.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Očarujúce Taliansko ponúka historické pamiatky, 50 kilometrové pláže a dobré víno

  • PDF
5101
Like!

taliansko-destinacie

Jedna dovolenka k poznaniu Talianska nestačí. Ale aj tak pobyt v tejto krajine uchváti a nadchne.

.

.

Snáď nikde nie je na tak malej ploche, sústredenej toľko nádhery. Honosné paláce starobylých miest a ich námestia sa svetovo preslávenými sochami, fontány a tiché parky alebo skvelé pláže pozdĺž takmer celého pobrežia si zamiluje každý. A každý cestovateľ si určite v Taliansku nájde niečo, kvôli čomu sa tam bude chcieť vracať.

Slováci poznajú hlavne Bibione a Benátky, ale aj ďalej na juh sú miesta, ktoré sa vryjú do pamäti. Taliansko má dvadsať regiónov - to je sto deväť provincií s neopakovateľnou atmosférou a zvykmi.

Pre dovolenku sú ideálne pobyty na pláži, ale stále viac našincov si obľúbilo aj horské jazerá a ich okolie, vhodné pre cykloturistiku. Vnútrozemie Talianska zase láka na nepreberné množstvo pamiatok po starých Etruscoch a Rimanoch. A kto miluje adrenalín, môže vystúpiť na Vezuv alebo poslednú činnú sopku v Európe - Etnu.

 

Letovisko Lago di Garda

 

Najväčšie talianske jazero na úpätí Dolomit má unikátnu subtropickú klímu, v sezóne dovoleniek tu teploty dosahujú aj + 35 stupňov Celzia. Pláže sú tu dlhé 50 kilometrov a v okolitých horách je veľa cyklotrás rôznej náročnosti. Je tu aj najväčší zábavný park v Taliansku Gardaland.

 

Letovisko Ravenna

Bývalé hlavné mesto Západorímskej ríše má dodnes sedem pamiatok, zapísaných na zozname UNESCO - baziliku San Vitale, Theodorichove mauzóleum a ďalšie skvosty. Neďaleké more má veľa piesočných pláží, premáva tam mestská doprava. Kombinácia poznania pamiatok a kúpania je veľmi lákavá.

 

Letovisko Apúlia

Dlhý pás pobrežia okolo strediska Apúlia, je stále ešte neskazené medzinárodným turistickým ruchom. Za návštevu stojí hlavne mestečko Monopoli s vápencovými útesmi na pobreží, skrývajúcimi stovky malých pláží. Vnútrozemie nadchne strabylými farmami a jedinečným vínom značky Primitivo.

 

Letovisko Sorrento

Najznámejšie letovisko Kampánia leží 48 kilometrov na juh od Neapola a obklopujú ho citrusové sady. Pláže sa tu tiahnu od Neapolského zálivu až k Salerne a Sorrento samotné je nimi preslávené. Je tu nespočetné množstvo antických pamiatok, doplnených o tie stredoveké, ako napríklad chrám San Francesca. Na ostrov Capri je to loďou 45 minút.

 

Letovisko Tropea

Starobylé mestečko - kedysi grécka osada - leží v najjužnejšej talianskej provincii Kalábria. Má štyri kilometre dlhú hlavnú pláž a rad menších. Pamiatky z 11. storočia sú unikátne zachovalé a samotný kolorit mestečka so siedmimi tisícmi obyvateľmi je neopakovateľný.

 

Rady na cestu do Talianska

Mýto na diaľniciach je cca 5 euro na 100 kilometrov. Obchody otvárajú zvyčajne od 9.00 do 13.00 a potom od 16.00 do 20.00 hodiny. Múzeá majú otvorené denne od 9.00 do 19.00 hod. Do chrámov a kostolov môžu vojsť muži len v dlhých nohaviciach, ženy nesmú mať minisukne a odhalené ramená.

Čítajte tiež: Čo zbaliť na dovolenku ? Kompletný zoznam

 

Ceny v Taliansku:

 

Pizza: 1,80 euro až 4 euro

Bageta: 1,30 euro až 3,5 euro

Maslo: 2,50 euro

Kura: 2,60 euro až 3,3 euro

Šunka 10 dkg: 0,80 euro až 1,6 euro

Syr tvrdý 10 dkg: 0,60 euro až 1,50 euro

Olivový olej 1 l: 1,80 euro až 7,80 euro

Chlieb 1 kg: 2 euro až 4,90 euro

Zmrzlina: 1 euro až 3 euro

Káva: 1,10 euro až 2,20 euro

.

.

ODPORÚČAME:

Krásne zdobené dvere, ktoré vedú do iných svetov

Zaujímavé, opustené a zabudnuté miesta z celého sveta

Veľa cestujete ? Pár tipov na kláštory, v ktorých môžete prespať

Ako sa dostať z Lignana do Benátok ?

Dovolenka Lignano Sabbiadoro Taliansko

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina