.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Zimozeleň menšia Vinca minor

  • PDF
4945
Like!

zimozelen-veu

Zimozeleň je všeobecne známa ako náhrada trávnika na tienistých miestach, alebo ako kobercová trvalka vhodná na pokrytie plôch.

.

.

Kvitne od apríla do septembra modrým kvetom, je stálo zelená, má tmavozelené listy vajcovitého tvaru a dorastá do výšky 15 cm. Jednotlivé stonky sa tiahnu do strán až 50 cm. Môže rásť na slnku, v polotieni aj tieni. Nie je náročná na pôdu.

Rastie roztrúsene na polotiennych až tienistých stanovištiach, v listnatých i zmiešaných lesoch, vo vlhkých lesoch, v krovinách, na kamenistých svahoch, ale i okraji viníc, v záhradách a parkoch. Je to rozšírený a pomerne hojný druh, obľubuje čerstvo vlhké a na živiny bohaté, trocha vápnité, hlinité pôdy, od nížin do podhorského stupňa, je citlivá na mráz, rozmnožuje sa najmä poplazmi.

Je to liečivá rastlina, zbiera sa kvitnúca vňať, prípravky z nej sa uplatňujú pri liečbe leukémie a niektorých chorôb rakovinového pôvodu. Používa sa pri prudkých hnačkách, bolení zubov, na tvorbu mlieka, zníženie krvného tlaku, pomáha rozpúšťať nádory, pri vegetatívnych neurózach, leukémii, na znižovanie hladiny cukru v krvi, proti krvácaniam, katarom, pri zápaloch slizníc, ako močopudný prostriedok. Používanie zimozelene je potrebné pod kontrolou lekára. Všetky časti rastliny sú inak jedovaté.

zimozelen3

Pôvod:  Európa, Malá Azia, Kaukaz

Termín  kvitnutia: apríl - september

Termín zberu (vňať): apríl - jún

Čiastočne chránené sú podzemné časti

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina