu tvorivému písaniu.

11. Spite! Zaručený spôsob ako ujde čas je spánok. Pohodlne sa uložte, pomocou vankúša a deky si nájdite svoje miestečko a nechajte sa ukolísať zvukom auta.

12. Pozerajte sa z okna. Uvidíte nové a zaujímavé veci.

13. Hrajte slovné hry.

Hádajte poznávacie značky všetkých vozidiel, ktoré stretnete, alebo skúste povedať svoje tipy a potom počítať koľko červených či modrých vozidiel stretnete od teraz až do cieľa cesty, alebo vymyslite nejakú novú hru...

14. Lúštite krížovky a zapájajte do toho aj ostatných.

15. Vybaľte občerstvenie a ponúkajte aj ostatných. Dôležitá je najmä voda, pretože dehydratácia je veľmi nebezpečná!

16. Trvajte na prestávkach! Ponaťahujte sa, zjedzte niečo alebo choďte na toaletu, no najmä sa rozhýbte! Nehybné sedenie v aute niekoľko hodín vkuse nie je zdravé.

17. A hlavne, bavte sa! Nebuďte mrzutí, veď cestujete na dovolenku a nikto nechce byť uväznený v aute s hundrošom, ktorý sa sťažuje každých 5 minút!

Čo zbaliť do príručnej batožiny?

Knihy, časopisy, mobil, iPod, hudobné prehrávače, notebook, elektronické hry, fotoaparát, kameru, náhradné baterky, deku a vankúš, slnečné okuliare, vlhčené obrúsky, tričko na prezlečenie a peniaze. Nevyhnutné je mať pri sebe doklady a občerstvenie, v niektorých prípadoch môžu byť užitočné aj pilulky proti cestovnej nevoľnosti,  hračky a sladkosti pre deti, či mladších súrodencov, a niektorí určite využijú aj svetlo na čítanie po zotmení. Najmä nezabudnite na dobrú náladu,  predstavivosť, trpezlivosť a optimizmus!

Určité veci počas cestovanie nerobte.

1. Nepite príliš veľa, pretože budete musieť príliš často zastavovať!

2. Nepýtajte sa každú chvíľu, či už ste tam! To naozaj môže podráždiť a znervózniť aj toho najpokojnejšieho vodiča.

3. Nepozerajte sa neustále na hodiny, cesta sa tak bude zdať nekonečná.

4. Nejedzte veľmi slané potraviny. Slané jedlo vzbudzuje smäd, ktorý vyvoláva väčšiu potrebu vody, a teda častejšiu potrebu toalety.

5. Nevyrušujte šoféra! Rozptýlenie je príjemná vec ale odvádzanie vodičovej pozornosti je veľmi nebezpečné!

6. Nejedzte mnoho, pretože sa budete cítiť zle!

7. Neberte v lete do auta čokoládu, pokiaľ to nie je priam nevyhnutné!

cestovanie-na-dovolenku1

Ako na deti?

Ak cestujete dlhé hodiny v aute s malými deťmi, nájdite im cez prestávku detský kútik a nechajte ich aby sa počas prestávky zahrali. Kým vystojíte radu a zakúpite občerstvenie, deti si aspoň trochu pobehajú, spália nejakú energiu, unavia sa a budú pokojnejšie. Najesť sa môžu aj počas cesty, aspoň im tak ujde ďalšia chvíľka v aute. Najlepšie je keď deti zaspia, nezabúdajte však na to, že je potrebné ich prebúdzať veľmi opatrne, pretože dieťaťu, ktoré sa strhne z hlbokého spánku sa ťažko vysvetľuje kde teraz ste.

V telefónnom zozname by nemali chýbať tiesňové čísla

V telefónnom zozname cestovateľov, ktorí sa chystajú na dovolenku v rámci EÚ, by nemalo chýbať číslo 112. Je to jednotné európske číslo tiesňového volania, ktoré je bezplatne zastihnuteľné všade v rámci krajín EÚ z pevných liniek a mobilných telefónov.

Volajúci je z neho presmerovaný na príslušnú záchrannú službu - miestnu políciu, hasičský zbor alebo zdravotnícku službu. Dostupné je 24 hodín denne. Číslo 112 sa začína používať aj v niekoľkých krajinách mimo EÚ, napr. v Chorvátsku, Čiernej Hore a Turecku.

Rodičia by mali mať na pamäti aj číslo núdzovej linky 116 000. Slúži na nahlasovanie nezvestného dieťaťa v ktoromkoľvek z 27 členských štátov EÚ. Môže ho použiť ktokoľvek, kto má nezvestné dieťa či informácie o nezvestnom dieťati. Uvedené číslo spojí volajúceho so skúsenou organizáciou schopnou poskytnúť podporu a praktickú pomoc či už psychologického, právneho alebo administratívneho charakteru.

.

.

Pomoc môžu nájsť dovolenkári zvyčajne aj na veľvyslanectvách či konzulátoch. Obrátiť sa na ne napríklad môžu, ak ich zatknú, ak utrpia vážnu nehodu alebo stratia dôležité doklady. O pomoc môžu cestovatelia požiadať akýkoľvek konzulát alebo veľvyslanectvo členskej krajiny EÚ. Nárok majú dovolenkári aj na pomoc v krízových situáciách. Členské štáty EÚ musia v prípade potreby pomôcť občanom pri evakuácii tak ako svojim vlastným štátnym príslušníkom.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina