.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

5 zásad ako prežiť teroristické útoky

  • PDF
1615
Like!

islam

1. Vždy pripravený

 

Mnohí po útokoch v Paríži uviedli, že si pomýlili prvé výstrely so zvukmi ohňostrojov.

 

 

Reagujeme na model v našej hlave a nie priamo na prostredie. To nás robí zraniteľnejšími. Doba, počas ktorej by sme pochopili, čo sa práve deje, môže byť osudná. „Ak sa niečo pokazí, musíme byť pripravení na vlastnú prvú reakciu,“ dodal.

.

.

Zdá sa byť celkom normálne, že ľudia sediaci v kine či reštaurácii nevenujú pozornosť miestam s únikovými východmi. Pri útoku v hudobnom klube Bataclan vyviedol strážnik skupinu ľudí cez požiarny východ z ľavej strany pódia, pripomenul server.

 

2. Pohotovo reagovať

 

Počas útokov zostane drvivá väčšina ľudí zmätená. Podľa experta len 15% z nich vie správne reagovať. Zhruba 75% ľudí nekoná vôbec a sú zaskočení. Zvyšok (10%) začnú konať, no ich úsilie sa znižuje pre nesprávne kroky.

 

Konať niečo zvyšuje šance na úspech. Ľudia však prirodzene očakávajú, kto s tým začne ako prvý. Psychológovia v experimente skúmali správanie ľudí, keď ich umiestnili do miestností a naplnili ju dymom. Ľudia, ktorí boli sami, snažili sa rýchlejšie zachraňovať ako skupiny v priestoroch.

 

3. Hľadajte skrýšu

 

Kde je úkryt z dohľadu útočníkov, alebo ste mimo ohňa, radí vojenský inštruktor a generálny šéf bezpečnostnej firmy Ian Reed. Najskôr sa pokúste dostať von z útočiska a urobte si menší cieľ.

 

Prakticky to znamená nájsť si úkryt alebo padnúť na zem. Najlepším úkrytom sú betónové múry. „Hollywood vykreslil za najlepší úkryt autá, nie všetky sú však nepriestrelné,“ zdôrazňuje expert. „Auto je však lepšie ako nič,“ dodal.

 

Ak sa útok stane v uzavretom priestore, jediná guľka môže zraniť niekoľko ľudí. Útek z dohľadu znižuje riziko, že sa zraníte, pripomína Reed. Mnohí v Paríži reagovali intuitívne. Skrývali sa za reproduktory v koncertnej sieni. Ale nedostatok 'krytov' v Bataclane znamenal, že nie všetci sa mohli skryť pred teroristami.

 

Írsky pár napríklad prežil, lebo sa tváril, že leží na zemi ako mŕtvy. „Pohyb vzbudzuje pozornosť. Aj útek z budovy môže byť riskantný, hovorí odborník. V piatok sa niekoľko ľudí rozhodli ukryť v kanceláriách alebo na WC, kým neprišla pomoc.

.

.

V januári sa stal 24-ročný Lassan Bathily hrdinom, keď počas útokov ukryl židovských zákazníkov vo vypnutých chladiarenských boxoch.

 

4. Pokus o zvrat

 

Ani strelec nie je vždy rozhodný. Môže hravo panikáriť. Dôkazom je zmarený útok vo francúzskom vlaku, keď cestujúci zneškodnili strelca. Štyria pasažieri však pracovali v letectve a ďalší vo vojenských zložkách. Muži však zachovali duchaprítomnosť.

 

Reed pripomína, že zmarenie útoku nemusí byť vždy dobrým nápadom. Nie každý si na zneškodnenie môže trúfnuť. Ľudia pri tom mimoriadne riskujú vlastný život. Je dôležité uvedomiť si, že útočníci operujú v tímoch. Niektorí majú tiež nepriestrelnú vestu, ďalší môžu mať na sebe pripevnené výbušniny.

 

Adel Termos zachránil nedávno pri útokoch v Bejrúte desiatky ľudí. Snažil sa zneškodniť ozbrojenca odzadu. Obaja však zomreli po explózii výbušniny na veste útočníka. Experti tvrdia, že napriek nebezpečenstvu si niektorí ľudia myslia, že na boj treba byť pripravený.

 

Členovia Islamského štátu (IŠ) nie sú motivovaní tým, že vyjednávajú s rukojemníkmi. Hodnota rukojemníka je pre nich jeho smrť, hovorí psychológ James Alvarez.

 

5. Pomáhať si navzájom

 

Spolupracujte s ostatnými a šance na prežitie začnú rásť, pripomína expert na správanie davu Chris Cocking.

 

Po konzultáciách s desiatkami ľudí po londýnskych útokoch skonštatoval, že najúčinnejší spôsob zvládnutia situácie je taký, keď ľudia konajú spoločne.

 

Ľudia tak dokázali prekonať napätie pri uviaznutí na schodisku. Je tu predpoklad, že každý by mal konať sám za seba, ale väčšinou k tomu nedochádza.

 

Čo robiť po úteku?

 

Útekom sa ešte nič neskonči. Naďalej je potrebná ostražitosť. Choďte tak ďaleko, ako je to len možné.

 

Je nebezpečné vzďaľovať sa verejnou dopravou alebo v skupinách.

Po úteku treba kontaktovať políciu.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina