.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Päť dôvodov, prečo rodičia nezvládajú výchovu svojich detí

  • PDF
3231
Like!

rodicovske-vychovne-chyby

Tiež sa vám stalo, že ste sa márne snažili presvedčiť dvoj - trojročné dieťa, aby jednoducho urobilo to, čo chcete?

.

.

Lenže ono si miesto toho ľahlo na chodník, začalo okolo seba kopať a keď ste ho ticho napomenuli, začalo navyše jačať tak, že sa otočili aj tí, ktorí si vás zatiaľ nevšimli? Nechceme u svojich potomkov používať používať prísnu výchovu, ale vieme, že ani úplná voľnosť nie je dobrým riešením. Kombinujeme rôzne výchovné prístupy, napriek tomu nám batoľatá a predškoláci niekedy prerastajú cez hlavu. Prečo? A máme vôbec jasno v tom, aké deti chceme? Také, ktoré vždy poslúchnu, ale sú zároveň trochu zakríknuté alebo naopak také, ktoré majú vždy veľa nápadov, aj keď niektoré z nich sa nám zrovna nehodia?

1. Máme z nich strach, nechceme počuť, ako sa zlostia

Toto určite poznáte. Pripravujete potomkovi desiatu, nesiete mu obľúbený rožok s maslom na zelenom tanieriku, keď dieťa náhle začína naberať slzy a tvrdí, že chce modrý tanierik. V tento moment väčšina rodičov urobí tú chybu, že v záujme zachovania pokoja rýchlo vymení tanierik za ten požadovaný, ešte než sa dieťa pustí do hlasného jačania. Zle! Kto je tu pánom situácie? V momente výmeny riadu sa ním stáva dieťa, pritom autoritou by tu mal byť rodič. Samozrejme, bude pri tom veľa kriku, čo vám nebude príjemné, ale potomok dostane nenápadné výchovné poučenie, že nemôže byť vždy po jeho. A vy si tak ušetríte pár omnoho horších scén do budúcnosti. A nemá zmysel si nahovárať, že sa predsa toľko nestalo, pretože výmena tanieriku zaberie dve sekundy a vás to nijako neobťažuje.

2. Nie sme si istí tým, čo robíme a tiež nám chýba dôslednosť

Chcete napríklad potomka naučiť, aby spal vo svojej postieľke a prestal v noci zaberať polovicu tej vašej? Uspejete jedine vtedy, ak budete presvedčení o tom, že to tak je správne - akonáhle začnete - a to ešte pred dieťaťom - riešiť, že sa vám po ňom vlastne bude cnieť, nemáte šancu. Batoľatá aj predškoláci sú mimoriadne bystrí, ak majú spoznať našu výchovnú neistotu. Podobné je to s dôslednosťou. Vďaka nej dokážete zázraky, ale sme na ceste do rozmaznaných pekiel, keď budeme v rovnakých situáciách vydávať rôzne pokyny - raz dieťaťu dovolíme na návšteve kričať, druhýkrát nie. Raz mu dovolíme, aby si jedlo vzalo k obľúbenej rozprávke v televízii, druhýkrát nie a tak ďalej. Ešte spokojnejší potomkovia budú, keď zistia, že čo nepovolí mama, za rohom schváli otec.

3. Nehovoríme potomkom, ako by sa mali správať - napríklad v reštaurácii

"To viete, deti." Akonáhle začnete ospravedlňovať správanie svojich potomkov touto alebo podobnou vetou, idete na to úplne zle. Samozrejme, trojročné dieťa nezvládne sedieť dve hodiny na klavírnom koncerte, samozrejme ho tam žiadny súdny rodič nevezme. Ale prečo by v nedeľu popoludní, alebo na dovolenke nemohlo zvládnuť dvadsať minút v kaviarni, kde si s jeho otcom chcete dať kávu, aby ste potom mohli pokračovať na ďalšie detské ihrisko ?

Až na niekoľko divokých výnimiek (áno, hyperaktivita je často výhovorkou, za ktorú rodičia schovávajú svoju nechuť k dôslednosti) to väčšina detí dokáže. Rodičia to po nich však musia chcieť a musia na svojej požiadavke trvať. Týka sa to aj nákupu, kde nie je dieťa potrebné zakaždým podplácať vajíčkom s hračkou, alebo cesty autom, ktorá sa môže zaobísť bez kriku.

4. Uprednostnili sme potreby detí pred tými svojimi a teraz sa čudujeme

Je prirodzené, že sa rodičia starajú o svoje deti, koniec koncov príroda ich k tomu predurčila. Ale nikde nie je napísané, že je to potrebné robiť každý deň zo všetkých síl. Ak sa chcete večer s partnerom pozrieť na pekný film a v kľude si k nemu dať dvojku vína a namiesto toho už hodinu presviedčate dieťa, že by malo ísť spať, robíte niekde chybu. Potomok by mal vedieť, že teraz chcete byť len s jeho otcom - nepoteší ho to, ale rozhodne to nijako neohrozí jeho duševný vývoj ani kvôli tomu nebude pozadu za rovesníkmi.

Ak patríte k rodičom, ktorí sú ochotní bežať cez celú ZOO pre pitie, pretože dieťa má smäd, dobre vám tak. Ale môžete si byť istí tým, že by nezomrelo smädom, ani keby napiť dostalo vtedy, až dôjdete k nejakému stánku. Mnoho rodičov má navyše pocit, že dieťa je potrebné neustále rozvíjať, preto neváhajú investovať čas ani peniaze do superchytrých hračiek a všelijakých kurzov. Potom im nič z toho nezostane pre nich samotných. To asi tiež nebude úplne v poriadku, že?

5. Chytrá elektronika ako rodičovská barlička alebo cez techniku k rozmaznanosti

Je skvelé, keď môžete nudiace sa dieťa v lietadle, vlaku či aute zabaviť pomocou hier na tablete alebo keď môžete udržať choré dieťa v posteli vďaka tomu, že mu budete púšťať rozprávky na notebooku. Ale schválne si priznajte, koľkokrát dáte svojmu dieťaťu nejaký šikovný prístroj, napríklad svoj ​​mobil, pretože ho potrebujete nejako zabaviť, keď varíte večeru alebo si chcete prečítať zaujímavý článok. A ešte si nahovárate, že sa vďaka tomu rozvíja, pretože sa učí zvuky zvierat, písmenká alebo číslice ... Lenže sa tým bohužiaľ tiež učí, že keď sa bude chcieť zabaviť, stačí stlačiť nejakú tú klávesovú skratku alebo siahnuť na dotykový displej.

Deti sa pritom občas potrebujú nudiť, aby si vymysleli vlastnú zábavu - prevažná väčšina z nich to dokáže sama od seba, ale príliš častým podstrkáváním chytrej elektroniky o túto zručnosť prichádzajú. Iste, dnešné matky to majú ťažšie v tom, že okolo seba neustále nemajú širokú rodinu vrátane babičiek a tiet, ktoré by dieťa občas zaistili a zároveň prirodzene skorigovali výchovné chyby. Na druhú stranu však majú vďaka práčkam, umývačkám alebo sušičkám viac času. Dôležité je nájsť v tom všetkom nejaký zlatý stred.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina