.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Kúrenie drevom je lacnejšie, len treba vedieť, čo priložiť

  • PDF
4447
Like!

kurenie-drevom

Tiež ste sa rozhodli zmeniť životný štýl a začať vykurovať svoj dom drevom?

.

.

Preto by vás mohlo zaujímať, čo je najlepšie priložiť a na koľko vás to vyjde. Kto ešte nikdy v zime nekúril drevom, ťažko si vie predstaviť, čo ho čaká. Presnejší odhad získate až po prvej vykurovacej sezóne, kedy si urobíte ucelený obrázok o vynaložených výdavkoch. Spotreba dreva je totiž veľmi individuálna. Niekto kúri veľa, inému stačí menej. Niekto je doma celý deň, iný dorazí až večer. Ale všeobecne platí, že domácnosti si musia pri kúrení drevom za celú zimu pripraviť od 435 euro až do 730 euro. Pri príležitostnom prikurovaní by ste sa mali zmestiť do 255 euro. V porovnaní s cenami iných spôsobov vykurovania sa jedná o veľmi ekonomické riešenie.

Na koľko vyjde vykurovanie rodinného domu ?

Drevo 730 euro, plyn 980 euro, elektrina 1900 euro Ceny sú orientačné, záleží na veľkosti vykurovacej plochy a aktuálnej ceny za drevo, plyn a elektrinu.

Prečo toľko ľudí prechádza na kúrenie drevom

Na prvom mieste je určite fakt, že je to najlacnejšie. A potom je tu tiež nutnosť do roku 2022 podľa zákona o ochrane ovzdušia vymeniť dosluhujúce kotle na uhlie za nové. Veľa z nich nespĺňa prísnejšie kritériá na ochranu okolitého prostredia. A keď sa mení, je lepšie vymeniť za niečo s budúcnosťou.

Aké drevo treba priložiť ?

Pri výbere dreva je jeho základným parametrom výhrevnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho cenu. Keď nechcete ku kotlu a krbu neustále behať, dobre si rozmyslite, čo priložíte. Najvhodnejšie pre vykurovanie je tvrdé drevo, ktoré pomalšie horí a poskytuje stabilný, dlhodobý žiar. Najvýhrevnejšie drevo má buk, hrab a dub. Nevýhodou je však jeho vyššia cena. K ďalším vhodným drevinám radíme ovocné stromy, ktoré dobre horia a netvoria príliš sadzí. Použiť môžete aj ihličnany, aj keď produkujú viac odpadu. Alternatívu k drevu predstavujú drevené brikety. Tie vynikajú vysokou výhrevnosťou, pričom doba horenia dosahuje až päť hodín. Popol z brikiet navyše môžete využiť ako kvalitné hnojivo. Výhoda kúrenia drevom je, že vám vyschne dom, zníži sa vlhkosť a nevytvoria sa vám plesne, ako pri inom type kúrenia.

Výhrevnosť znižuje vlhkosť

Výhrevnosť dreva sa udáva v pomerných jednotkách, koľko energie vznikne pri spaľovaní 1 kg hmoty. Schopnosť dreva produkovať teplo pri spaľovaní je významne znížená jeho vlhkosťou a to o takzvané výparné teplo, ktoré je nevyhnutné k odpareniu všetkej vody z dreva. Platí pravidlo, že čím väčší kus dreva, tým dlhšie sa z neho voda odparuje. Počas odparovania vody z dreva sú ochladzované kusy horiaceho dreva. Poleno začne hriať naplno až po odparení všetkej vody.

Prečo nekúriť vlhkým drevom

Navlhnuté drevo má podstatne nižšiu výhrevnosť, pretože veľká časť tepla je spotrebovaná práve na odparenie vody. Drevo bezprostredne pod kôrou medzi jadrom a lykom môže obsahovať dokonca 75% vody. Navlhnuté drevo uvoľňuje veľké množstvo dechtu, dymu a produkuje málo plameňov. Zanáša sa tak ohnisko, môže sa aj upchať komín, a výrazne sa znižuje životnosť aj účinnosť kachlí. Ideálna vlhkosť dreva pre kúrenie v kachliach či krboch je do 20%. Čerstvé drevo zvyčajne máva v priemere 50% vlhkosť, v lese vyschnuté 25 až 30% a preschnuté 10 až 20%. Vhodné drevo pre kúrenie v krbových kachliach by v ideálnom prípade malo vysychať dva roky. Preschnutie možno urýchliť štiepaním veľkých kusov dreva na malé polienka.

.

.

ODPORÚČAME:

Ako znížiť náklady na kúrenie? Ako ušetriť na kúrení?

Inšpirujte sa, solárne ekochaty postavené z recyklovaného materiálu

Vyrobte si krásne sklenné vázičky z nepotrebných žiaroviek

Drevostavby výhody a nevýhody oproti tehlovému domu

Aké sú výhody krbov a kachlí v domácnosti

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina