.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Dovolenka v Rumunsku, vyberte sa k Čiernemu moru

  • PDF
1347
Like!

rumunska-plaz-olimp

Mnoho Slovákov chodí každý rok na dovolenku do Chorvátska. Pritom sú tu aj ďalšie alternatívy, ktoré sú finančne dostupnejšie a pre mnohých zábavnejšie.

.

.

Veľa ľudí si Rumunsko predstavuje ako zaostalú krajinu, kde sa vás každý snaží okradnúť a kde cesty pripomínajú tankodrom. Lenže to už dávno to neplatí. Rumunsko je síce bránou do Balkánu, ale tiež je to krajina, ktorá je v Európskej únii a snaží sa tak prezentovať. Cesta k moru do Rumunska je výrazne dlhšia ako cesta na Jadran.

Najzložitejší úsek cesty - Karpaty

Najťažším úsekom pre vodičov je prejazd cez Karpaty. Rumunské diaľnice sú z veľkej časti vo výstavbe a cez Karpaty musí prejsť každý, kto mieri zo západu krajiny na východ. Napriek tomu, že kvalita vozovky je slušná, je cesta cez Karpaty zdĺhavá. Komplikuje ju aj veľké množstvo kamiónov, ktoré iný variant, ako sa dostať z jednej časti krajiny do druhej, jednoducho nemajú.

Dopravné predpisy Rumunsko

Nemožno povedať, že by Rumuni za volantom boli bezohľadní, ale idú tak, aby sa nezdržiavali. Krajina je veľká a čas je drahý. Každý ide na hranici svojich možností a niektorí aj za ňou. V obci platí 50 km / h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici je maximálna rýchlosť 130 km / h.

Značenie ciest je kvalitné, zablúdiť sa (skoro) nedá. Okolo veľkých miest sú obchvaty, ktoré sú väčšinou dobre prejazdné.

V Rumunsku nie je v podstate možné dodržiavať vyhláškou stanovenú rýchlosť. Cesta sa vám pretiahne, všetci na vás budú trúbiť a jazdou podľa noriem paradoxne budete vytvárať na ceste nebezpečné situácie. Je potrebné dávať pozor, ale ísť svižne. Proste tak, ako idú všetci okolo.

Veľký pozor treba dávať na to, čo sa deje na vozovke. Rumunsko je stále plné túlavých psov a konských povozov, je lepšie dať im prednosť.

Nočný prejazd Karpát má svoje plus aj mínus. Jazdí menej áut, ale zase vyliezajú nočné zvieratá. Samostatnou kapitolou sú potom žobráci a malé deti, ktorých uvidíte aj viac prúdových komunikáciách.

costinesti-rezort-rumunsko

Diaľničné známky pri ceste do Rumunska

Maďarská diaľničná známka na desať dní vyjde v prepočte na cca 13 euro. Ale pozor, v Maďarsku sa platí forintami a sú miesta, kde vám eura nevezmú. Známka sa nelepí na sklo, údaje o vašom vozidle sú zanesené do registra a snímače umiestnené na diaľniciach podľa vašej ŠPZ vyhodnotia, či máte zaplatené, alebo nie. O zaplatení dostanete podpísaný doklad.

Rumuni majú radi eura, ale oficiálnou menou je lei (za jedno euro dostanete 4 lei). Výhodnejšie je platiť miestnou menou.

Dobré je mať pri sebe aspoň nejakú hotovosť v miestnej mene. Na poplatky za toaletu, na mýto cez Dunaj, ktoré v eurách nezaplatíte, na niečo malé k jedlu. Jednoducho sa dá povedať, že keď máte vo vrecku Leie, tak z vás nikto nebude ťahať eura.

V Rumunsku sa platí za použitie všetkých väčších ciest. Diaľničné známky kúpite v miestach označených nápisom VIGNETE, alebo na každej čerpacej stanici. Známka na 7 dní vás vyjde na 5 euro. Nič sa nikam nelepí, len dostanete potvrdenie o zaplatení pre prípadnú kontrolu.

Ďalší poplatok, ktorému sa cestou k Čiernemu moru nevyhnete, je mýto cez Dunaj. Platili sme 13 lei pri ceste tam a tú istú sumu pri ceste späť. Čo je za obe cesty v prepočte cca 6,5 eura.

Cena nafty a benzínu

V Maďarsku je cena pohonných hmôt o niečo vyššia ako v SR, v Rumunsku o niečo nižšia. Nejde ale o markantné rozdiely.

Čo sa týka kvality pohonných hmôt, narazíte často na renomované čerpacie stanice (OMV), LUK či so spoločnosťou Petrom. Dá sa platiť v eurách, lepšie je ale platiť v miestnej mene. Neodporúča sa tankovať na opustených čerpacích staniciach niekde v poliach, kde nemáte istotu, čo vám natečie do nádrže.

Tipy a triky, ktoré je dobré poznať

Hlavný ťah z maďarského Szegedu vás privedie na hraničný prechod Nadlak. Tam sa ale často tvoria kolóny. Keď nebudú mať colníci svoj ​​deň, môžete čakať v kolóne aj 2 hodiny. Tridsať kilometrov na sever od Nadlak je hraničný prechod Battonya. Je oveľa menší a využívajú ho v podstate len miestny. Colníci skontrolujú pas a za dve minúty ste vybavený.

Vyhýbajte sa a nejazdite do centier miest, pretože ostanete trčať v zápche.

Ubytovanie i jedlo vyjde v Rumunsku lacnejšie ako na Slovensku.

rumunska-plaz-mamaia

Najobľúbenejšia pláž v Rumunsku je Mamaia

Je to najväčšie letovisko na rumunské pobreží Čierneho mora.  Má jemné pieskové pláže s krásnym výhľadom. Toto letovisko navštevuje mnoho mladých ľudí.

Nočný život stredisko ponúka veľa možností pre každého. Sú tam kaviarne a reštaurácie, bary, ktoré sú otvorené až do rána.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina