Takýchto príbehov sýrskych detí, ktoré museli predčasne dospieť, je mnoho. Osemročný Ahmed je jedným z týchto detí. Ihrisko vymenil za predné línie husto ostreľovaného mesta Aleppa.
.
.
Občianska vojna v Sýrii prevrátila Ahmedov život naopak. Z bezstarostného chlapca, ktorý vyrastal v normálnej rodine, sa stal detský vojak. Žijem so svojím ujom a pomáham mu. Nemám žiadnu inú možnosť. Nie je tu škola, moja rodina je mŕtva, čo by som mal robiť? hovorí a fajčí cigaretu. V jeho očiach je vidieť, že toho za osem rokov zažil viac ako ktorýkoľvek dospelý. " Moja matka zomrela pri mínometnom útoku, dal som jej pusu a bolo", dodal pre The Telegraph.
Ahmed teraz žije v prašných uliciach Aleppa so svojím ujom, ktorý bojuje proti režimu a chlapec sa ho snaží napodobniť. Dospelým chlapom sa ale ťažko môže vyrovnať, aj keď mu odvaha nechýba. Zbrane sú tažké a stále mám problémy s nimi strielať, môžem strielať len keď ležím na zemi, vysvetľuje. Boje sa trošku ukľudnili od minulého roku a máme veľa mínometov. Ale odstrelovači sú stále veľký problém.
Chlapec hovorí, že ho predtým bavilo jazdiť na bicykli, teraz si hraje na vojaka. Hádže granáty, striela po vojakoch sýrskej armády, alebo nosí ostatným rebelom čaj a pomáha so zásobovaním. Fotka malého Ahmeda obletela svet. Takýchto detí je v Sýrii veľa. Stovky detí sú cvičené ako vojaci. Chlapcov posielajú na prieskumné misie, alebo pašujú zbrane k iným skupinám. Za dva roky boli zatvorené stovky škôl. Deti nemajú žiadne vzdelanie, vojna im vzala detstvo i rodiny. V Sýrii vyrastá nová ztratená generácia.
.
.
< Predchádzajúce články | Ďalšie články > |
---|