.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Drevostavby výhody a nevýhody oproti tehlovému domu

  • PDF
15100
Like!

drevostavba2

Drevené domy vôbec nepatria do histórie. Moderné drevostavby sa naopak stávajú hitom posledných rokov.

.

.

Prečo sú tieto drevené domy tak obľúbené? Dokážu plnohodnotne nahradiť domy z tehál? Nehrozí im väčšie riziko požiaru?

Aké sú výhody a nevýhody drevostavieb?

Drevostavby patria k aktuálnym trendom pohodlného, úsporného a komfortného bývania. Zo zahraničia, kde sú drevené domy už dlhšiu dobu veľmi obľúbené, pre rýchlu a nenáročnú realizáciu i úsporu energií, prenikajú čoraz viac aj k nám. Dávno neplatí, že sa tradičný materiál, ako je drevo, hodí len na stavbu chatiek, prístreškov alebo altánku.

Vo väčšine vyspelých krajín sa postaví 10 až 30 percent domov z dreva. U nás sa pred necelými dvoma rokmi podieľali drevostavby na celkovej produkcii obytných domov len 2 percentami.

Drevostavby predchádza veľmi dobrá povesť a spája sa s nimi celý rad výhod. Jednou z nich je napríklad tzv. prefabrikácia, kedy sa vo výrobe pripravia jednotlivé diely, ktoré sa potom montujú priamo na mieste stavby. Lákavá je aj tzv. suchá výstavba, ktorá sa nemusí prerušovať ani v zimnom období. Drevostavba môže byť nenáročná na energie a okrem ušetrených nákladov na vykurovanie nás môže hriať aj vedomie, že sa jedná o dom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

drevostavba1

Termínom drevostavba sa označujú domy, ktorých hlavným konštrukčným prvkom je drevo. Napriek niektorým predsudkom, ale nemusí ísť iba o masívnu stavbu typu zrubu. Špecializované spoločnosti ponúkajú rámové a skeletové stavby, zrubové a rubenkové konštrukcie, stavia sa z sendvičových a masívnych panelov. Vo vnútri potom nemusíte vôbec poznať rozdiel.

Drevo je materiál vhodný pre výstavbu rodinných a bytových domov, školských, športových, administratívnych budov i výrobných a priemyselných hál. Môže to byť poschodová budova, rovnako tak ako prízemný bungalov. Od typu drevostavby sa potom odráža hrúbka stien a nosnosť celej konštrukcie, v prípade poschodovej stavby musia steny uniesť ďalšie podlažie. Čisté drevostavby bez betónových alebo tehlových prvkov je možné stavať, až do výšky 5 poschodí. Rovnako ako klasická murovaná stavba, je aj drevostavba najčastejšie založená na pripravenej základovej doske s horizontálnou izoláciou. K základovej doske je potom stavba kotvená.

Nízkoenergetické a pasívne drevostavby

Pre správne fungujúcu nízko energetickú alebo pasívnu drevostavbu je kľúčový jej návrh, dôsledné prevedenie všetkých konštrukčných detailov a eliminácia tepelných mostov. Správne navrhnutá úsporná drevostavba, má vynikajúce akumulačné vlastnosti a veľmi nízke tepelné straty, nepotrebuje bežný systém vykurovania, energia získaná zo slnka, užívateľov a domácich spotrebičov skracuje vykurovaciu sezónu na 1 až 3 mesiace a usporí tak až 80 percent nákladov na vykurovanie.

Veľmi podstatnou ochranou úsporných drevených stavieb je izolácia. Použitím správnej skladby obvodového plášťa, zabráni rýchlemu vychladeniu v zime a v letnom období naopak veľmi spoľahlivo chráni proti prehrievaniu. Vhodné sú izolačné materiály s nízkym difúznym odporom napr. minerálne alebo drevovláknitá vlna, ktoré umožní vytvoriť difúzne otvorenú obálku, a to bez fóliových parozábran, stavba tzv dýcha s vami a mimo celý rad výhod v nej nehrozí riziko vzniku plesní.

Zásadným kritériom pre konštrukcie domov s nízkou energetickou náročnosťou je vzduchotesnosť konštrukcie, ktorú možno u moderných drevostavieb docieliť aj bez fólií. Najväčším prínosom pre zdravie a komfort bývania v nízko energetických a pasívnych drevostavbách je rekuperácia, riadený prísun čerstvého vzduchu, ktorý prebieha automaticky a zabezpečuje zdravé a príjemne klimatické podmienky po celý rok. K udržaniu vyrovnaného vnútorného prostredia napomáha výrazne aj samo drevo, ktoré je schopné odoberať zvýšenú vlhkosť a pri suchej klíme ju zase uvoľňovať, vďaka týmto vlastnostiam zvyšuje celkový komfort bývania a ponúka vhodné prostredie aj pre alergikov.

drevostavba

Stavba dreveného domu? Rýchlo a nasucho!

Výstavba dreveného domu je kratšia ako u klasických tehlových stavaní. Spravidla trvá rádovo niekoľko mesiacov a všetko prebieha suchou cestou. Pri použití veľko formátových masívnych celo drevených panelov sa celý proces výstavby doslova podobá veľkej stavebnici. Jednotlivé drevené panely sú na základe projektu najprv vyrobené a dodávané priamo na stavenisko, kde sa vzhľadom k svojej vysokej hmotnosti usadzujú pomocou žeriavu. Stavia sa podľa plánu priamo z kamiónu bez ďalšej medzi skladovej manipulácie. Hrubá stavba aj viacpodlažného domu je otázkou 2 až 3 dní a to za asistencie dvoch montérov a jedného žeriavnika. Vzhľadom k rýchlej a jednoduchej výstavbe dreveného domu sa znižujú náklady na pracovnú silu. Suchá výstavba je navyše vysoko efektívna, skracuje dobu výstavby a je ju možné realizovať bez ohľadu na ročné obdobie. Pri uplatnení suchej technológie sa radikálne znižuje množstvo a hmotnosť stavebného odpadu, takže náklady na likvidáciu odrezkov sú nízke. Potenciálna likvidácia drevených stavieb je energeticky nenáročná a nezaťažuje životné prostredie.

Niekedy sa môžeme stretnúť s obavami, že sa konštrukcia drevostavby pohybuje, sadá si, objavujú sa praskliny a môže dochádzať k ohrozeniu statiky, komfortu alebo aspoň k znehodnoteniu estetického dojmu. Pri využití systému veľko formátových masívnych celo drevených panelov sa vytvorí veľmi tuhá a stabilná konštrukcia, pracuje každý materiál a u drevostavieb je treba brať na zreteľ prirodzené vlastnosti dreva.

drevostavby4

Požiar Bezpečnostné riziko drevených stavieb?

Drevostavby sprevádza mýtus o zvýšenom riziku požiaru. Ako sú na tom drevostavby s horľavosťou a odolnosťou voči požiarom v porovnaní s ostatnými stavbami? Správne navrhnuté a vykonané drevené konštrukcie odolávajú požiaru dokonca lepšie než napríklad konštrukcie oceľové. Nehorľavosť dreva je výrazne zvýšená pomocou veľkoplošných materiálov na opláštenie drevených nosných konštrukcií. Drevo samozrejme horí, ale zuhoľnatená vrstva, ktorá pri požiari vznikne, potom bráni ohni v ďalšom postupe. Proces horenia sa buď výrazne spomalí, alebo úplne ustane.

.

.

Či už sme fanúšikmi moderných drevených stavieb alebo preferujeme stavby z kameňa, tehál alebo ocele, rozhodne sa nemusíme dreva ako hlavného stavebného materiálu obávať. Vďaka drevu môžeme získať vysoko komfortný a hospodárny dom, v ktorom sa príjemne býva.

ODPORÚČAME:

Bungalov či poschodový dom? Neviete sa rozhodnúť?

Predstavte si život v dome z drevených paliet, Pozrite ako sa býva!

Zábavné a pekné nápady do bytu

Desať rád, ako nenaletieť realitným maklérom

Číňan si nosí svoj domček na chrbte ako ulitu

tags: drevostavby vyhody a nevyhody oproti tehlovemu domu dom z dreva drevostavba

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina