.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Mallorca je krásny stredomorský ostrov, ktorý musíte raz v živote navštíviť

  • PDF
8627
Like!

mallorca-spain

Mallorca je najväčší ostrov zo štyroch Baleárskych ostrovov a spolu so svojimi známymi sestrami, Menorcou a Ibizou, leží v stredozemnom mori pri juhovýchodnom pobreží Španielska.

.

.

Jeho rozloha je 3640 km a má 554 km pobrežia. Umiestnenie ostrova v západnom Stredomorí, hral kľúčovú úlohu v jeho historickom a ekonomickom rozvoji. Mierne podnebie ostrova, donútilo obyvateľov, prispôsobiť systém poľnohospodárstva, čo najoptimálnejšie pre obmedzené sladké vodné zdroje. Avšak toto nádherné počasie, pomohlo rozvinúť infraštruktúru cestovného ruchu, ktoré sa stalo hlavným zdrojom príjmu obyvateľov ostrova.

Mallorca patrí medzi najobľúbenejšie prázdninové destinácie a ponúka širokú škálu atrakcií pre všetkých. Letoviská na južnom pobreží, sú živšie a vhodnejšie pre ľudí, ktorí hľadajú aktívny nočný život. Hneď vedľa hlavného mesta Palma, sa nachádza Playa de Palma / Can Pastilla, s krásnou a dlhou piesočnatou plážou. Ostrov je známy aj tým, že naň chodia trénovať športovci na bicykli. V tomto letovisku nájdete dlhé cyklotrasy, ktoré vás zavedú na zaujímavé výlety.

Infraštruktúra je umne pripravená, aj pre ľudí na invalidných vozíčkoch. Stretnete tu turistov, hlavne nemecky hovoriacich. Španieli sú priateľskí a sympatickí národ, na vysokej úrovni. Poskytujú skvelé služby v hoteloch i reštauráciách, sú usmiaty a zhovorčiví. Dajú si záležať a prvoradá je spokojnosť zákazníka. Španieli sa radi obliekajú elegantne a radi nosia pravé kožené topánky, vyrobené priamo na ostrove.

Okrem toho sa tu vyrábajú umelé perly, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch. Pláže sú široké a dlhé, napriek tomu, že Mallorku navštevuje mnoho turistov, dá sa nájsť príjemné miesto, na oddych na pláži. Voda je čistá, blankytná a teplá, premávajú sa v nej aj malé rybky. Na týchto plážach, domáci hľadia aj na ľudí na vozíčkoch, alebo postihnutých. Na určitých plážach označených, typickým logom, sa môžu okúpať aj postihnutí ľudia. Do vody a z vody im pomôžu plavčíci, okrem toho pre týchto ľudí, je pripravená aj sprcha s toaletou, blízko pláže.

mallorca-spain1

Strava je vynikajúca, morské plody a tradičné jedlo ako Paela, musíte jednoducho vyskúšať. Samozrejme ak máte napr. polpenziu v hoteli, aj tu budete prekvapený dobrým jedlom. Španieli vedia uvariť, výborné polievky, kuracie mäso, ryby a morské plody aj zákusky a koláče. K takému jedlu určite musíte vyskúšať tradičné vínko z ostrova.

Ak sa do sýtosti, vykúpete v čistom a teplom mori, ocenenom modrou vlajkou, ostrov ponúka mnoho možností na výlet. Požičanie bicykla vyjde 5€ na deň, auta okolo 45 € na deň. Ak si objednáte auto, budete sa musieť popasovať s úzkymi uličkami a dávajte pozor, aby ste nestáli v zákaze. Inak sú veľmi bežné až 90 eurové pokuty.

V Can Pastilla, nájdete mnoho možností na užitie si nočného života. Promenáda má aj pár kilometrov, je lemovaná obchodami, hotelmi a barmi. Kde sú bežné denno denné živé vystúpenia, aj nočné diskotéky. Najväčšia diskotéka, v tomto letovisku je Mega Park, kde je vždy iná akcia. Napr. v septembri je tam Oktoberfest, v inej časti roka, veľká diskotéka s tancujúcimi dlhonohými dievčatami, pozrite na videu. Pivo a "wuršty" ponúkané v Mega Parku sa dajú zjesť, zábava výborná.

Ceny sú na Mallorce, zhruba rovnaké ako u nás. Vo väčších supermaketoch je lacnejšie ako v malých obchodoch. Minerálka od 0,60 € do 1,50 €, pivo od 1,10 €, zubná pasta 1,20 €, všetko stojí zhruba okolo 1 €.

So Španielmi sa dorozumiete najčastejšie po nemecky, alebo samozrejme španielsky. Počas celej dovolenky, sme sa nestretli so žiadnym problémom. Stretli sme empatickými a slušnými ludmi. V tomto letovisku nájdete aj krásne akvárium, kde môžete zrelaxovať aj oddýchnuť si, ak nie je pekné počasie. Okrem toho sa tu môžete odfotiť s papagájom na ramene. V tomto letovisku, uvidíte aj neustále vzlety a prílety, veľkých dopravných lietadiel, ktoré pristávajú v Palme.

Mallorca je rozmanitá. Pohorie Sierra de Tramuntana, leží paralelne k severnému pobrežiu, najvyšší vrch je Puig Major /1445m/. Severné pobrežie je skalnaté, s malými štrkovými plážami a skrytými zátokami. V údoliach a od hôr tečú potoky, ktoré vytvárajú živnú pôdu, kde rastú citronovníky a to najmä v oblastiach s názvom Soller. V úzkych sadoch blízko hôr, produkujú obyvatelia najlepšie paradajky, fazule, alebo sladké hrozno v oblastiach ako Estallencs, Banyalbufar, Deia a Valldemossa. Medzi tradičné poľnohospodárske produkty patria zemiaky, ryža, a iná zelenina.

Od severozápadu a na juhozápade nájdete rôzne zátoky, dlhé pláže, malé piesočnaté zátoky s krištálovo čistou vodou. Mallorca má mnoho malých ostrovov, okolo svojich brehov, na juhu je Cabrera, na západe Sa Dragonera a prírodný park Consell de Mallorca. V juhozápadnej časti ostrova, je veľký a hlboký záliv Palma, kde sú neustále v pohybe nákladné lode, trajekty a výletné lode. V Palme nájdete krásnu katedrálu, ktorá sa vyníma na mnohých fotografiách návštevníkov a prepletiete sa k nej cez úzke a tajomné uličky.

Malú recenziu, nám poslali aj priatelia, ktorí navštívili toto isté letovisko:

Na Mallorce bolo krásne, kvalitné služby, výborné jedlo. Inteligentne postavené bezbariérové mesto. Všetko na vysokej úrovni, turisti aj domáci boli veľmi priateľskí a slušní.

Zažili sme kultúrny šok, všetci nám pomáhali s úsmevom. Aj sami prišli a sa ponúkali, či nie je treba pomôcť. Všetko s úsmevom a priateľsky. Španieli ponúkajú vysoko profesionálne služby. Na Mallorcu chodia bohatí ľudia, ktorí sa vždy vracajú, svedčí to o vysokom štandarde. Zažili sme si veľa zážitkov.

Pláž bola pre vozíčkarov, zhruba desať minút od hotela. Na pláži boli plavčíci, ktorí pomohli všetkým postihnutým do a z vody. Voda bola teplá a čistá, blankytná.

Kedykoľvek stačilo zamávať plavčíkom a oni nám prišli pomôcť. Mali aj pomôcky, ale tie sme veľmi nevyužívali. Mesto má dlhú promenádu, na opačnej strane ako sme bývali to dosť žilo. Išli sme vláčikom na tieto miesta, takisto bezproblémovo naložili vozíčkara do vláčika. Majú tam super prístav, krásnu pláž s palmami, výborný Mega Park aj so svojím Oktoberfestom a krásne Aquarium, kde sme zrelaxovali na pol dna. Našli sme si aj nových kamarátov. :)

Celkovo môžeme Mallorcu vrelo odporúčať

mallorca-spain2

Kedy ísť na Mallorcu

Táto destinácia je samozrejme, najviac navštevovaná v lete, ale Mallorcu si môžete užiť aj na jeseň a v zime.

Na tieto aktivity sa hodí napr. aj Serra de Tramuntana - pohorie, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti ostrova.

Časť pohoria a rovnobežné okolie so severozápadným pobrežím ostrova, bolo zapísané do svetového dedičstva Unesco. Pretože v priebehu storočí, tu boli použité neobyčajné techniky k rozvoju poľnohospodárstva, na jeho strmých svahoch. Alebo môžete navštíviť, niektoré vinárstva vo vnútrozemí ostrova,kde sa zachovali miestne tradície.

Na tomto ostrove je vždy čo objavovať, pre ohromujúci výber hotelov na vidieku, na poznávanie krajiny vo vnútrozemí, alebo na pobreží.

Hoci sa sezóna rozbehne v Máji a vetry ju ukončia, až v októbri. Mimo najteplejších letných mesiacov, sú Baleári vhodné pre aktívnu dovolenku aj na jar. Od konca januára a v priebehu februára, kvitnú 4 milióny mandľovníkov v údoliach. V tomto období, je ubytovanie a lety najlacnejšie, počasie je skvelé na poznávanie krajiny, náročnú aj menej náročnu turistiku a cyklistiku.

Doteraz sa nachádzajú na ostrove, rôzne dedinky, kde dbajú na svoje tradície. Jeden deň strávený na bicykli, alebo pešia turistika, sa nemôže zaobísť bez návštevy vinárstva, olivového mlynu, alebo farmy, kde vás naučia vyrobiť bravčovú klobásu.

Kuchári na Mallorke sa snažia oživiť tradičné receptúry a prispôsobiť ich tak, aby vyhovovali moderným chúťkam návštevníkov. V súčasnej dobe, existuje na ostrove, až sedem reštaurácií Michelin.

Ak nemôžte prísť skoro na jar, aby ste videli mandľové kvety, neskôr kvitnú čerešne, alebo na jeseň sa môžete zúčastniť zberu hrozna a olív. Hoci väčšina stredísk je uzavretých v zimných mesiacoch, Palma je skvelý tip na víkend celoročne. Ak chcete zažiť viac, ako len ležanie na pláži, využite nízke ceny a ochutnajte skutočný život v zime.

 

Čo by ste mali vedieť pred cestou

Veľvyslanectvo SR v Madride

C/Pinar 20, 28006 Madrid, Španielsko

Tel.: 0034/91/5903861, 0034/91/5903867

Fax: 0034915903 868

Mobil: 0034 609 002 803 (mimo prac. doby)

Email: emb.madrid@mzv.sk Web: www.madrid.mfa.sk

 

Pohotovosť : 112

Mena : euro

Časový rozdiel : žiadny

telefónnu predvoľbu : 00 34

doba letu : Mallorca je približne dve a pol hodiny

Pred cestou si urobte pár fotokópií, svojho európskeho preukazu zdravotného poistenia a cestovného pasu, pretože ich budete potrebovať pre akékoľvek lekárske ošetrenie.

Je nutné nosiť pas so sebou. Niekedy pri platbe debetnou alebo kreditnou kartou, je treba ukázať svoj pas.V prípade jazdy autom, musíte mať dva výstražné trojuholníky dve reflexné vesty, náhradné pneumatiky a náhradné žiarovky do svetlometov. Deti mladšie ako 12 rokov sú povolené iba na prednom sedadle so schválenými bezpečnostnými pásmi.

Obed sa podáva od 14.00 poobede, večera od 21.00. V strediskách, ale zvyčajne môžete jesť kedykoľvek sa vám páči. Väčšine barov nebude vadiť, ak vojdete a použijete len toaletu. Je zriedkavé vidieť opitých Španielov na verejnosti, každý pije s mierou. Miestny obyvatelia, nechávajú malé sprepitné. 10 percentné sprepitné je považované za veľkorysé.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina