.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako správne skladovať jablká ?

  • PDF
1618
Like!

ako-spravne-skladovat-jablka

Plody z jesennej a zimnej úrody pri správnej starostlivosti vydržia v dokonalom stave niekoľko mesiacov aj pol roka.

.

.

Stačí dodržiavať naše zásady a budete si na šťavnatých plodoch pochutnávať až do jari. Správny zber jabĺk Dobré skladovanie jabĺk ovplyvňuje už zber. Odtrhnúť správne jablko sa musí vedieť. Musí byť zrelé a dôležitá je technika. Zrelé jablko spoznáte tak, že s ním na vetve opatrne pootočíte.

Keď ide stopka ľahko oddeliť, je pravý čas. Správne je plod odlomiť smerom hore i so stopkou. V žiadnom prípade by sa nemalo krútiť, potom by sa mohla stopka oddeliť a jablko by mohlo začať hniť. Pri použití česáku berte vždy len jedno jablko. Po rozrezaní skúšobného plodu by mali byť jadierka hnedé.

Zbierajte opatrne, nech nepoškodíte šupku. Kedy začať zbierať jablká Na zber sa vydávajte ráno a večer, keď neprší. Dôležité je pri jesenných a zimných odrodách dodržiavať správny čas zberu. O každom stromčeku si veďte evidenciu. Nie je od veci mať plánik so všetkými ovocnými stromami na záhrade, kde bude napísaná odroda, kedy zbierať a kedy konzumovať.

Niektoré odrody potrebujú na dozretie niekoľko týždňov. Až potom sú plody dobré. Do pivnice s nimi Už naše babičky vedeli, že najlepšie na uskladnenie jabĺk je murovaná pivnica. Mala by byť zaistená proti vniknutiu škodcov a dobre vetraná. Rovnako dôležitá je aj hygiena. Pivnicu je pred uskladnením dobré dezinfikovať alebo nabieliť steny vápnom. Optimálna skladovacia teplota je od 0 do 4 ° C a pri vlhkosti 80 až 85 percent.

Hodnoty ľahko zmeriate obyčajnou domácou meteo stanicou vybavenou vlhkomerom. Keď je vlhkosť nižšia, ovocie by sa scvrkávalo, tak si skúste vypomôcť zvlhčovačom. Ak nemáte pivnicu, poslúži aj prázdna chladná garáž alebo nevyužívaná nevykurovaná chodba.

Na pult alebo do prepravky Najjednoduchšie je rozložiť plody v jednej až dvoch vrstvách na dno prepraviek stopkou hore, aby medzi nimi prúdil vzduch. Preto ich nedávajte moc blízko seba. Ešte lepšie je rozložiť ovocie na drevené police.

Čas od času ich preberte, či sa vám nejaký kúsok nepokazil. Pozor na to, čo uskladníte vedľa Pri skladovaní jabĺk dajte pozor na to, čo je vedľa nich. Veľmi ľahko nasávajú pachy od aromatických susedov. Do ich susedstve nepatrí benzín, petrolej, farby.

Rovnaké varovanie platí aj pre zeleninu, predovšetkým cibuľu a zemiaky. Skúste si vybaviť ich charakteristickú arómu a chuť na jablko vás prejde.

.

.

ODPORÚČAME:

Čo jesť na ploché brucho Ako získať ploché bruško

Šesť potravín, ktoré do chladničky nepatria! Chlad im škodí

Ako naučiť spať dieťa celú noc ? Vyskúšajte metódu 5 10 20

Desať tipov pre zdravší život

Ako bojovať s ospalosťou? Chce sa Vám spať aj cez deň, vyskúšajte toto

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina