.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sviatočné menu pre tých najmenších

  • PDF
3992
Like!

dieta-pri-stole

Dokáže už vaše dieťa liezť po štyroch a pokukuje po pečive? Skryte všetky orechové, medové, bielkové, šľahačkové, ťažké krémové a maslové zákusky.

.

.

Máte stále len bábätko, ktorého strava sa na jedlo dospelých veľmi nepodobá? Pripravte mu k sviatočnému stolu jeho zvyčajnú večernú kašu, zeleninovú polievku, slepačí vývar so zeleninou, s kúskami mäsa prípadne bezvaječnými cestovinami. Ako druhý chod je vhodné zemiakové pyré, ryža, dusené kuracie, morčacie či domáce králičie mäso so zeleninou.

Už sedemmesačnému dieťaťu môžete strúhané jablko obohatiť o sušenú slivku. Musí však byť vopred namočená vo vode, zmäknutá, prepasírovaná alebo najemno roztlačená. Sušené slivky obsahujú veľa jódu, železa, vlákniny a vitamínu E. Deťom starším ako desať mesiacov možno čerstvý jablkový kompót pred koncom varu ochutiť kúskom škoricovej tyčinky.

Ktoré koláčiky môžu? Z pečiva môže ochutnať také druhy, ktoré obsahujú len múku, cukor, žĺtok, ovsené vločky, džem, maslo, kyslú smotanu, ovocie a jogurt. Aj to len za predpokladu, že má viac ako desať mesiacov a nejaví známky celiakie či iných alergií.

Nezabudnite si slávnostnú večeru pripraviť tak, aby jej čas zapadol do denného režimu najmenšieho člena rodiny. Nie je nič horšie ako vrieskajúce príliš hladné alebo unavené bábätko pri stole.

Dieťa staršie ako 1 rok. Vo všeobecnosti môže jesť akúkoľvek zdravú stravu. Ale slávnostné menu nemá so zdravou stravou nič spoločné! Je ťažké, mastné, prehnane aromatické, v niektorých rodinách aj pikantné. Trváte na kapustnici pre všetkých? Vynechajte cibuľu, cesnak, čierne korenie, mletú papriku, klobásu, údené aj bravčové mäso a nahraďte ich kuracím alebo morčacím. Zabudnite aj na šľahačkovú smotanu.

Čo tak nahradiť kapustnicu šošovicovou polievkou? Šošovica na vianočnom stole symbolizuje hojnosť, navyše obsahuje zinok aj železo, ktoré v zimnom období chýbajú väčšine z nás. Je vhodná pre deti už od jedného roka. Ak v nej bude okrem šošovice koreňová zelenina, zemiaky, sušené slivky, zdravé mäso a mlieko namiesto smotany, ulahodíte všetkým.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina