.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Záhrada s vôňou mora, skúste stredomorský štýl

  • PDF
9807
Like!

zahrada-na-stredomorsky-styl

Tiež ste na svojich cestách obdivovali malé záhradky, ktoré lemujú domčeky pri mori?

.

.

Skúste si takú krásnu oázu pokoja urobiť aj u nás. Aj tam, kde veľmi páli slnko, sa dá urobiť dokonalá oáza. Presvedčiť sa o tom môžete v letoviskách v Grécku alebo v Taliansku. Jedno majú záhradky v stredomorskom štýle spoločné. Dominuje im kameň a modrá farba. Aj malý pozemok stačí k tomu, aby ste si domov preniesli kúsok slnečnej nálady a bezstarostnosti. Namiešajte si správny stredomorský koktail farebných kvetov vo všetkých možných aj nemožných nádobách. Výhoda je, že k tomuto štýlu patrí štýlová patina, takže stačí pár zmien a mierne ošarpaná šopa alebo stena domu dostane nový rozmer.

V hlavnej úlohe dláždenie

Štýl záhradky je na prvý pohľad strohý. V horúcich krajoch tráva nerastie ako u nás a tak je veľká časť pozemku vydláždená. Keď sa máte rozhodnúť medzi zámkovou dlažbou a plochými kameňmi, stavte na to druhé. Plocha síce nebude tak dokonalá, ale bude mať dušu. Kto má trávnik a nechce ho ničiť, môže do existujúceho trávnika zo zmesi suchého betónu vyrobiť originálne nášľapy.

Záhony nepotrebujete

Stredomorský koktail si môžete namiešať aj na terase, pretože tento typ záhrady nie je len o záhonoch. Ešte dôležitejšiu úlohu zohrávajú všemožné nádoby, ktoré by mali byť predovšetkým z terakoty. Tá najlepšie navodí pocit slnka a tepla. Typická je tu kombinácia bielej a modrej farby, ktoré pripomína more s vlnami. Na modro môžete natrieť napríklad staré drevené dvere alebo nábytok. Dobrý tip je vysádzať rastliny do starých hrncov a panvíc, ktoré sa váľajú skoro v každej domácnosti. Aby boli pekné, tiež ich pretrite na modro.

Muškáty v hrnci

Aj tu nájdu uplatnenie toľko populárne pelargónie, ktoré ozdobia nielen kvetináče, ale aj už spomínané hrnce. Svoje miesto tu majú aj ruže, azalky, lobelky a hortenzie. Z ďalších typických rastlín sa sem hodia veľkokveté ibišteky, figovník alebo oleander. Chýbať nesmú ani bylinky. Hlavne omamne voňajúca levanduľa, tymián, rozmarín, šalvia. Aby bolo posedenie príjemné aj po západe slnka, je dobré záhradu alebo terasu osvetliť lampami a lampášmi.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina