.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Bankový, alebo nebankový úver? Potrebujete si požičať

  • PDF
1172
Like!

bankovy-uver

Rozhodnutie požičať si peniaze, by malo byť vždy vyvážené dlhými úvahami a zvažovaním pre a proti.

.

.

Dilemu je, či využiť služby niektorej z bánk, alebo radšej niektorú z úverových spoločností. Ktorá z týchto alternatív je lepšia?

Existujú v podstate tri skupiny ľudí, ktorí volia skôr pôžičky od nebankových spoločností.

Tí, ktorí potrebujú peniaze rýchlo, ďalej tí, čo sa nechcú na dlho viazať a posledná skupinou sú tí, ktorým banka z nejakého dôvodu nepožičia.

 

V rýchlosti víťazia nebankové pôžičky

Hľadisko rýchlosti tu vyznieva podstatne lepšie pre nebankové spoločnosti. Oproti úveru od banky totiž vybavenie potrebných písomností u nebankovej pôžičky spravidla trvá kratší čas a peniaze sú klientovi aj rýchlejšie k dispozícii, často aj do 48 hodín. V banke všetky rokovania a schôdzky zaberajú rádovo dni. Ak už banka žiadosť o úver schváli, znamená to ísť tam znova, spísať zmluvu o úvere a čakať, než prostriedky dorazia na účet. Proces získania pôžičky od nebankovej spoločnosti je oveľa rýchlejší. Nebankové spoločnosti tiež často ponúkajú také úvery, ktoré možno splatiť v horizonte týždňov až mesiacov a neznamenajú tak príliš dlhý záväzok, samozrejme treba pozerať aj na úroky.

 

Je bezpodmienečne nutné si vždy prečítať zmluvu o úvere a všetky príslušné obchodné podmienky tej ktorej zmluvy, či už sa jedná o bankový úver, alebo nebankový. Uistite sa, že všetkému rozumiete a prípadné pochybnosti si nechajte od zamestnanca banky alebo obchodného zástupcu vysvetliť. Ak Vám nepomôže ani táto konzultácia, vyhľadajte rady odborníka, a keď si ani potom nebudete istí, rozhodne nič nepodpisujte. To sa týka najmä podmienok splácania, vrátane napríklad toho predčasného. Ak si beriete úver s tým, že záväzok s ním spojený má byť čo najkratší, venujte veľkú pozornosť najmä rozpisu splátok a podmienkam predčasného splatenia úveru. Veľa informácií sa dozviete aj z webových stránok spoločnosti. Ponúka spoločnosť možnosť zavolať na bezplatnú linku, alebo zaslať Váš kontakt pomocou on-line formulára s tým, že Vám zavolajú späť? Tejto možnosti, bez váhania využite.

 

Pozor na nedôveryhodné spoločnosti

Ľudia, ktorým banka ukáže dvere a úver mu neposkytne, sa často obracia na najrôznejšie nebankové spoločnosti. Práve tu sú, ale skryté najväčšie úskalia - pôžička, ktorú poskytne podivná spoločnosť za podozrivo jednoduchých podmienok, je len zriedka tým, čím sa zdá. Buďte starostliví pri výbere spoločnosti. Rozhodne si peniaze nepožičiavajte u niekoho, ktorého kontakt ste si odtrhli z kusa papiera, kde nie je uvedený ani názov spoločnosti.

 

Vždy si overte, či spoločnosť, od ktorej si chcete požičať, je registrovaná v obchodnom registri SR, má vlastné webové stránky a kamenné sídlo. Prípadne si dajte do google meno spoločnosti + skúsenosti. Ak boli v minulosti nejaké problémy, tak na internete o tom bude popísané. Pravidlom ale zostáva, že ako banky, tak seriózne nebankové spoločnosti si vždy overujú schopnosť žiadateľa úver splatiť. U nebankovej spoločnosti majú väčšiu šancu získať pôžičku aj ľudia s nízkymi príjmami.

 

Banky si k pôžičke započítavajú rôzne ostatné poplatky, v prípade nebankovej pôžičky vopred viete celkovú dlžnú čiastku, ktorá je fixná. V priebehu splácania sa teda nemení. Pôžičky od nebankových spoločností sú navyše spravidla bezúčelové, môžete ich teda využiť, na čo sa vám zapáči. Hlavne rozmýšľajte a požičajte si naozaj len na to najnutnejšie ako je bývanie. Pretože by vás dobre mrzelo, ak by ste za nesplatenú elektroniku prišli o všetko. Radšej byť predvídavý než sa potom topiť v problémoch.

.

.

ODPORÚČAME:

18 rozdielov medzi bohatým a chudobným mužom

Banky zamestnanci a ich arogantné praktiky

Pôžička hypotéka úver nebezpečný kolotoč ako ľahko prídete o celý majetok

Žena vytvorila šaty z farebných gumičiek: Chcela za ne 50 libier, dostala 170 000 libier!

Prieskum: Ľudia vôbec nešetria, nemajú z čoho !

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina