.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako tradične oslavujú Nový Rok v Číne ?

  • PDF
5689
Like!

cinsky-novy-rok

Čínsky nový rok sa začne neskoršie ako u nás, až 28 januára 2017, pretože dátum je určený podla čínskeho lunárneho kalendára. Každým rokom sa tento dátum líši.

.

.

1. Čínsky nový rok Kohúta 2017 - oslava jari, oslavy trvajú 15 dní. Tieto sviatky, zväčša trávia doma s celou rodinou, pracujúci z veľkých miest sa vracajú domov. V roku 2016 tvorilo Čínsku populáciu 1,3 miliardy ľudí. Predstavte si, že 750 miliónov ľudí sa potrebuje presunúť v rovnakom čase, z jedného miesta na druhé.

2. Najprv si poriadne vyčistia svoj domov, tak dôkladne ako je to len možné, aby pozametali smolu končiaceho roku. Táto tradícia je založená na presvedčení, že upratanie domu v tejto ročnej dobe "zametie preč smolu", ktorá sa nahromadila za minulý rok. Pozametajte všetky ťažkosti osudu a  urobte miesto pre šťastie. Túto tradíciu považujú za veľmi dôležitu. Na dvere si zavesia, červeno zlatý znak, ktorý znamená šťastie a bohatstvo.

Počas ďalších 15 dní, sa vôbec neupratuje, všetky lopatky a náčinie sa schovajú. Nechcete predsa, aby ste si vymietli v novom roku svoje šťastie. Dvere a okenné rámy sa často maľujú na červeno, alebo zdobia červenými stuhami. Červená je považovaná za šťastnú farbu.

cinsky-novy-rok1

3. - 4. K jedlu sa pripravuje vianočné hojné jedlo, ale aj napr. bravčové klobásy, ktoré si predtým nechali vyschnúť na ulici. Mnoho rodín si pripravuje spoločne čínske knedličky, do jedného cesta sa pridá minca. Nový rok, bude veľmi úspešný pre toho, kto dostane toto prekvapenie.

cinsky-novy-rok2

5. Na nový rok sa hoduje na rybách, kuracom mäse, bravčovom, hovädzom, kačici - často sú na stole všetky pokrmy naraz. Symbolizujú hojnosť a šťastie. Často sa hosťom a deťom dávajú mandarínky a pomaranče, symbolizujú bohatstvo a šťastie.

6. Typický darček na nový rok Hong bao, sú červené obálky s peniazmi šťastia. Dávajú sa deťom aj dospelým, obálky sú zdobené zlatými symbolmi.

cinsky-novy-rok3

7. Prvý deň nového roka sa Číňania navštevujú navzájom. Dávajú si praktické darčeky, ako cigarety, alkohol, veľké fľaše s rastlinným olejom a krabice mlieka.

8. Samozrejme sa konajú prehliadky, kde je veľa dračích tanečníkov. Drak sa v Číne uctieva, symbolizuje samotnú Čínu. Tieto prehliadky sú dôležitá súčasť Čínskeho Nového roku.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina