.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako správne používať internet banking ? Dávajte si pozor na svoje peniaze

  • PDF
1399
Like!

internet-banking-prihlasenie

Podvodníci útočia na naše účty. Využívajú k tomu nielen bankomaty, ale aj internetové bankovníctvo a chytré telefóny.

.

.

Často vsádzajú na nepozornosť a neopatrnosť. Prečítajte si najčastejše riziká, ktoré číhajú na internete. Nakupujete v E-shope ? Vyberte si platba dobierkou, alebo platba pri prevzatí Ak zaplatíte v e-shope kartou, musíte zadať všetky citlivé informácie. To je veľká nevýhoda, prečo by mali mať okrem adresy, ešte aj vaše údaje ku karte ?

Chráňte si svoje heslo

Svoje prístupové údaje k účtu nenechávajte nikde povaľovať, nenoste ich v kabelke ani v peňaženke ani si ich nepíšte do telefónu pod heslo internet banking. Najlepšie je si ho zaznačiť na papier a niekde ho riadne schovať, alebo na externý hdd do poznámkového bloku s iným názvom, ak odpojíte hdd, nikto cudzí sa tam nedostane cez internet.

Ako sa prihlásiť na internet banking

Pripravte si heslo, vyčistite si pc programom ccleaner a odstránte v prehliadači históriu prehliadania. Otvorte si len jedno okno, kde zadáte svoju banku, zadáte meno a heslo. Neotvárajte si ďalšie karty. Po odhlásení, vyčistite znovu históriu prehliadača a počítač ccleanerom. Aspoň raz mesačne by ste mali skontrolovať pc či nemá vírusy. Sledujte aj správanie vášho pc, ak na ňom nič nerobíte, ste na internete a zrazu začne silno ísť ventilátor a zahrievať sa, je možné, že sa vám niekto snaží prehladávať harddisk, treba okamžite vypnúť internet. Ak sa vám zdá niečo podozrivé, okamžite sa odpojte, v nastaveniach pc vypnite položku vzdialený počítač.

Nikdy sa nepripájajte v internetových kaviarňach alebo v obchodných centrách. Neprihlasujte sa do IB cez mobil, nie je to bezpečné, do android systému sa vie útočník ľahko dostať. Každá jedna aplikácia o vás odosiela mnoho informácií do siete, je to veľký risk.

Tajte svoje číslo karty

Číslo vašej platobnej karty je kľúčom k vašim peniazom. Preto na neho buďte opatrní. Nereagujte na telefónne alebo emailové žiadosti, aby ste oznámili kartové údaje - PIN, číslo karty, jej platnosť alebo CVV / CVC .

Kontrolujte tok peňazí

Pravidelne si kontrolujte svoju výdavkovú históriu. Teda to, kam a kedy plynú vaše peniaze. Stále by ste mali mať prehľad o tom, aký je aktuálny stav vášho účtu. O podozrivých transakciách informujte svoju banku.

Nastavte si sms overenie pri platbe

Dobré je mať nastavené poslanie sms pred každou transakciou. Ak chcete zaslať peniaze na iný účet, banka vám pošle na vaše telefoné číslo sms kód, ktorý platí len v tú chvíľu. Ak ho zadáte transakcia sa odošle, ak nie peniaze ostanú na účte. Je to výhoda, hlavne keď máte sim kartu v staršom telefóne, tam sa vám žiadny útočník nedostane. Staré telefóny používajú uzavreté systémy a nepripájajú sa na internet.

Nenaleťte na phishing

Internetový trik spočíva v napodobňovaní vašej banky. Zlodeji používajú logá a symboly banky a žiadajú vás o overenie totožnosti alebo prístupových kódov. Lenže akonáhle ste čokoľvek z toho prezradili, je to rovnaké ako dať zlodejom kľúče k svojej pokladničke. Pri problémoch zablokujte účet

Naleteli ste podvodníkovi, klikli ste na falošný email alebo ste niekomu oznámili svoje údaje?

Ihneď zavolajte kontaktnému centre svojej banky a požiadajte o zablokovanie online bankovníctve a o zmenu prihlasovacích údajov.

Pozor na telefónne SMiShing

Mobilné aplikácie bánk v chytrých telefónoch sú ohrozené rovnako ako počítače. Len miesto emailov podvodníci používajú esemesky. Preto sa tento spôsob podvodu menuje SMiShing. Cieľom je získať od vás dáta, ktorá umožní prístup k vášmu účtu. Stačí ale na esemesky nereagovať. Banky totiž týmto spôsobom s klientmi nekomunikujú.

Strážte si svoju kartu

Platobná karta je vstupenka k vašim peniazom. Buďte preto pri zaobchádzaní s ňou maximálne opatrní. Nikdy ju nedávajte z ruky a to ani pri platení v obchode. Vždy ju majte na očiach!

Nastavte si limity

U svojej platobnej karty si nastavte radšej nižšie limity platieb a výberov hotovosti. Ak budete potrebovať vyšší výber, nie je u problém nastavenia cez internet zmeniť.

.

.

ODPORÚČAME:

Moderný spôsob života je škodlivý a zabíja v ľuďoch staré hodnoty

Veľký finančný horoskop: Pre vodnárov peniaze nič neznamenajú, Váhy si ich vedia užiť

Praktické tipy ako využiť olivový olej v domácnosti

Takéto kreatívne pančuchy ste ešte nevideli

Fascinujúce fotografické motívy, úchvatné točité schodiská

Rozkošné rodinné portréty zvierat, súdržnosť, láska, rodina

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina