.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Najmenšie štáty na svete

  • PDF
6784
Like!

najmensie-staty-na-svete

Najmenším štátom na svete je Vatikán, to vie asi každý. Aké sú ale ďalšie poradí?

.

.

Vyzerá to však, že rebríček sa časom zmení, pretože ostrovný štát Tuvalu,  mizne vo vodách Tichého oceánu. Vedci predpokladajú, že v roku 2040 už bude pod morskou hladinou.

Vatikán - 0,44 km štvorcových

Vnútrozemský suverénny mestský štát, ktorého územie sa skladá z murovaných uzavretých priestorov vnútri mesta Ríma. Zaberá rozlohu približne 44 hektárov, má 572 občanov, z toho 32 žien. Vatikán bol založený roku 1929, na základe lateránskych zmlúv, podpísané kardinálom Pietro Gasparrim. Vatikán je cirkevný štát, alebo duchovne monarchistický, ktorému vládne rímsky biskup - pápež. Najvyšší štátny činitelia sú všetci katolícki duchovní rôzneho národného pôvodu. Vatikán predstavuje štát s relatívne vysokou kriminalitou, v prepočte na obyvateľa dvadsaťkrát vyššia ako v Taliansku, hlavne kvôli vreckárom, ktorí okrádajú pútnikov a turistov.

Monako - 2 km štvorcových

Monako sa skladá len z jediného mesta, ktoré je zároveň hlavným. Delí sa na 4 obvody: Monaco - Ville, Monte Carlo, La Condamine a Fontvieille. Prakticky celé územie štátu je zastavané, cena pôdy je v Monaku veľmi vysoká. Podľa ústavy z roku 1962 je Monako dedičnou konštitučnou monarchiou - vláda prechádza na mužského potomka hlavy štátu. Tým je knieža, ako poradné orgány má k dispozícii korunnú radu a štátnu radu. V zahraničných vzťahoch zastupuje Monako Francúzsko. V iných jazykoch sa Monako neoznačuje za kniežatstvo, ale tzv. principát - teda nezávislé územie, ktorého panovníkom je princ.

Nauru - 21 km štvorcových

Najmenší ostrovný štát leží v južnom Tichom oceáne v ostrovnej skupine Mikronézia. Nauru je členom britského Commonwealthu. Ostrov sa stal známy ťažbou fosfátov, ktorá po istú dobu zabezpečila jeden z najväčších dôchodkov na hlavu obyvateľstva na svete. V dôsledku nekontrolovanej ťažby a pochybné finančnej politiky je dnes väčšina ostrova neobývateľná a štát stojí pred finančným bankrotom a stratou nezávislosti. Priemerný vek dožitia Nauranov je len 62 rokov. Ako dôvod je uvádzané veľké rozšírenie cukrovky a obezita v dôsledku nekontrolovanej výživy obyvateľov v období zbohatnutia od 70. rokov 20. storočia. Cukrovkou trpí 30,2 percent obyvateľov, čo je v celosvetovom meradle ojedinelé.

Tuvalu - 24 km štvorcových

Ostrovný štát Tuvalu leží medzi Havajom a Austráliou. Tuvalu znamená v tuvalštině "osem stojacich pohromade". Okrem Vatikánu má najmenší počet obyvateľov zo všetkých nezávislých štátov. Kvôli malej nadmorskej výške 5 metrov , sú ostrovy tvoriace tento malý štát do budúcnosti ohrozené zdvíhaním hladiny svetových oceánov. Obyvatelia sa v priebehu nasledujúcich desaťročí môžu odsťahovať na Nový Zéland alebo Niue - malý ostrov v Tichom oceáne (nezávislý , ale pridružený k Novému Zélandu), ktorá nie je ohrozený zdvíhaním hladiny oceánov, alebo na Fidžijský ostrov Kioa, ktorý si už Tuvalania prenajímajú.

San Marino - 61 km štvorcových

San Maríno leží v talianskom vnútrozemí, neďaleko turistického centra Rimini. Je pravdepodobne najstaršou stále existujúcou republikou na svete, ktorá bola založená v roku 301 skúseným budovateľom označovaným ako St. Marinus. Štátne občianstvo sa dedí v mužskej línii. V krajine je veľmi nízka nezamestnanosť, menej ako 3 percentá. Turistov je na území San Marína takmer 19 krát viac než miestnych obyvateľov, ktorých je približne 27 tisíc.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina