.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Mostar nefalšovaný orient, kúsok od Jadranu

  • PDF
9084
Like!

bosnia-herzegovina-mostar

Pokiaľ budete tráviť leto v dalmácii, výlet do tohto ťažko skúšaného mesta s nádychom rozprávok tisíc a jedna noc, stojí za to.

.

.

Hlavné a najväčšie mesto Hercegoviny leží na rieke Neretva. Mesto je pomenované od najznámejšej pamiatky Stari most, respektíve od veží po stranách mostu, ktoré ho chránili. Podľa inej verzie Mostari boli muži, ktorí ho chránili.

V stredoveku to bola len malá osada, až keď ju obsadili osmanskí turci okolo roku 1468 a bola pod ich nadvládou. Vtedy tam začala výstavba nového do značnej miery orientálneho mesta. Koncom 16 storočia tu vzniklo mnoho islamských stavieb, mešít, škôl, kúpeľov, mostov atď.

Mostar sa stal významným obchodným centrom. Omnoho neskôr v časoch Titovej Juhoslávie bol Mostar pevnou baštou socializmu a darilo sa mu aj vďaka továrni na produkciu hliníka a výrobu tabaku i vín.

mesto-mostar

Mesto bolo ťažko zasiahnuté vojnou v rokoch 1992 - 1995. Po vyhlásení nezávislosti Bosny a Hercegoviny v roku 1992 zaútočila na mesto Juhoslavská ludová armáda ovládaná Srbskom a jeho prezidentom Slobodanom Miloševičom. Mostar bol obliehaný 18 mesiacov, spojeným silám bosniackych chorvátov a moslimov sa, ale podarilo Srbov z mesta vytlačiť.

Mostar sa stal rozdeleným mostom, západný breh rieky Neretvy ovládli Chorváti a východný breh Bosniaci. Ostreľovanie zmenilo východnú časť mesta v sutiny a stari most bol zničený. Zo západnej časti boli násilne vyhnaný všetci moslimovia.

Mostar zaujímavosti a pamiatky

Staré turecké mesto čaršija

Kriva Ćuprija -  Krivý most - malý jedno oblúkový most cez prítok Neretvy, rieku Radbolju. Bol postavený v roku 1558 tureckým architektom.

Oblúk mosta je široký 8,5 metra.

Turecké kúpele hamam - boli postavené v 16. storočí a ťažko poškodené počas vojny. Dnes sú obľúbeným miestom na posedenie pri káve.

Stari most - presná replika mosta, ktorý stál 400 rokov, než bol v roku 1993 zničený Chorvátmi. Pôvodný most bol dielom Hajrudin, žiaka slávneho osmanského architekta Sinana. Jeho jediný oblúk je široký 28,7 metrov a týči sa 21 metrov nad hladinou vody v lete.

Veže Halebija a Tara na okrajoch mosta boli vždy sídlom jeho strážcov a za tureckých čias sa tu skladovala munície. V lete sa z mosta konajú skoky do vody.

Mešita Cejvan Ćehaj - najstaršia mešita v meste z roku 1552, vedú k nej schody. Dodatočne pristavaná bola k mešite pristavená aj medresa islamská škola.

Ulice Kujundžiluk starý bazár - ulička, ktorá je srdcom starého tureckého mesta. Nájdete tu tradičné obchodíky a dielne remeselníkov, ktorí svoje povolanie stále odovzdávajú z otca na syna. Predávajú sa tu obrazy, výrobky tepané z medi a bronzu, koberce, tradičné oblečenie, starožitnosti, granátové jablká symbol Hercegoviny a slávne zdobené stredoveké kamenné náhrobky. Meno kujundžiluk pochádza od zlatníkov, ktorí tu predtým predávali svoje výrobky.

Koski Mehmed Pašova mešita - stavba z roku 1617 je dnes otvorená pre návštevníkov. Prístupný býva aj minaret sa závratným špirálovým schodiskom, ktorý ponúka pekný výhľad na mesto.

Trhovisko tepa - trhovisko nachádzajúce sa v susedstve mešity Koski Mehmed Paša, predáva sa tu čerstvé ovocie, med a ďalšie miestne produkty.

Dom Bišćevića - turecký dom zo 17. storočia na východnom brehu Neretvy. Je tu k videniu vybavenie domácnosti v osmanskom štýle vrátane nádvoria a zhromažďovacieho priestoru divanhan.

Karađoz-begova mešita - najvýznamnejšia a najposvätnejšia budova islamskej architektúry v Hercegovine. Mešitu zo 16. storočia navrhol veľký turecký architekt Kodža Mimara Sinan. Aj táto mešita bola za vojny ťažko poškodená, jej minaret bol zničený úplne. Vedľa mešity stojí osmanský Muslibegovićuv dom.

Most Musala - tvorí severnú hranicu starého mesta, miestni mu väčšinou hovoria Titov most. Postavený bol v časoch Rakúsko Uhorska.

mostar-mapa

Pamiatky mimo staré mesto

Kajtazuv dom - dom z konca 18. storočia chránený zákonom a zapísaný na listine UNESCO ako príklad tradičného tureckého domu v meste. Je stále obývaný, ale napriek tomu je možné si s hostiteľmi dohovoriť jeho prehliadku. Ako vo všetkých tureckých domoch mal miestnosti pre ženy oddelené od miestností pre mužov. Leží na juhovýchod od starého mesta.

Nový pravoslávny kostol - kostol v byzantskom štýle úplne zničený Chorvátmi za vojny v 90. rokoch a doteraz neopravený. Hneď vedľa neho sú k videniu zvyšky starého pravoslávneho kostola a starý cintorín. Leží na východ od starého mesta. Ku stavbe nového pravoslávneho kostola sa viaže príbeh.

.

.

Podľa legendy prišiel srbský kňaz za tureckým vládcom mesta Bege so žiadosťou o povolenie postaviť nový kostol, pretože starý už pravoslávnej komunite nestačil. Beg súhlasil za podmienky, že mu dá kňaz svoju dcéru. Ten odmietol a odišiel naprázdno. To isté sa opakovalo aj druhýkrát, a keď prišiel tvrdohlavý kňaz so svojou žiadosťou tretíkrát, beg povolil. Povedal však, že pôda vyhradená pre kostol nesmie byť väčšia ako vlnený sveter, ktorý kňaz nosil. Kňaza napadlo sveter rozmotať, vlnu rozpliesť a roztiahnuť. Beg bol tak ohromený jeho nápadom, že stavbu kostola naozaj povolil.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina