.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Baktéria dokáže neobmedzene vyrábať ropu

  • PDF
3993
Like!

solarna-technologia

Americká firma tvrdí, že vyvinula baktériu, ktorá môže nahradiť ropu pri výrobe palív. Na výrobu benzínu potrebuje len priestor, svetlo, vodu a oxid uhličitý.

.

.

Koľko prevratných vynálezov ostalo v čase vzniku bez povšimnutia a ich skutočných význam ľudstvo ocenilo až po rokoch? Nie je vylúčené, že novú technológiu čaká podobný osud. Už si zaregistrovala patent na vlastnú geneticky prispôsobenú baktériu, ktorá môže spôsobiť skutočnú revolúciu na trhu palív a tým pádom zmeniť chod celého sveta, tak zúfalo závislého na rope. Geneticky prispôsobená črevná baktéria Escherichia coli - E.Coli je totiž schopná produkovať akékoľvek druhy ropných palív dvakrát až trikrát lacnejšie, než je súčasná cena ropy. A potrebuje k tomu len priestor, slnko, vodu a oxid uhličitý.

Celý zázrak spočíva na umelej fotosyntéze. Produktom tohto procesu sú pohonné hmoty na požiadanie benzín, nafta alebo kerozín. Pokiaľ je to pravda a firma nezavádza ani v údajoch o efektivite produkcie, na svete je v podstate neobmedzený zdroj paliva. Pričom nejde o žiadne široko propagované, ale zatiaľ veľmi drahé biopalivá. K produkcii pohonných hmôt pomocou E.coli nie sú potrebné obrovské polia kukurice, trstiny alebo rias.

Z jedného akeru,  pozemku s rozlohou asi 63 x 63 metrov, sa dá získať takmer 38 tisíc litrov etanolu za rok. A predpokladá sa, že produkcia sa dá zvýšiť až na 95 tisíc litrov ročne, čo je asi ekvivalent 800 barelov surovej ropy. Súčasná produkcia biopalív z kukurice, umožňuje získať energetický ekvivalent len 328 barelov ropy z jedného akeru ročne. V USA pritom na produkciu etanolu z kukurice využívajú milióny akerov.

Pokiaľ je technológia skutočná a má šancu sa uplatniť na trhu, Spojené štáty a v podstate aj celý svet by prestali byť závislé na ťažbe ropy. Zmenilo by sa aj rozloženie ekonomických a politických síl vo svete.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina