.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

História plaviek: Od kúpacích plášťov až po bikiny

  • PDF
4661
Like!

plavky-historia

Žiadny módny kúsok neprešiel od svojho vzniku až do dnes tak veľkým vývojom, ako plavky.

.

.

Vo viktoriánskom období sa ženy kúpali v dlhých košeliach, neskôr nosili kúpacie šaty so stuhou v páse. A dnes ? Bikiny !

Pozrite sa ako sa plavky v priebehu rokov vyvíjali.

plavky-historia1

1. Prvá polovica 19. storočia

V tomto období sa ženy kúpali v tzv. kúpacích plášťoch, ktoré mali dlhé rukávy a siahali až na zem. Do mora sa vtedy vchádzalo pomocou špeciálnych vozíkov, z ktorých potom ženy vypadali po schodíkoch priamo do vody. Ihneď po vykúpaní išli domov a prezliekli sa späť do suchých šiat.

2. Koniec 19. storočia

Aj v tejto dobe bolo zásadné, aby kúpací oblek odhaľoval čo najmenej kože. Dámy sa najčastejšie kúpali v šatách so stuhou v páse a v pančuchách.

3. Začiatok 20. storočia

Na začiatku 20. storočia sa plávanie začalo konečne uznávať ako šport, predovšetkým vďaka Letným olympijským hrám v Aténach v roku 1906. Plávacie dresy pre ženy boli však stále veľmi prísne posudzované. Svoje o tom vedela aj austrálska plavkyňa Annette Kellerman, ktorá bola zatknutá za plavecké vystupovanie v plavkách, ktoré odhaľovali nohy, ruky a ramená. Nakoniec sudca usúdil, že k lepšej pohybu vo vode je potrebné čo najtesnejší úbor a málo látky.

plavky-historia2

4. 30. a 40. roky

Dĺžka plaveckých úborov sa pomaly, ale isto skracuje. Ženy sa tiež môžu radovať z upnutých strihov, ktoré zvýrazňujú ich proporcie. Nutnosťou však bolo doplniť plavky o nevyhnutné doplnky, ako je kúpacia čiapka, slnečné okuliare alebo perlový náhrdelník.

5. 1946 - vznik bikín

V roku 1946 predstavil francúzsky dizajnér Louis Réard niečo, čo nikto nečakal, dvojdielne plavky. Pomenoval ich po ostrove Bikiny, kde sa testovali atómové bomby. V tej dobe, ale žiadna modelka nechcela tieto bikiny predviesť a tak musel Réard najať exotickú tanečnicu z parížskeho kasína, ktorá sa razom stala hviezdou.

6. 50. roky

Takmer desať rokov od vzniku bikín sa konečne dostávajú dvojdielne plavky do klasického vybavenia na pláž. Priekopníčkami sú slávne krásky Marilyn Monroe a Brigitte Bardot.

plavky-historia3

7. 70. roky

V 70. rokoch sa stáva idolom všetkých teenagerov herečka Farrah Fawcett, ktorá zapózovala v jednodielnych, červených plavkách. Tie sa stali zo dňa na deň obrovským hitom. Plagátov s jej fotografiou sa vtedy predalo cez 20 miliónov kópii.

8. 80. a 90. roky

V tomto období sa začali plavky postupne čím ďalej viac vykrajovať, až sa nakoniec premenili v tangá. Vrchný diel sa zase rapídne zmenšoval a obaja trojuholníčky sa od seba čím ďalej tým viac vzďaľovali. Opaľovanie sa v tejto dobe zaradilo medzi najobľúbenejšie ženské koníčky.

Absolútne najslávnejšími plavkami sa však v 90. rokoch stali tie, v ktorých sa preháňala po pláži vnadná Pamela Anderson v seriáli Pobrežná hliadka.

9. Dnes

V súčasnosti sa v popredí držia dvojdielne plavky s vrchom bez ramienok, ale aj jednodielne plavky s rafinovanými prestrihmi či zoštíhľujúce kombináciou farieb. Frčia kvetinové , geometrické a zvieracie vzory, strapce aj námornícke pruhy.

Veľký comeback tento rok ohlásili aj retro plavky s vysokými nohavičkami aj nohavičkami a veľkými košíčkami.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina