.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Kvet Modrica arménska Muscari armeniacum

  • PDF
5454
Like!

muscari-modrica

Kvitnú v marci až v apríli, patria medzi skoré jarné kvetiny.

.

.

Modrica Muscari patrí do rodu cibuľových rastlín s prízemnou ružicou 3 až 6 úzkych pásikových listov. Má husté strapce voňavých zvončekovitých alebo valcovitých sýto modrých kvetov, z ktorých väčšina je v hornej časti zúžená a má na okraji bledomodré alebo biele zúbky. Majú prekrásnu modrú farbu, ale existujú aj bielo kveté a svetlomodré formy. Potrebujú slnečné alebo polo slnečné stanovištia s dostatočne priepustnými pôdami.

Ako ju pestovať?

Rozmnožujú sa cibuľkami, ktoré vysádzame na jeseň do skupín spolu s kontrastne zafarbenými krokusmi. Cibuľky sadíme do hĺbky 8 až 12 cm na vzdialenosť 6 až 10 cm. Na jednom mieste vydržia niekoľko rokov, potom ich treba rozsadiť, pretože vytvárajú veľké množstvo dcérskych cibuliek. Vyberáme ich po odkvitnutí a zatiahnutí rastlín. Kvety vyniknú najmä v skupine, preto ich samostatne nevysádzame, ale najlepšie spolu s inými cibuľovinami.

Uplatnia sa v každej záhradke v skalke, trvalkovom záhone či trávniku, ale dajú sa pestovať aj v nádobách na balkónoch.

modrica-keukenhof-holandsko

Týchto kvetov Modríc je viacero typov:

Azúrová modrica Muscari azureum

Je rastlina vysoká 10 až 15 cm, má dva alebo tri prízemné sivasto zelené listy, ktoré sú smerom k vrcholu trochu širšie. Kvetná stonka je zakončená hustým súkvetím zvončekovitých azúrovo modrých kvetov. Zúžená časť kvetu má malé zúbky v strede tmavomodro pásikavé. Je najskoršia zo všetkých modríc.

Modrica širokolistá Muscari botryoides

Je rozšírená v Malej Ázii až po Kaukaz. V strednej Európe zdomácnela a je zákonom chránená. Kvetná stonka je asi 15 cm vysoká, zakončená cylindrickým strapcom guľovitých modro fialových kvetov, ktoré sú v hornej zúženej časti bielo zúbkato lemované. Úzke prízemné listy sú čiastočne vzpriamené, smerom k vrcholu trochu rozšírené. Vyskytujú sa aj odrody s bielymi kvetmi.

Modrica širokolistá Muscari latifolium

Je to rastlina s jedným čiarkovitým polo vzpriamených bazálnym sivozeleným listom. Vytvára hustý klas drobných zvončekovitých čierno fialových až modrých kvetov so stiahnutým ústím. Vyššie kvety sú bledšie a nižšie majú tmavú farbu.

Modrica nebadaná Muscari neglectum

Je to vytrvalá 10 až 30 cm vysoká bylina s ružicou 5 až 6 listov, ktoré sú dlhšie než kvetenstvo s podzemnou cibuľkou, kvety sú usporiadané v hustom koncovom hrozne, okvetie je viac než do 3/4 zrastené do predĺženej vajcovitej trúbky znak odlišujúci tento druh od v záhradách častejšie pestovanej modrice širolistej Muscari botryoides, ktorej trúbka je skôr guľovito vajcovitá a ktorej kvety sú tiež svetlejšie, zhruba 2 krát dlhšia ako široká, tmavo modré až čierno fialové kvety sú voňavé. Vyskytuje sa v pásme od nížin po pahorkatiny, rastie na slnečných stráňach, medziach.

Modrica Aucherova Muscari aucheri syn turbergenianum

Má dva čiarkovité sivasto zelené listy. Malé, takmer guľovité jasnomodré kvety majú biely lem. Horné kvety sú často svetlejšie ako spodné. Rastlina dorastá do výšky 5 až 15 cm.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina