.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Dnes je trendové zbierať a vlastniť staré cenné poštové známky. Staré známky budú mať vždy hodnotu, ako staré obrazy a mince.

  • PDF
5253
Like!

stare-znamky-rare-stamps

Staré známky sú hotový majetok, niekedy sú veľmi cenné.

Sú skladné a celkom nenápadné. Máme si myslieť, že v dnešnej dobe stratili poštové známky svoju hodnotu?

A to len preto, lebo celý trh so známkami je umelo podhodnotený takzvanými svetovými katalógami poštových známok, ktoré majú "umelo" určovať hodnotu všetkých vydaných známok.

Napriek tomu, že starých známok stále ubúda, ktoré majú viac ako sto rokov a majú aj vlastnú históriu a historickú hodnotu, tieto niektoré staré známky sú úplne katalógovo podcenené. V niektorých prípadoch na hodnoty niekoľkých centov!!!

.

.

Tak toto je úplne zvrátené, aby sto ročné známky boli takmer bezcenné, len preto, lebo si to vymysleli nejakí výrobcovia katalógov. Takéto zvrátenosti sa dejú vo svete filatelie, keďže sa známky hlavne hodnotia podľa počtu vydaných kusov, podľa toho, či sú známky kazové, alebo niečím výnimočné.

Podľa počtu rokov sa vlastne vôbec cenovo nehodnotia. Komu vlastne vyhovuje tento zvrátený a nečestný postup ohodnocovania starých známok? Azda to zasa vyhovuje len kapitalistickému trhu, ktorí riadia poniektoré miliardárske špekulantské elity.

Veď predsa staré známky, ktoré majú sto rokov a viac a ktorých bolo vydaných napríklad jeden milión kusov, tak predsa dnes neexistuje v niektorých prípadoch ani len 1000 kusov z týchto známok.

Väčšina takýchto starých známok dnes už vôbec neexistuje. Respektíve vždy zostane zachovaných len pár kusov z každého starého vydania známok.

Ale nad touto vecou vlastne výrobcovia všemožných katalógov absolútne neuvažovali. Už len preto by staré známky mali byť viac cenené, lebo zo sedem miliárd obyvateľov našej planéty ich môže vlastniť iba mizivé percento.

V katalógoch nájdete aj známky z roku 1860, alebo z roku 1870, 1890 a podobne, ktoré akože majú podľa nich hodnotu len 10, alebo 50 centov.

No toto je fakt úplne zvrátené. Tak isto hodnotovo zvrátený je aj trh s jednotlivými štátmi, napríklad známky zo štátov východnej Európy, ako Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, bývalá Juhoslávia, Slovensko, ale aj známky z bývalého CCCP, Turecka, Indie a podobne podľa katalógov majú menšiu cenu.

Ale napríklad známky zo štátov ako je USA, Kanada, alebo Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a niektoré ich kolónie majú zvyčajne vyššiu cenu.

Známky z USA sú taktiež hodnotené úplne mizerne, pretože aj veľmi staré známky majú niektoré stovky miliónov kusov vydaní.

A týmto počtom sú úplne bezcenné, aspoň tak to uvádzajú katalógy. Ale zbieranie známok je i napriek tomu stále veľmi trendové a zaujímavé.

Najživší trh je hlavne v Číne, v Indii, v Rusku a v krajinách kde pôsobia aukčné domy a kde sú hlavne peniaze. Africké krajiny napríklad nejavia veľký záujem o zberateľstvo, ani investovanie do známok.

Investovanie peňazí do starých známok má určené svoje pravidlá, kde sú zaužívané určité postupy. Ak chcete investovať napríklad 100 eur do série známok od zberateľa, alebo vašeho známeho, alebo nákupom na internete, niekedy sa vám nemusí táto investícia vôbec vrátiť, keď potom zistíte, že nakúpené známky majú podľa katalógov hodnotu len pár eur, nebodaj len pár desiatok centov.

Takáto investícia je neuvážená a detinská.

V dnešnej kapitalistickej dobe vyhráva len určitý typ dobre spropagovaných známok, ktoré sa predávajú hlavne na veľkých sálových aukciách. Tieto akože "už známe" známky potom vlastne aj takýmto spôsobom umelo naberajú na hodnote.

Ceny sú častokrát veľmi veľmi nafúknuté, len aby si aukčné domy a atestové spoločnosti dobre "namastili vrecká"...

.

.

Známky sa dajú zbierať aj ako obyčajné hobby, pre krásu a zaujímavosti a hlavne z pasie. Niekto si môže povedať, že ale to sa predsa dnešnom digitálnom svete v záplave mobilov "nenosí".

Ale ten, kto má rád čaro známok a vie aj rozumne investovať do ich nákupov, tomu prinášajú radosť, časom i zisk.

zbierajte-stare-znamky

A preto skúste aj vy začať zbierať známky a sami uvidíte, aká je to zaujímavá vášeň, hlavne aj vtedy ak získate známky, alebo celé série, ktoré majú nejakú cenu.

Najzaujímavejšie na zbieranie je Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko, Rakúsko-Uhorsko, Nemecká Rýša a Protektorát, Čína, Staré Cárske Rusko, Švédsko, Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, ale aj niektoré štáty kolónie, napríklad Maurítius.

Zdroj: veu

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina