.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aký vianočný stromček kúpiť a ako sa oň postarať, aby bol krásny čo najdlhšie

  • PDF
5302
Like!

vianocny-stromcek

Čo by to boli za Vianoce, keby doma nevoňalo ihličie ? Živé rezané stromčeky sú stále aktuálne, do módy ale prichádzajú aj tie v kvetináčoch.

.

.

Ako sa o živý stromček postarať ?

Pri živom vianočnom stromčeku je dôležité zvážiť nielen to, ako vyzerá, ale tiež to, kde bude stáť. Postaviť do obývačky s teplotou okolo 24 ° C, tradičný smrek obyčajný je holý nezmysel. Síce veľmi pekne vonia, ale v prekúrených bytoch rýchlo stráca ihličie. Kto si bez smreka nevie Vianoce predstaviť, nech radšej siahne po smreku pichľavom v teple neopadá. Stále obľúbenejšia je jedľa kaukazská, ale aj borovica čierna alebo lesná.

Aby stromček dlho vydržal

O tom, ako dlho vydrží, rozhodujete už pri nákupe. Aby bol dlho krásny, musí mať ihličie stromčeka jasné farby, rozhodne neberte vopred zabalené stromčeky, ktoré nevidíte. Ten svoj si pred prepravou nechajte zabaliť a hneď ho doma opäť rozbaľte, aby sa mu nepolámali alebo nezdeformovali vetvy.

S vodou bude krajší

Ani ten najlacnejší stromček nie je tak lacný, aby ste ho hneď po príchode domov zničili. To by sa mohlo ľahko stať, keď ho hneď dáte do vykúrenej miestnosti. Takýto teplotný šok väčšinou dopadne tak, že veľmi rýchlo opadá a vám zostane na Vianoce len metla. Všetky druhy vianočných stromčekov je potreba dať do mierne vykurovanej miestnosti, rozbaliť a zrezať kmeň o zhruba dva centimetre, aby sa uvoľnili kapiláry. Potom už záleží na vás, či máte stojan, do ktorého sa dá priliať voda, alebo ho necháte bez vlahy. Do zásobníka prilievajte vodu pravidelne, stromček vydrží dlhšie svieže.

Najobľúbenejšie druhy vianočných stromčekov

Smrek pichľavý Má sivozelenú až striebornú farbu. Jeho ihličky sú veľmi pichľavé. Takmer neopadá, takže vydrží dlho pekný aj vo vykurovanom byte.   Smrek obyčajný Najlacnejší zástupca vianočných stromčekov, ktorý k slovenským Vianociam patrí odnepamäti. Býva najčastejšie zelený až šedozelený. Má ostré a tuhé ihličky, takže sa zle zdobia. V teple skoro opadá, takže sa hodí viac do nevykurovaných miestností.   Borovica lesná Stromček s väčšími rozostupmi medzi jednotlivými poschodiami má rozložitejšiu korunu. Dlhé ihlice vydržia aj v teple na vetvách.

Jedľa kaukazská

Veľká krásavica, ktorá je aj napriek vyššej cene stále žiadanejšia. Má jemné ihličie, ktoré neopadá a ovocnou vôňou prevonia celý byt. Vďaka pravidelnému kužeľovitému tvaru vyzerá zo všetkých najlepšie.

Stromček v kvetináči

Keď chcete, aby vám vydržal tento rok aj na budúci rok, je dôležité ho na vyššiu teplotu privykať postupne. Začnite v chladnejšej chodbe alebo v garáži, kde je tak okolo 10 ° C. Po niekoľkých dňoch ho preneste do predsiene. Na Vianoce by mal byť v izbe, kde je tak medzi 15 až 18 ° C a to maximálne tri štyri dni. Potom zopakujte sťahovanie v opačnom poradí, aby si opäť privykol na nižšiu teplotu. Do jari by mal počkať vo svetlej miestnosti, kde bude chránený pred mrazmi.

.

.

ODPORÚČAME:

Originálne nápady na vianočné stromčeky

Kúzelné miesto v Rakúsku jazero Grüner See

Okienko pre otcov: Veci, ktoré sa každá dcéra potrebuje dozvedieť a naučiť od svojho otca

Kokosové guľky recept

Ako elegantne uviazať šatku, alebo šál ?

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina