.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vitamín B1 uzdravuje náš organizmus, ako ho môžeme doplniť do organizmu

  • PDF
6782
Like!

thiaminb1

Objavte úžasné výhody stravovania potravinami, ktoré obsahujú tiamín a preto by ste ich mali zaradiť do stravy pre lepšie zdravie.

.

.

Vitamín B1 alebo tiamín, je to esenciálny prvok, ktorý telo potrebuje, no nevie si túto látku vyrobiť samo. Telo potrebuje udržiavať bunkovú funkciu a tým aj širokú škálu iných orgánových funkcií.

Je dôležitý pre fungovanie svalového a nervového systému a je dôležitý aj pri svalových kontraktov. Je potrebný na rovnováhu elektrolytov, trávenie, metabolizmus sacharidov a premeny uhľohydrátov na iné zdroje energie.

Preto B1 musíme dodávať v strave, alebo vo forme doplnkov. Vitamín sa nachádza hlavne v potravinách ako kvasnice, hnedá ryža, ovsené vločky, špargľa, kel, pečeň, ale aj vajíčka. B1 je teda nepostrádateľný pre správnu funkciu nášho imunitného systému.

Ide o vitamín rozpustný vo vode, preto, ak ho má telo nadbytok a nespotrebuje väčšie množstvo, tak ho zasa vyplaví prostredníctvom moču. Dá sa predávkovať pri užívaní vitamínom+ B1?

Lekári tvrdia, že konzumácia vyšších dávok vitamínu B1 nemá na telo žiadne negatívne účinky.

Niektoré ochorenia znižujú hladinu vitamínu B1 v tele. Ide o ochorenia pleti, chudokrvnosť, keď máte žalúdočné ťažkozti. Ale B1 pomáha zvyšovať vitalitu telesnej kondície, zbavuje exémov a nežiadúcich vyrážok.

VitaminB1

 

Zo všetkých vitamínov hrá vitamín B1 najdôležitejšiu úlohu pri výrobe energie zo sacharidov a tukov. Pôsobí ako brána medzi skorým rozpadom sacharidov a energiou bohatou takzvaným Krebovým cyklom a elektrónovým dopravným reťazcom.

Medzi symptómy nedostatku tiamínu patrí aj ťažká únava, slabosť, nedostatok energie, degenerácia svalových, nervových a gastrointestinálnych systémov.

Môže viesť k závažným ochoreniam, najmä v nervovom a obehovom systéme.

Ako a koľko vitamínu B1 užívať?

Deti od 9 rokov cca 0,9 mg denne

Dospievajúci cca 1,2 mg denne

Dospelí cca 1,1 mg denne

Dávkovanie je len informatívne a treba sa poradiť s lekárom aké množstvá užívať.

Zdroj: internet.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina