.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Idete autom na dovolenku? Pozor na iné dopravné predpisy

  • PDF
4125
Like!

dopravne-predpisy-dovolenka

Iná krajina, iný mrav. Aj iné pravidlá na ceste.

.

.

Belgicko - Motocyklisti zabudnite na kraťasy a tričko! Povinné sú rukavice, bunda s dlhými rukávmi, nohavice a topánky s ochranou členkov.

Bulharsko - Hasiaci prístroj musí byť v každom aute (okrem motocyklov). Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z vozidla počas mimoriadnej udalosti a to platí aj pre motorkárov.

Dialničné známky :

Týždenná známka: Osobné autá a mikrobusy do 8 cestujúcich…5 EUR

Mesačná známka: Osobné autá a mikrobusy do 8 cestujúcich…13 EUR

Ročná známka: Osobné autá a mikrobusy do 8 cestujúcich…34 EUR

Chorvátsko - Deti mladšie ako 12 rokov nesmú cestovať na predných sedadlách vozidla, na motocykli ani mopede. Výnimkou sú deti do 2 rokov umiestnené vo "vajíčku" s vypnutým airbagom. Vozidlá s prívesom musia mať dva trojuholníky.

Dánsko - Na diaľniciach, vodič musí používať výstražné svetlá, aby varoval ostatných motoristov pred tvorbou kolóny alebo iným nebezpečenstvám, napríklad nehodou, prekážkou na vozovke.

Estónsko - Je povinné voziť dva zakladacie kliny (kláty z dreva alebo umelej hmoty), dávajú sa pod kolesá pri parkovaní na kopci. Reflexnú vestu musia mať všetci, ktorí vystupujú z vozidla počas mimoriadnej udalosti. V autách musí byť hasiaci prístroj.

Fínsko - Oblečenie s reflexnými prvkami musia mať aj chodci, ktorí sa pohybujú po komunikácii mimo mesto za zníženej viditeľnosti.

Francúzsko - Vodiči motorových vozidiel a motorkári musia mať alcotester. Reflexné prvky musia mať aj prilby motorkárov. Dieťa do 10 rokov nesmie cestovať na prednom sedadle, ak sú zadné sedadlá voľné.

Taliansko - Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z vozidla počas mimoriadnej udalosti. Cyklista, ktorý ide po komunikácii za zníženej viditeľnosti, musí mať oblečenú reflexnú vestu.

Cyprus - Pri riadení nejedzte, ani nepite, je za to pokuta.

Litva - Deti do 12 rokov a menšie ako 1,35 m nie je možné prepravovať na predných sedadlách automobilov. V autách musí byť hasiaci prístroj.

Lotyšsko - Chodci a cyklisti mimo mesto musia mať za zníženej viditeľnosti reflexnú vestu. V osobnom aute musí byť hasiaci prístroj, v aute nad 5 ton dva.

Maďarsko - Svietenie je povinné len mimo mesta. Za zníženej viditeľnosti musia mať chodci a cyklisti reflexnú vestu.

Poľsko - Chodec alebo cyklista mimo mesto musí mať na sebe oblečenú reflexnú vestu. V aute musí byť hasiaci prístroj.

Portugalsko - Zákaz používania on board kamery vo vozidle.

Rakúsko - Lekárnička je povinná aj pre motorkárov.

Grécko -

Platia zvyčajné pravidlá cestnej premávky ako inde v Európe, v obci maximálna rýchlosť 50 km / h, mimo obce 80 km / h, na cestách 1. triedy s rýchlou prevádzkou 100 km / h, na diaľniciach 120 km / h.

Platí zákaz telefonovania za jazdy, povinné je používanie bezpečnostných pásov u cestujúcich na predných sedadlách!

Hands free sada do ucha je zakázaná. V aute musí byť hasiaci prístroj.

Za použitie gréckych diaľnic sa platí. Orientačné ceny pre osobné autá: Evzoni – Katerini: 2,50 euro; Patra – Atény:  7 euro; Attiki odos (diaľničný obchvat Atén), cestný úsek Atény – Spata (letisko) 2,50 euro.

Rumunsko - Deti do 12 rokov nesmú cestovať na predných sedadlách automobilov. V aute musí byť hasiaci prístroj.

Slovinsko - Na motocykli či mopede nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov. Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z vozidla počas mimoriadnej udalosti.

Španielsko - všetky multimediálne obrazovky okrem GPS, ktoré by mohli rozptyľovať vodiča, sú zakázané. Vodič s dioptrickými okuliarmi musí mať so sebou ešte jedny ako náhradné.

Švajčiarsko - Keď vozidlo musí počkať nejakú dobu, napr pred železničným priecestím, musí byť použitá obrysové svetlá.

Turecko - Hasiaci prístroj je povinný v osobných autách. Osobné vozidlá musia mať dva výstražné trojuholníky.

Veľká Británia - Motoristi s ľavostranným riadením si musia upraviť svetlomety pre jazdu na ľavej strane. Hrozí pokuta až 1000 libier.

Prečítajte si aj: Cestovanie na dovolenku, ako prežiť dlhé hodiny v aute?

tags: idete autom na dovolenku pozor na ine dopravne predpisy bulharsko chorvatsko grecko

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina