.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Už je 10 nakazených. Vláda plánuje vyhlásiť mimoriadnu situáciu, streda 11.3.2020

  • PDF
429
Like!

Epidemiologička Zuzana Krištúfková uviedla, že na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady nákazy koronavírusom.

Po rokovaní vlády informáciu potvrdil premiér Peter Pellegrini. Celkom je teda na Slovensku 10 potvrdených prípadov nákazy. Trhovisko na Miletičovej ulici v Bratislave bolo pre možný výskyt infikovaného človeka preventívne uzavreté. Vláda SR plánuje vyhlásenie mimoriadnej situácie

Osoby prišli do kontaktu so slovenskou rodinou, ktorá je v karanténe v rakúskom Kittsee a všetci traja dodržiavali karanténu. Spolu je na Slovensku v karanténe okolo 100 osôb, ktoré boli v kontakte s doteraz známymi prípadmi. Úrady verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vyhľadávajú ďalšie kontakty, aby spomalili šírenie sa koronavírusu.

Vláda by v stredu po porade s odborníkmi mala vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území SR. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer) s tým, že mimoriadna situácia nebude znamenať obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí, má však pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.

Preventívne uzavreli trhovisko na Miletičovej.

Dôvodom je možný výskyt vírusu

„V dopoludňajších hodinách sme sa dozvedeli, že jedna osoba spomedzi predajcov oblečenia na Trhovisku Miletičova mala byť v utorok vo večerných hodinách hospitalizovaná s príznakmi zvýšenej teploty, kašľa a hnačky,“ uviedol starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Podľa jeho slov má predajkyňa oblečenia pozitívnu cestovateľskú anamnézu, pred menej ako desiatimi dňami sa údajne vrátila z ázijskej krajiny. Hospitalizovaná bola spolu so svojím manželom. Výsledky testov zatiaľ podľa Chrena známe nie sú. Doplnil, že o situácii sa dozvedeli od samotných predajcov. „Prevádzka trhoviska je v kontakte aj priamo s nimi, štát ani žiadne jeho orgány nás oficiálne neinformovali,“ komentoval.

Mestská časť Ružinov, ktorá je prevádzkovateľom trhoviska, rozhodla o jeho uzavretí do odvolania, najmenej však do doby, kým budú známe výsledky testov na prítomnosť nového koronavírusu u hospitalizovanej predajkyne.

Policajtom na hraniciach pomáhajú vojaci

Na slovensko-českom hraničnom priechode Makov–Bílá-Bumbálka slúžia v súvislosti s výskytom koronavírusu v zmiešaných hliadkach s policajtmi aj príslušníci Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Informoval hovorca Síl pre špeciálne operácie OS SR Mário Pažický. „Špeciáli pôsobia v zmiešaných hliadkach s kolegami z Policajného zboru (PZ) SR v dvoch zmenách osemnásť hodín denne. O využití vojakov pre asistenčné úlohy rozhodol Ústredný krízový štáb pre zvýšenie kontroly na hraničných priechodoch SR a podporu informačnej kampane súvisiacej so šírením nového koronavírusu,“ uviedol Pažický.

Náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR Daniel Zmeko apeloval na zdravý úsudok, primerané konanie a požiadal vojakov o zachovanie vysokej miery profesionality. „Nepodliehajme dezinformáciám a falošným správam. Buďme v každej situácii zodpovedným vzorom pre rodinu, známych i širokú verejnosť. Rovnako tak neprepínajme sily, ak sa necítime zdravotne v kondícii. Vráťme sa do nej pod dohľadom ošetrujúcich lekárov,“ dodal Zmeko.
Kontroly na poľských hraniciach

V súvislosti s opatrením na zastavenie a prevenciu šírenia ochorenia COVID-19 prijalo Poľsko rozhodnutie o vykonávaní hygienických kontrol na hraničných priechodoch so všetkými susednými krajinami, vrátane Slovenska. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR o tom informovalo na svojej webovej stránke. „Prípadné zdržanie spôsobené hygienickými kontrolami možno očakávať na hraničných priechodoch Oravská Polhora – Korbielów, Skalité – Zwardoń, Vyšný Komárnik – Barwinek, Trstená – Chyžné a Podspády – Jurgów,“ uviedol rezort diplomacie s tým, že kontroly budú prebiehať od stredy do odvolania.
Zdroj:pravda.sk

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina