.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Prírodné úkazy a ľudské zásahy, ktoré uvidíte aj z vesmíru

  • PDF
1301
Like!

fotky-z-vesmiru

Nie, Veľký čínsky múr k nim rozhodne nepatrí. Na zemi stihol človek zanechať pár viditeľných rýh a zmeniť zemský povrch.

.

.

1. Výbuchy sopiek

Každý rok na Zemi vybuchne päťdesiat až šesťdesiat sopiek. Astronauti z ISS majú na toto prírodné divadlo zvlášť pôsobivý pohľad, pretože stúpajúci stĺpec dymu, kamenia a lávy väčšinou, prestrelí 'oblačnosť nad danou oblasťou a urobí do nej dieru.

2. Povrchové bane

Diamantové bane sú tak obrovské, že ich ani pri pohľade zo satelitov nemožno prehliadnuť. Sú aj zdrojom problémov. Baňa v Rusku musela vo svojom okolí vyhlásiť zákaz preletov, pretože sama o sebe vytvára taký vzdušný vír, že to poslalo k zemi niekoľko helikoptér. A to je hlboká len pol kilometra. Baňa na meď v blízkosti Salt Lake City je hlboká 1,2 kilometra a má priemer cca štyri kilometre.

3. Nočný rozdiel medzi Južnou Kóreou a Čínou

Okom jasne viditeľné hraničné pásmo. Dôležité je ale na tomto obrázku to, čo nevidíte. Ona čierna plocha uprostred je Severná Kórea, s hlavným mestom, ktoré nie je moc vidieť. V noci sa drvivá väčšina krajiny ponára do tmy, zatiaľ čo Čína a Južná Kórea planú jasným svetlom.

4. Odlesňovanie Čo k tomu dodať?

Na obrázku zo satelitu je vidieť amazonský prales v roku 2012. Jedine z obežnej dráhy je vidieť skutočný vplyv ťažby na porast, dole totiž "pre stromy nevidíte celý les". Odlesňovaním zaniká prirodzené prostredie pre mnoho živočíšnych druhov, ktorých je už aj tak veľmi málo, kvôli pytliačeniu.

fotky-z-vesmiru1

5. Hranice medzi Indiou a Pakistanom

Skoro tritisíc kilometrov dlhá hranica medzi oboma štátmi je široká pár sto metrov a je aj v noci kompletne osvetlená, aby odradila pašerákov. Z ISS je možné tohto oranžového hada pozorovať veľmi ľahko.

6. Piesočné búrky

To, čo vidíte na obrázku, je piesočná búrka nad Červeným morom. Áno, ten rozmazaný fľak hneď vedľa Egypta. Takto obrovské piesočné búrky sú síce skôr vzácnosťou, ale ak ste napríklad pri sledovaní filmov mali pocit, že ide len o takú malú vlnu piesku, ktorá je hneď rýchlo preč, to nie je pravda.

7. Fytoplanktonové víry

Čo to je? Riasy, sinice a fotosyntezujúce prvoky. Sú rozložené v morskej vode a nechávajú sa unášať prúdmi. Zhora potom ich obrovské kolónie vytvárajú pôsobivé divadlo, pretože fytoplanktón mení farbu morskej vody do iného odtieňa, ako vidíte na obrázku.

8. Štvoro ročných období

Z tisícok fotografií urobených zo satelitov možno vytvoriť extrémne presný kolobeh ročných období. Pohyb snehu počas päťdesiatdva týždňov musí byť pri pohľade z diaľky naozaj pôsobivý.

.

.

ODPORÚČAME:

Jeseň je tu, príroda si prichystala pestrú paletu farieb

Čierna Hora má 293 km dlhé pobrežie so 117 nádhernými plážami

Cyprus ostrov krásnej bohyne Afrodity

Najkrajšie mestá postavené na útesoch

Najlepšiu medovinu a med vyrábajú Slováci

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina