.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pozor na otravy, 5 jedovatých húb, ktoré si ľudia najčastejšie pletú

  • PDF
4193
Like!

muchotravka-zelena-amanita-phalloides

Huby rastú ako o život, bohužiaľ zbierať ich chodia aj menej skúsení hubári.

.

.

Preto máme pre vás päť húb, ktoré si neskúsení hubári najčastejšie pletú.

1. Muchotrávka zelená - možnosť zámeny so šampiňónmi Klobúk má zelený až žltozelený, sivý alebo biely s hladkým okrajom. Lupene a hlúbik sú biele . Biely, slabo ryhovaný prstenec v dospelosti mizne. Dužina je biela a sladko vonia. Rastie od júla do novembra v listnatých a zmiešaných lesoch, najčastejšie v okolí dubov. Po požití vyvoláva zvracanie, spôsobuje zlyhanie obličiek a pečene. Otrava sa môže prejaviť až po niekoľkých dňoch.

muchotravka-tigrovana-amanita-pantherina

2. Muchotrávka tigrovaná - Má hnedý pologuľovitý klobúk s bielymi šupinami, ktorý sa v dospelosti splošťuje, jeho okraje sú ryhované. Naspodku nájdete voľné biele lupene a na nožičke hladký prsteň rovnakej farby. Dužina je biela a sladko vonia. Od júla do októbra rastie v listnatých aj v ihličnatých lesoch s kyslou pôdou. Je prudko jedovatá, prejaví sa po pol hodine až 2 hodiny po požití. Otrava sa podobá opitosti, po ktorej nasleduje hlboký spánok alebo bezvedomie. Huba spôsobuje zlyhanie krvného obehu a udusenie.

pavucinovec-plysovy-cortinarius orellanus

3. Pavučinovec plyšový - Má oranžovo až červenkasto hnedý klobúk s podvinutým okrajom. Hlúbik je žltkastý a po reze hnedne. Dužina slabo vonia po reďkovkách. Narazíte na neho od júla až do októbra v listnatých a zmiešaných lesoch, predovšetkým pod dubmi. Pozor je prísne jedovatý a vážne poškodzuje obličky. Otrava sa prejaví za 4 až 20 dní.

kapucnovka-okrovohnedasta-galerina-marginata

4. Kapucňovka okrovohnedastá - Možnosť zámeny za šampiňóny u mladých plodníc za hríb dubový Má pologuľovitý a neskôr plochý klobúk okrovej alebo hrdzavo hnedej farby o veľkosti 1 až 6 cm. Naspodku sú hrdzavohnedé lupene. Dužina je tiež okrová a vonia po múke. Drevokazná huba, ktorá žije na tlejúcimi dreve ihličnanov od septembra do novembra. Prudko jedovatá huba obsahuje rovnaký jed ako muchotrávka zelená a poškodzuje pečeň. Môže byť smrteľná.

rydzik-cigoriovy-lactarius-helvus

5. Rýdzik cigóriový - Klobúk huby je okrovo hnedý má jemne šupinkatý klobúk, ktorý je najprv podvinutý a neskôr nepravidelne hrboľatý. Svetlo žltá dužina po stlačení vylučuje mliečnu tekutinu, ktorá vonia ako maggi. Rastie od júla až do októbra v ihličnatých a zmiešaných lesoch. Vyvoláva zvracanie a hnačky. Otrava sa prejaví najneskôr do hodiny po požití, nezanecháva následky.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina