.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vyčistite si svoj počítač od zbytočností: Ako vyčistiť pc?

  • PDF
3617
Like!

ako-vycistit-pc

Počítače a internet sú už bežnou súčasťou nášho života. V podstate v každej domácnosti je jeden alebo viac počítačov, či stolových alebo prenosných.

.

.

Často sú potrebné k práci, k štúdiu, alebo k zábave.

Aj keď stolové počítače a notebooky sú dnes pomerne lacnou záležitosťou (oproti tomu, keď ešte len začínali a mohli si ich dovoliť len veľké firmy alebo bohaté domácnosti), je jasné, že nie každý si môže kupovať nový počítač každý mesiac alebo každý rok. Preto je dôležité, sa o neho starostlivo starať a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Softvér (programová výbava) je totiž rovnako dôležitý ako hardvér (technické súčiastky a vybavenie). Keď sa o počítač nebudete softvérovo starať, môže byť pomalý, zasekávať sa a celkovo to prácu s ním znepríjemní.

 

Preč s nepoužívanými programami

Prvá vec, keď sa rozhodnete urobiť veľké upratovanie svojho počítača, je odstrániť všetko nepotrebné a to hlavne programy, ktoré nepoužívate alebo ste si ich nainštalovali omylom - často sa veľa programov pridruží pri inej inštalácii.

Môžete tak urobiť v ponuke Štart, kde je políčko Ovládací panel kliknete, otvorí sa vám ponuka, kde vyhľadáte Programy a súčasti. Keď na to kliknete, uvidíte všetky programy, ktoré v počítači máte. Môžete ich odtiaľ pohodlne odinštalovať.

Pri bežnom používaní doma vám stačí maximálne šesť programov. Prehliadač na internet /explorer, chrome, mozilla/. Microsoft office - word, excel na písanie a úpravu dokumentov a microsoft office picture manager na úpravu obrázkov. Pdf program na čítanie dokumentov v tomto formáte. Ccleaner používa sa na čistenie registrov je úplne zdarma. A Winsnap, alebo program na fotenie obrazovky.

Plus nainštalovaná grafická karta a drivery k počítaču, aby fungovali rôzne súčasti /grafika, zvuk, čítačka kariet, kamera .../

 

Potom si prezrite čo máte na disku: Odstráňte nepotrebné súbory a veľké súbory si presuňte na externý harddisk.

 

Defragmentácia disku

Aspoň raz za pár mesiacov, by sa mala vykonať defragmentáciu disku. Čo to vlastne defragmentácia je? Keď zmažeme v počítači program, zostane po ňom vždy určité prázdne miesto, ktoré zaberá pamäť, aj keď tam v podstate nič nie je. Defragmentácia odstráni tieto miesta a ostatné súbory uloží, aby boli pekne za sebou. Ako keď si ukladáte knihy v knižnici.

 

Nájdete ju opäť v ponuke Štart - Všetky programy - Príslušenstvo - Systémové nástroje. Alebo otvoríte ponuku počítač, kliknete na disk pravým tlačidlom, dáte vlastnosti a tam vyberiete nástroje. Ak ste počítač dlho nedefragmentovali, môže sa stať, že tento proces bude trvať aj niekoľko hodín.

 

Čistenie registrov

Zbaviť sa registrov je ďalší dôležitý krok. Po odinštalovaní alebo zmazaní programov, ostanú v pc nepotrebné súbory - balast. Pomocou registrov totiž procesor získava všetky informácie. V počítači sú ale často staré registre, ktoré nepoužívate.

Na vyčistenie registrov je potreba špeciálny program napríklad CCleaner. Okrem registrov zmaže aj cookies po prehliadaní webu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina