Architektúra kráča dopredu míľovými krokmi, dôkazom je aj táto veža ako vystrihnutá zo sci-fi filmu.
.
.
Za futuristickým projektom sú rumunskí architekti, ktorí sa nechali inšpirovať súčasným trendom – napodobňovaním prírody.
Návrh pochádza z dielne troch architektonických kancelárií - upgrade.studio, DSBA a Mihaia Craciuma.
Svoju víziu prezentovali na medzinárodnej súťaži Taiwan Tower.
Taiwančanov tento projekt nadchol a plávajúcemu observatóriu, udelili prvú cenu.
Taiwan je ostrov pripomínajúci list, výsledným návrhom je koncept technologického stromu.
Veža budúcnosti stavba by mala merať asi 400 metrov a tvoriť ju budú nadzemná a podzemná časť. Nadzemná časť je tvorená stonkou - v nej budú múzeum, informačné centrum, reštaurácie a kancelárie ...
V podzemnej časti veže by sa mali nachádzať parkovisko, geotermálna elektráreň a čistiareň dažďovej vody.
Najodvážnejším návrhom veže sú samotné plávajúce observatóriá, ktoré pripomínajú listy. Osem pozorovateľní však nebude ukotvených na pevných koľajniciach - spolu s posádkou na palube by sa na tenkom ramene neudržali. Autori návrhu prišli s neočakaným riešením, plošiny sa udržia vo výške vďaka héliu podobne ako balóniky. Okrem toho pozorovateľne budú vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré sa využívajú pri stavbe kozmických lodí. Na svojom povrchu budú mať odolnú teflónovú membránu a budú umiestnené v silnom elektromagnetickom poli, ktoré umožní ich vykurovanie. Vďaka týmto technológiám môžu posuvné paluby kĺzať po nosnom kmeni hore a dolu ako obrovské futuristické výťahy, ktoré naraz odvezú až 80 ľudí.
Samozrejmosťou bude vetranie cez komínový efekt, elektrinu budú vyrábať solárne články a veterné turbíny. Plochy observatórií by mali zachytávať dažďovú vodu a odvádzať ju do čistiarne. Takáto voda môže byt znova použitá na umývanie, zavlažovanie zelene, prípadne splachovanie na WC. Geotermálna elektráreň v suteréne by mala vyrábať teplo na vykurovanie v zime a ohrev vody.
.
.
< Predchádzajúce články | Ďalšie články > |
---|