.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Praktické tipy ako využiť olivový olej v domácnosti

  • PDF
1555
Like!

olivovy-olej

Väčšina z nás má v kuchyni fľašu olivového oleja, ktorý používame na varenie. Je oveľa viac univerzálny a možno ho použiť v rôznych situáciách.

.

.

Ako vám tento prírodný zázrak môže pomôcť v domácnosti?

Uvoľní zaseknutý zips

Určite sa to občas stane aj vám. Zips sa vám zasekne a nie a nie ním pohnúť. Nejde to dopredu, ale ani dozadu. A nervozita stúpa. Riešenie nájdete v kuchyni. Namočte najlepšie vatovú tyčinku do olivového oleja a opatrne potrite zips z oboch strán jazdca. Dávajte ale pozor, aby ste si oblečenie nezamastili. Niekedy môže pomôcť aj keď potriete zips z vnútornej strany oblečenia.

Odstráni farbu z rúk i vlasov

Ak sa chcete po maľovaní zbaviť farby na rukách, nasypte si do dlane 1 lyžičku soli alebo cukru a zalejte ju 1 lyžičkou olivového oleja. Zmesou niekoľko minút dôkladne mnite ruky a priestor medzi prstami. Potom ich umyte mydlom a vodou. Vaše ruky budú čistejšie a pokožka navyše nádherne vyživená. A rovnako sa zbavíte zaschnutých striekancov farby z vlasov. Stačí len votrieť do nich trochu olivového oleja a potom ich umyť šampónom.

Olivový olej odstráni nalepenú žuvačku

Pokúšali ste sa už niekedy odstrániť žuvačku z podrážky vašich topánok alebo napríklad z vlasov? Ak áno, tak viete, že je to takmer márny boj. Ale aj v tomto prípade vám pomôže olivový olej. Namočte si do oleja menšiu handričku a položte ju na desať minút na žuvačku nalepenú na podrážke alebo nou dobre obaľte zalepené vlasy. Žuvačka sa doslova rozpadne a vy ju potom ľahko odstránite.

Utíši vŕzgajúce dvere

Tento nepríjemný zvuk dokáže poriadne liezť na nervy. Či už ide o pánty v dverách, skrinky, či vŕzgajúcu kľučku alebo kolieska na stoličke. Rozhodne ale kvôli tomu nemusíte hneď chodiť do obchodu pre grafitový sprej či iné drahé chemické prostriedky. Skúste použiť olivový olej. Nakvapkajte pár kvapiek olivového oleja zhora na problematický pánt a niekoľkokrát s ním pohýbte tam a späť.

Zbaví vás samolepiek

Určite ste sa tiež potrebovali zbaviť nechcených samolepiek. Či už išlo o nálepky, ktoré niekam nalepili vaše deti alebo napríklad cenovku z novej pohára. Snažili ste sa ju strhnúť, oškrabať, ale márne. Teraz už budete vedieť, ako na to. Stačí len jemne namočiť prst do olivového oleja a samolepku ním chvíľku potierať. Až sa nasiakne olejom, môžete ju opatrne odtrhnúť, alebo zoškrabať ostrým nožom. Po lepidle nezostanú stopy.

Vráti lesk nerezovému drezu aj spotrebičom

Prestaňte zbytočne vyhadzovať peniaze za predražené špeciálne spreje. Výrobky z nerezu, ako je kuchynský drez, digestor, chladnička, či umývačka, ľahko vyleštíte handričkou s kvapkou olivového oleja. Dokonale ich zbavíte všetkých nečistôt, máp a dokonca aj odtlačkov prstov. Vďaka tenkej vrstve oleja v dreze navyše kvapky vody rýchlejšie poputujú do odpadu a budú sa na povrchu menej usadzovať.

Obnoví drevený nábytok

Stačí, keď zmiešate deci lacného olivového oleja, lyžicu octu a lyžičku esenciálneho oleja pre príjemnejšiu vôňu. Potom už len stačí kvapka tohto lieku a váš nábytok bude zase žiariť ako nový. Ak potrebujete len oživiť starý drevený nábytok po babičke, použite čistý olivový olej.

Osvieži koženú sedačku aj bundu

Máte doma alebo na chalupe koženú sedaciu súpravu, ktorá je pohodlná, ale už má tie najlepšie roky za sebou? Nebojte sa, nemusíte ju ešte vyhadzovať! Je pravda, že permanentné používanie, tepelné rozdiely a pôsobenie slnka urobia s kožou svoje. Vyschne, objavia sa na nej škrabance a vlásočnicové prasklinky. Olivový olej vám ju pomôže obnoviť a oživiť a urobiť prietrž ďalšiemu šíreniu prasklín. Nalejte ho do rozprašovača, nastriekajte na kožu, nechajte asi 30 minút vpiť a potom dobre rozleštite.

Lesklé hrnce a panvice

Vaše hrnce a panvice z nerezovej ocele alebo mosadze vám poďakujú, keď ich potriete veľmi tenkou vrstvou olivového oleja a potom preleštite čistou, suchou handričkou, aby sa leskli. Zabránite tak ich zmatneniu a korózii. Nahradí krém na topánky

Obnovte lesk zašlých topánok!

Stačí ich poriadne napustiť handrou namočenou do olivového oleja a potom je ich najlepšie dôkladne vyleštiť suchou flanelovou handričkou.

Premaže a ochráni záhradnícke náradie

Potrite po práci na záhradke trochou oleja všetky použité nástroje. Zbavíte ich prachu a špiny, dodáte im trochu lesku a predovšetkým zabránite ich hrdzaveniu.

Vráti lesk izbovým rastlinám

Ak chcete oživiť listy svojich izbových rastlín, pretrite ich handričkou s kvapkou olivového oleja. Vrátite im ich lesk a budú zase vyzerať skvele.

Olivový olej vyženie krtkov z vašej záhrady

Kto už niekedy krtka na záhrade mal vie, ako je ťažké sa ho zbaviť. Nevzhľadné krtince sú všade a vaša bezradnosť narastá. Ale aj keď to možno teraz bude znieť neuveriteľne, aj v tomto prípade vám pomôže olivový olej. Napustite ním nejaký handru a tú potom napchajte do krtkovej diery. Je to zaručený spôsob, ako udržať tieto čierne zamatové zvieratká v dostatočnej vzdialenosti od vášho pozemku. Nemajú totiž radi silnú aromatickú vôňu olivového oleja.

Upokojí psie labky

Má váš psí kamarát suché a popraskané vankúšiky na labkách? Jemne mu do nich vmasírujte pár kvapiek olivového oleja. Ten zjemňuje kožu a je vhodný pre suchú, podráždenú, poranenú či inak poškodenú pokožku. Mačky zbaví chlpatých guličiek v žalúdku Už ste niekedy videli svojho štvornohého mačacieho maznáčika, ako sa úporne snaží vykašľať guličku chlpov? Mačka vyzerá vydesene a nešťastne. Stačí, keď každý deň mačke pridáte niekoľko kvapiek olivového oleja do jedla. A bonus, bude mať nádherne lesklý kožuch.

.

.

ODPORÚČAME:

Servítková technika postup na rôzne podklady Decoupage

Bezdrôtová elektrina, v budúcnosti budeme dobíjať prístroje bez káblov

Vyrobte si krásne sklenné vázičky z nepotrebných žiaroviek

Sóda bicarbóna ako prevencia rakoviny a všestranný pomocník

Sedem spôsobov, ako použiť fén v domácnosti

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina