.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako odstrániť vosk zo sviečok z obrusu, pohárov či nábytku ?

  • PDF
1235
Like!

ako-odstranit-vosk

K sviatkom neodmysliteľne patria sviečky. Ale ako sa zbaviť nechcených stôp napr. voskom pokvapkaný obrus, koberec, nábytok, svietnik alebo poháre?

.

.

Pozrite sa na pár tipov, ako ich odstrániť. Spôsoby môžete kombinovať a opakovať tak dlho, kým sa vosku úplne nezbavíte.

 

Použite fén

Vosk z koberca môžete skúsiť zlikvidovať rovnako ako z iných textílií pomocou žehličky, ale o trochu šetrnejší je horúci vzduch z fénu na vlasy. Hlavne, ak máte koberec chúlostivý na teplo a žehlička by ho mohla poškodiť. Po odstránení vosku ho môžete dočistiť mydlovou vodou alebo saponátom. Proces urýchlite tým, že vosk najskôr schladíte kockou ľadu a potom  použijete žehličku alebo fén.

 

Z textilu odstránite vosk pomocou žehličky

Na textil, ako sú obrusy alebo čalúnenie, skúste žehličku. Prestieranie alebo obrus podložte vlhkým uterákom a samotnú škvrnu prekryte pijavým papierom. Potom ľahko nahrejte žehličku a opakovane prechádzajte po papieri, kým sa vosk nevsiakne. Po vosku často zostane mastná škvrna, ktorú odstránite opakovaním procedúry.

Prestieranie alebo obrus (ale aj pevné predmety ako tanierik, svietnik či pohár) dajte do mrazničky, kde vosk prudko vychladne a začne sa drobiť, potom ho ľahko odlúpnete. Čo nepôjde z textilu odlúpiť, odstráňte pomocou žehličky a pijavého papiera. Nakoniec môžete vyprať textil v práčke.

 

Dekorácie ako sklo porcelán

Špinavý predmet ponorte na jeden až dva dni do studenej vody a potom vosk odlúpnite. Pôjde to ľahko. Dočistite vodou so saponátom.

 

Horúci kúpeľ

Keramiku a porcelán (teplu odolné materiály) ponorte do hrnca s vodou a zahrievajte, kým vosk nezačne mäknúť. Potom zotrite handričkou alebo papierovým obrúskom.

 

Ako odstrániť vosk z nábytku - drevo, dyha, plast

Okrem plastu môžete vosk vyčistiť postupným vymývaním pomocou riedidla, liehu, terpentínu alebo benzínového čističa a záverečným opatrným obrúsením. V tom prípade ale buďte naozaj v strehu, aby ste povrch nábytku nepoškodili. Ak si netrúfate, obráťte sa na odborníkov, ktoré majú skúsenosť napríklad s reštaurovaním nábytku.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina