.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Rodina si za štyri mesiace postavila hobití domček

  • PDF
5317
Like!

hobiti-domcek

Mladá rodinka si postavila prírodný hobití domček za necelých štyritisíc eur.

.

.

Myslíte si, že je to nemožné ? Simon Dale z Walesu dokazuje, že to možné je. Simon pred piatimi rokmi čelil veľkej výzve, pretože mal dve malé deti, manželku a nemohol si dovoliť splácať nájom. Vlastník pôdy z Walesu mu však ponúkol, že si môže na jeho pozemku postaviť ekologickú chatku ak sa súčasne bude starať o jeho les.

hobiti-domcek1

Simon si urobil sám väčšinu prác pomocou motorovej píly, kladiva a dláta. Tvar a rozmer domu bol obmedzený svahovitým terénom, na ktorom sa dom nachádza a preto pripomína hobití domček. Na stavbu použil asi 30 veľkých dubových kmeňov, ktoré spojil s tenšími kmeňmi. Aj strecha sa z polovice skladá z dubového dreva. Ako hlavný stavebný materiál použil balíky slamy, ktoré poslúžili miesto tehál a izoloval nimi steny, strechu i podlahu.

Zelenú strechu pokrýva polyvinylová fólia, ktorá je obrastená trávnatým porastom. Pitnú vodu manželia čerpajú z neďalekého potoka, kanalizácia im odteká do vykopanej jamy. Na streche majú umiestnené tiež solárne kolektory.

hobiti-domcek2

Vo vnútri je veľká kuchyňa s jedálňou, obývačka a herňa pre deti. Drevené schody vedú do galérie so spálňou, z ktorej zadné dvere vedú k dláždenej terase za domom. Celkový dom predstavuje približne 40 metrov štvorcových obytnej plochy. S cieľom pomôcť aj iným, vytvoril Simon združenie a pomáha ďalším deviatim rodinám so stavbou ekologických domov.

zdroj: simondale.net

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina