.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Najväčšie moslimské mesto Jakarta

  • PDF
3519
Like!

jakarta1

Štvrtým najľudnatejším štátom sveta je Indonézia. Jej hlavné mesto je najväčším moslimským mestom na svete.

.

.

Je to Jakarta, tu to buble všakovakými národmi, modernosťou i ošarpanosťou, tradíciami i novátorstvom. Delta rieky Ciliwung, pri ktorej sa rozprestiera dnešná Jakarta, bola osídlená už pred príchodom Európanov. V 16. storočí moslimovia zničili mesto Sunda Kelapa a založili nové mesto s názvom Jayakarta, čo v preklade znamená Veľké víťazstvo. O storočie neskôr tu už holandská Východoindická spoločnosť založila svoju obchodnú pobočku Fort Batavia. Preto tu dodnes cítiť niekdajšiu prítomnosť Holanďanov. Hlavne reštaurovaná holandská štvrť ukážkovo približuje časy, kedy tu Holanďania mali hlavné slovo.

Mesto má v aglomerácii takmer 18 miliónov obyvateľov, jeho symbolom ostáva národný pamätník Indonézie, nazývaný Monas. Vysoký cez 130 m a končiaci zlato sfarbeným plameňom je umiestnený na Námestí nezávislosti, ktoré je politickým centrom krajiny, keďže sú tu obidva prezidentské paláce a aj niekoľko ministerstiev. Najväčšou mešitou Jakarty je Mešita Istiqlal, ktorá je už poznačená moderným stavebným slohom. Mrakodrapy a novostavby lemujú ulice plné života a ruchu a Jakarta sa pomaly, ale neodvratne blíži k prvej desiatke metropol s najväčšou koncentráciou obyvateľstva na svete. Všetko o hlavnom meste i celej krajine odhaľuje Národné múzeum a návštevníci len potvrdzujú, že sa oplatí doň zavítať. S deťmi je obľúbená i návšteva vodného sveta alebo oddych v parku Taman Mini Indonesia Indah, ktorý obsahuje nielen múzeum, ale aj tradičné indonézske domčeky.

Asi 13 km od Jakarty sa rozprestiera chrámový komplex Prambanan, ktorý je zasvätený hinduistickým bohom. Jeho súčasťou je svätyňa Loro Jonggrang. Chrám sa teší pravidelným predstaveniam baletu Ramayana v podaní stoviek tanečníkov, spevákov a hudobníkov. Západne od Jakarty sa rozprestiera pravdepodobne najväčší budhistický komplex na svete, známy Borobudur. Portugalský kostol patrí taktiež k známym atrakciám Jakarty, hlavne pre obrovský holandský orgán, ktorý sa v ňom nachádza. Mozaika náboženských budov islamského, hinduistického, kresťanského i budhistického charakteru je teda v Jakarte, i v celej Indonézii, skutočne pestrá.

Indonézia je známa tým, že sa rozprestiera na najväčšom súostroví sveta, jej ostrovy sú roztrúsené v dĺžke 5000 km od Indického oceánu po Tichý oceán. Spolu ich je niekoľko tisíc. Obyvateľstvo používa okolo 250 jazykov a dialektov, moslimovia tvoria väčšinu. Krajina je plná nádherných sopiek, mnohé sú však činné. Preto sa pri dlhšej návšteve Jakarty oplatí vyjsť pozrieť aj za brány tohto veľkomesta a spoznať tak jedinečnú indonézsku prírodu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina