Pripravte lahodný čaj podľa receptov našich babičiek. Skvele vás prehrejú, upokoja kašeľ a na podráždenú sliznicu budú ako pohladenie.
.
.
Na verejných miestach skoro všetci kašlú. Slušné vychovanie, ktoré velí zakryť si pusu vreckovkou, sa moc nepoužíva. Preto sa určite stane, že aj vy to chytíte. Zázračná cibuľa a jej účinky Bez tejto zeleniny sa nezaobíde skoro žiadne jedlo. Ale rovnako skvelá je aj pri liečbe prechladnutia, zaberá predovšetkým proti dráždivému kašľu a pomáha s vykašliavaním hlienu. Výhodou je, že sa čaj aj šťava z nej hodí aj pre malé deti.
Cibuľový čaj recept
2 väčšie cibule 2 l vody
Postup: Cibuľu ošúpte a rozkrájajte na hrubšie kolieska, ktorá zalejte studenou vodou. Na miernom ohni priveďte do varu a varte asi desať minút. Potom lúhujte päť minút. Sceďte, oslaďte medom a pite ešte teplé.
Cibuľová šťava
1 cibuľa 3 lyžice cukru lyžica medu
Postup: Cibuľu nadrobno nakrájajte a zmiešajte s cukrom a medom v pohári. Počkajte, až pustí šťavu. Užívajte trikrát denne 1 čajovú lyžičku. Vydrží do druhého dňa v chlade. Voňavá lipa a jej účinky Kvet sa najlepšie používa pri horúčkových onemocneniach dýchacích ciest. Ale pomôže aj na zápal priedušiek a pri zahlienení. Je dobré ho piť predovšetkým navečer, pretože upokojuje sliznice a znižuje dráždivosť ku kašľu. Pomôže pri potení, keď máte chrípku. Najlepšie je pri prechladnutí užívať trikrát denne šálku čaju, ktorú osladíte lipovým medom.
Lipový čaj recept
Lyžička sušeného lipového kvetu med šálku vody
Postup: Lipový kvet dajte do šálky a zalejte horúcou vodou. Nechajte desať minút lúhovať. Potom nálev zlejte cez sitko a trochu oslaďte. Hodí sa predovšetkým med, prípadne bylinkový sirup.
Liečivá baza a jej účinky
Baza je veľmi cenným zdrojom vitamínu C. Tepelne upravená alebo sušená sa pri domácej liečbe používa na bronchitídu a choroby z prechladnutia. Ale výborné sú aj v kompótoch, ako džemy alebo ako víno. Na uvarenie čaju sa hodia plody, aj kvety.
Bazový čaj z plodov recept
4 lyžice sušených plodov bazy 1 l vody
Postup: Bazu zalejte studenou vodou a varte 15 minút na miernom ohni, potom nechajte 10 minút vylúhovať. Čaj sceďte cez jemné sitko.
Najúčinnejšie sú zmesi, z viacerých druhov byliniek. Skúste napríklad kombináciu kvetov bazy čiernej s lipovým kvetom a divozelom. Vykašliavanie hlienov urýchlia aj odvary z tymianu, materinej dúšky, majoránky, anízu, repíka, mäty alebo šalvie. Opäť platí, že na jednu šálku nálevu by mala prísť jedna lyžička zmesi byliniek. Tú zalejte horúcou vodou a nechajte desať až dvanásť minút lúhovať. Potom sceďte a pite nálev ešte teplý.
.
.
ODPORÚČAME:
Zázračný cesnak, začnite ho jesť práve teraz
Trápi vás nespavosť alebo bolesť hlavy? Stavte na medovku
Mäta prieporná a jej priaznivé účinky
Zázračný drahý kov, päť dôvodov, prečo má zlato liečivú silu
< Predchádzajúce články | Ďalšie články > |
---|